sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přistání Rosetty se blíží

Přistání evropské sondy Rosetta na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko se nám už velice rychle blíží, a tak si pro nás ESA připravila hned několik zajímavých videí. Na prvním videu můžeme vidět vizualizaci průběhu sestupu Rosetty na povrch komety. Druhé video je další dílem povedeného animovaného seriálu Once upon a time, který krásně shrnuje celou misi sondy Rosetta i přistávacího modulu Philae. Posledním videem, na které se dnes podíváme je epilog ke krátkému filmu Ambition, který byl vypuštěn v roce 2014 po příletu Rosetty ke kometě 67P. Přistání Rosetty na kometě přijde v pátek 30 září a určitě si o něm připravíme ještě speciální článek.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Rosetta_impact_large.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
android
8 let před

V té první animaci jsem čekal, že zvizualizují jak bude Rosseta po dopadu vypadat. Je někde udána předpokládaná dopadová rychlost?

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  android

Vzájemná rychlost jádra a Rosetty je minimální. Ve výšce 10 km asi tak 0,25 km/hod. S přibližováním bude sice stoupat, ale nemělo by to být více než cca 0,4 km/h (raději ještě jinak: 400 METRŮ ZA HODINU). Je to přibližně, ale každopádně dopad bude rychlostí pouze ve stovkách metrů za hodinu, takže hoooodně pomalá chůze 🙂

holubin
holubin
8 let před
Odpověď  Spytihněv

jednou jsem velmi pomalou chůzí narazil hlavou do sloupu… Bolelo to pořádně a věřím, že lidská lebka je pevnější než solární panely nebo vědecké vybavení na Rosete 🙂

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
8 let před

Tedy těsně nad 1 m/s. To by měla sonda v pohodě přežít. Takovým zrychlením se obvykle oddělují sondy od nosných raket.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Sonda sama to asi zvládne, o tom svědčí i plán NASA na vypnutí Rosetty těsně před dosednutím, aby se předešlo případnému vysílání nazdařbůh. Jen solární panely se určitě poškodí. Škoda, že tentokrát už nelze čekat nějakou překvapivou fotku Rosetty na jádru 🙂

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Oprava: ESA… samozřejmě.

Michal Václavík
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Vypne se těsně PO dosednutí

Janda
Janda
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

0,4 km/h mi vychází spíše na 0,1 m/s…nebo se mýlím?

Malky
Malky
8 let před
Odpověď  Janda

0.4*3.6=1.44 ?

Malky
Malky
8 let před
Odpověď  Malky

Oprava, při převodu z km/h na m/s se dělí 🙂

0.4/3.6=0.1111…

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
8 let před

Během pádu bude ale zrychlovat a čím blíže bude kometě, tím se bude pohybovat rychleji. Jestliže nastoupila cestu k povrchu 400 m/s tak v posledních km nutně zrychlí, padá v výšky 21 km. Nebo je to jinak ?
V každém případě nyní bude několik km. nad povrchem.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Ve výšce 10 km asi tak 0,25 km/h. S
přibližováním bude rychlost sice stoupat, ale nijak závratně a u povrchu by to pořád nemělo být příliš odlišné od 0,4 km/h. Což je 0,1 m/s. Každopádně by to mělo být opravdu velmi lehké spočinutí, i když nějaký ten odraz se asi vyloučit nedá. No, zítra odpoledne uvidíme. „Přistání“ by mělo nastat přibližně mezi 12:20 a 13:00 našeho času.

maro
maro
8 let před

Takže to bude to nejměkčí přistání, jaké se kdy nějakému kosmickému plavidlu v celé historii povedlo. A asi těžko ho něco jen tak překoná. Je to jako když vám na Zemi něco spadne z výšky půl milimetru!

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
8 let před

Bude zajímavé to srovnat s dopadem Philae. Tam došlo k odrazu a několika skokům.

maro
maro
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Na takovýchto šutrech skáče všechno. Přitažlivost nula nula nic.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Ono se nakonec ukazuje, že to až tak podivně malá rychlost nebude, spíš to vypadá na reálnějších něco přes 0,7 m/s. Raději už nebudu spekulovat 🙂

Michal Václavík
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Plán je 90 cm/s

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.