Česká republika se dnes opět spojí s ISS

Když se na začátku letošního března spojili olomoučtí radioamatéři s Mezinárodní vesmírnou stanicí, aby studenti zdejších gymnázií mohli položit své dotazy britskému astronautu Timu Peakovi, organizátoři slibovali, že do budoucna chystají další podobné akce. Dnes se proto Česká republika spojí s ISS znovu a opět bude v hlavní roli Morava. Účastníci znojemského Elektrotábora si dnes ve 20:56:17 středoevropského letního času popovídají s japonským kosmonautem Takujou Ónišim.

O pozemní spojení se postará pozemní stanice s volacím znakem OK2KET a Óniši dostane volací znak KF5LKS, přičemž vše proběhne v rámci globálního programu ARISS.. Účastníci tábora budou moci s astronautem hovořit zhruba po dobu 8 – 12 minut, tedy tak dlouho, jak bude stanice viditelná nad obzorem. Zajistit spojení se stanicí ale není vůbec lehký úkol – dnešním dnem dostane několikaleté snažení organizátorů zlatý hřeb. Osazenstvo jedenáctidenního elektrotábora tvoří 44 mladých lidí ve věku 10 – 16 let, kteří pochází ze čtyř zemí a v rámci prázdninové akce se seznamují s radiotechnikou, staví elektronická zařízení a napojují se na radioamatérské frekvence.

Pro rozhovor s japonským astronautem už mládež vymyslela 20 otázek. Organizátory téhle parádní akce jsou tři moravské radiokluby OK2KJT, OK2KFJ a OK2KDJ z Valašské Polanky, Mikulova a Frenštátu pod Radhoštěm. Ti využijí radioamatérské pásmo 145 MHz. Pozemní radiostanice bude mít ve VF výkon 50 W + připojený výkonový zesilovač 200 W. To ale není všechno. Pro spojení budou radioamatéři využívat směrovou anténu a jelikož ISS letí hodně rychle, je nutné kompenzovat Dopplerův posun signálu.

Na závěr ještě přidáme několik zajímavých tématických odkazů:
Stránky elektrotábora
Záznam březnového spojení z Olomouce
Informace o olomouckém spojení
Plánované kontakty ARISS
radioklub OK2KJT – Valašská Polanka
radioklub OK2KFJ – Mikulov
radioklub OK2KDJ – Frenštát pod Radhoštěm
radioklub OK2KYJ – Olomouc

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…507878966083489_6819125316287109254_o.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Česká republika se dnes opět spojí s ISS”

 1. Robin OK2UWQ napsal:

  Mirek OK2MDK zajišťoval záznam i následnou drobnou editační úpravu. K poslechnutí audio zde… video+toto audio slíbili sestřihat v ČT, tak snad to klapne.
  http://www.elektrotabor.cz/2016/iss/ET2016_ISS.mp3
  Článek o ET+ spojení ISS brzy na mém webu (ok2uwq.com) případně o něco později update stránek tábora o další ročník 🙂

 2. gg napsal:

  Chvíli jsem přemýšlel, kde má Česká republika dokovací uzel. 😀

 3. Vítek napsal:

  Já bych rád dodal jednu zajímavost: když mluvili v březnu olomoučtí studenti s Timem Peakem, tak jsem se vícekrát setkal se zprávou „Česká republika poprvé hovoří s ISS!“
  Není to ale tak úplně pravda, živé spojení pomocí telemostu Praha – ISS proběhlo v říjnu 2009, když astronauti Robert Thirsk a Frank De Winne hovořili s účastníky kongresu ASE. Bohužel do komunikace tuším tehdy nevstoupil žádný Čech.

 4. Tomáš Vodička napsal:

  Tyjo, 200 W se směrovou anténou, to už je nějaký výkon. Počítám, že si to vyžádalo spoustu papírování a povolení. Co třeba potenciální ohrožení letového provozu, apod.?
  A dopplerův jev mne ani nenapadl.. takže asi budou muset průběžně ladit nosný kmitočet podle vzájemné rychlosti, že?
  Opravdu těm klukům závidím, já když byl v jejich věku, tak jsem tak akorát postavil krystalku…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.