Uzemnění Falconů možná „jen“ na tři měsíce

+0,15 s - Expandující plameny jsou lemovány oblakem zkapalněného kyslíku

Žádné nové informace o vyšetřování průběhu nehody rakety Falcon 9 zatím nejsou k dispozici, přesto se objevuje světélko na konci tunelu. Peter B. de Selding na Twitteru citoval prezidentku SpaceX, Gwyne Shotwell, která prý očekává návrat raket Falcon do služby v listopadu. To by znamenalo, že by vynucená pauza po havárii 1. září trvala tři měsíce. Nejprve by měly Falcony startovat z floridského kosmodromu a později by se začalo létat i z kalifornské Vandenbergovy základny.

Z této zprávy můžeme mezi řádky vyčíst více, než se může zdát. Pokud budeme vycházet z toho, že jsou informace ve výše vloženém tweetu pravdivé, pak by to znamenalo, že se naplní dřívější spekulace o tom, že SpaceX převede starty Falconů na Floridě na rampu 39-A, která by mohla být dokončena na přelomu října / listopadu. Není totiž pravděpodobné, že by za pouhé tři měsíce SpaceX dokázala opravit rampu 40, na které došlo k masivní explozi.

Při minulé havárii trvala pauza rovnou půl roku. To, že se nyní očekává poloviční doba, by mohlo znamenat, že chyba, která nehodu způsobila, není složitá na opravu. Minule musela SpaceX testovat držáky heliových nádrží a nakonec i měnit dodavatele. Aktuální problém by se podle odhadované doby pauzy, dal možná vyřešit rychleji. Je ale pravda, že tady už se pouštíme do opravdu neověřených spekulací, musíme totiž brát v úvahu i to, že u minulé pauzy sehrálo svou roli i to, že se připravoval první start vylepšené verze Falcon 9 v1.2, zatímco nyní se nic takového nechystá. I to může mít vliv na zkrácení doby návratu do služby.

Další zpráva je také od prezidentky SpaceX. Falcon Heavy letos startovat nebude, zatím to vypadá na první čtvrtletí 2017, přičemž startovat se bude buďto z rampy 39A, nebo rovnou z Vandenbergovy základny – místo ještě nebylo určeno.

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/SpaceX-Static-Fire-Anomaly-AMOS-6-09-01-2016-04309.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

30 komentářů ke článku “Uzemnění Falconů možná „jen“ na tři měsíce”

 1. Samo napsal:

  No počkať v tweete jw písané CCAFS (Cape Caneveral Air Force Station) no a LC-39A je na KSC (Kennedy space Centre). Alebo snáď je toto isté? (viem tweet može byť nepresný a je tým myslené KSC ale aj tak)

 2. Rudolf Šíma napsal:

  Zprava dne. Diky. Falcona sice v rijnu z Vandenberg nazivo startovat neuvidim, ale muzu se tesit na dalsi komentovane prenosy a hlavne FH v dubnu ( to bude „Muskuv duben“ v cervenci). 🙂

 3. tonda napsal:

  To je opravdu dobrá zpráva.To už musí mít aspoň představu,kde,co,a proč selhalo.Pokud to také není potřeba vynásobit muskovým koeficientem!Budeme se těšit!!

 4. Štěpán napsal:

  tři měsíce bez startu Falkonů . To je škoda. A ty peníze… A snad se neposune i start již letěného Falkonu . Tolik škody na mé milované Space X. A to ještě vyšly plány Blue Origin na novou raketu. Doufám zpe nikdo nedpřeběhne Space X. 🙂 ať se jim co nejvíc daří. 🙂

 5. Petr napsal:

  Tak snad to není jenom jeho přání a už vědí, co se stalo. Ještě pár dní zpátky tweety naznačovaly, že nemají tušení, kde se stala chyba.

 6. milantoš napsal:

  Připadá mi to tak, že ten listopad je vůbec první termín, kdy by se mohlo letět – tedy že vůbec bude k dispozici nějaká rampa. Jestli bude už známá příčina nehody a upravena raketa /rampa , o tom se zatím mlčí. Domnívám se , že pokud by byla známá příčina, byl by tu už velký pokrok a SpX by o tom určitě informoval.
  Takhle je potřeba ještě použít Muskův koeficient na ty 3 měsíce 🙂

 7. dolph1888 napsal:

  Asi už tuší jaká hloupost problém způsobila.

 8. slymak napsal:

  Je pro mě z podivem, že jsem viděl explozi rakety jen z jednoho úhlu. DO této doby jsem si myslel, že na každém z těch postraních sloupů to neustále natáčí. A takle to vypadá jako že maj jen jednu kameru 4km daleko, je to opravdu tak?

 9. Brumlajs napsal:

  Pouze malá drobnůstka v druhém odstavci druhá věta. Je tam „poud“, předpokládám místo pokud.
  Děkuji za parádní „povzbuzující“ článek.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.