sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přistání Rosetty se blíží

Přistání evropské sondy Rosetta na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko se nám už velice rychle blíží, a tak si pro nás ESA připravila hned několik zajímavých videí. Na prvním videu můžeme vidět vizualizaci průběhu sestupu Rosetty na povrch komety. Druhé video je další dílem povedeného animovaného seriálu Once upon a time, který krásně shrnuje celou misi sondy Rosetta i přistávacího modulu Philae. Posledním videem, na které se dnes podíváme je epilog ke krátkému filmu Ambition, který byl vypuštěn v roce 2014 po příletu Rosetty ke kometě 67P. Přistání Rosetty na kometě přijde v pátek 30 září a určitě si o něm připravíme ještě speciální článek.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Rosetta_impact_large.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
android
7 let před

V té první animaci jsem čekal, že zvizualizují jak bude Rosseta po dopadu vypadat. Je někde udána předpokládaná dopadová rychlost?

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpovědět  android

Vzájemná rychlost jádra a Rosetty je minimální. Ve výšce 10 km asi tak 0,25 km/hod. S přibližováním bude sice stoupat, ale nemělo by to být více než cca 0,4 km/h (raději ještě jinak: 400 METRŮ ZA HODINU). Je to přibližně, ale každopádně dopad bude rychlostí pouze ve stovkách metrů za hodinu, takže hoooodně pomalá chůze 🙂

holubin
holubin
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

jednou jsem velmi pomalou chůzí narazil hlavou do sloupu… Bolelo to pořádně a věřím, že lidská lebka je pevnější než solární panely nebo vědecké vybavení na Rosete 🙂

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
7 let před

Tedy těsně nad 1 m/s. To by měla sonda v pohodě přežít. Takovým zrychlením se obvykle oddělují sondy od nosných raket.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpovědět  Jaroslav Alois

Sonda sama to asi zvládne, o tom svědčí i plán NASA na vypnutí Rosetty těsně před dosednutím, aby se předešlo případnému vysílání nazdařbůh. Jen solární panely se určitě poškodí. Škoda, že tentokrát už nelze čekat nějakou překvapivou fotku Rosetty na jádru 🙂

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

Oprava: ESA… samozřejmě.

Michal Václavík
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

Vypne se těsně PO dosednutí

Janda
Janda
7 let před
Odpovědět  Jaroslav Alois

0,4 km/h mi vychází spíše na 0,1 m/s…nebo se mýlím?

Malky
Malky
7 let před
Odpovědět  Janda

0.4*3.6=1.44 ?

Malky
Malky
7 let před
Odpovědět  Malky

Oprava, při převodu z km/h na m/s se dělí 🙂

0.4/3.6=0.1111…

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
7 let před

Během pádu bude ale zrychlovat a čím blíže bude kometě, tím se bude pohybovat rychleji. Jestliže nastoupila cestu k povrchu 400 m/s tak v posledních km nutně zrychlí, padá v výšky 21 km. Nebo je to jinak ?
V každém případě nyní bude několik km. nad povrchem.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpovědět  Jaroslav Alois

Ve výšce 10 km asi tak 0,25 km/h. S
přibližováním bude rychlost sice stoupat, ale nijak závratně a u povrchu by to pořád nemělo být příliš odlišné od 0,4 km/h. Což je 0,1 m/s. Každopádně by to mělo být opravdu velmi lehké spočinutí, i když nějaký ten odraz se asi vyloučit nedá. No, zítra odpoledne uvidíme. „Přistání“ by mělo nastat přibližně mezi 12:20 a 13:00 našeho času.

maro
maro
7 let před

Takže to bude to nejměkčí přistání, jaké se kdy nějakému kosmickému plavidlu v celé historii povedlo. A asi těžko ho něco jen tak překoná. Je to jako když vám na Zemi něco spadne z výšky půl milimetru!

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
7 let před

Bude zajímavé to srovnat s dopadem Philae. Tam došlo k odrazu a několika skokům.

maro
maro
7 let před
Odpovědět  Jaroslav Alois

Na takovýchto šutrech skáče všechno. Přitažlivost nula nula nic.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Ono se nakonec ukazuje, že to až tak podivně malá rychlost nebude, spíš to vypadá na reálnějších něco přes 0,7 m/s. Raději už nebudu spekulovat 🙂

Michal Václavík
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

Plán je 90 cm/s

https://kosmonautix.cz/2016/09/28/pristani-rosetty-se-blizi/