Česká republika se dnes opět spojí s ISS

Když se na začátku letošního března spojili olomoučtí radioamatéři s Mezinárodní vesmírnou stanicí, aby studenti zdejších gymnázií mohli položit své dotazy britskému astronautu Timu Peakovi, organizátoři slibovali, že do budoucna chystají další podobné akce. Dnes se proto Česká republika spojí s ISS znovu a opět bude v hlavní roli Morava. Účastníci znojemského Elektrotábora si dnes ve 20:56:17 středoevropského letního času popovídají s japonským kosmonautem Takujou Ónišim.

O pozemní spojení se postará pozemní stanice s volacím znakem OK2KET a Óniši dostane volací znak KF5LKS, přičemž vše proběhne v rámci globálního programu ARISS.. Účastníci tábora budou moci s astronautem hovořit zhruba po dobu 8 – 12 minut, tedy tak dlouho, jak bude stanice viditelná nad obzorem. Zajistit spojení se stanicí ale není vůbec lehký úkol – dnešním dnem dostane několikaleté snažení organizátorů zlatý hřeb. Osazenstvo jedenáctidenního elektrotábora tvoří 44 mladých lidí ve věku 10 – 16 let, kteří pochází ze čtyř zemí a v rámci prázdninové akce se seznamují s radiotechnikou, staví elektronická zařízení a napojují se na radioamatérské frekvence.

Pro rozhovor s japonským astronautem už mládež vymyslela 20 otázek. Organizátory téhle parádní akce jsou tři moravské radiokluby OK2KJT, OK2KFJ a OK2KDJ z Valašské Polanky, Mikulova a Frenštátu pod Radhoštěm. Ti využijí radioamatérské pásmo 145 MHz. Pozemní radiostanice bude mít ve VF výkon 50 W + připojený výkonový zesilovač 200 W. To ale není všechno. Pro spojení budou radioamatéři využívat směrovou anténu a jelikož ISS letí hodně rychle, je nutné kompenzovat Dopplerův posun signálu.

Na závěr ještě přidáme několik zajímavých tématických odkazů:
Stránky elektrotábora
Záznam březnového spojení z Olomouce
Informace o olomouckém spojení
Plánované kontakty ARISS
radioklub OK2KJT – Valašská Polanka
radioklub OK2KFJ – Mikulov
radioklub OK2KDJ – Frenštát pod Radhoštěm
radioklub OK2KYJ – Olomouc

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…507878966083489_6819125316287109254_o.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Česká republika se dnes opět spojí s ISS”

 1. Robin OK2UWQ napsal:

  Mirek OK2MDK zajišťoval záznam i následnou drobnou editační úpravu. K poslechnutí audio zde… video+toto audio slíbili sestřihat v ČT, tak snad to klapne.
  http://www.elektrotabor.cz/2016/iss/ET2016_ISS.mp3
  Článek o ET+ spojení ISS brzy na mém webu (ok2uwq.com) případně o něco později update stránek tábora o další ročník 🙂

 2. gg napsal:

  Chvíli jsem přemýšlel, kde má Česká republika dokovací uzel. 😀

 3. Vítek napsal:

  Já bych rád dodal jednu zajímavost: když mluvili v březnu olomoučtí studenti s Timem Peakem, tak jsem se vícekrát setkal se zprávou „Česká republika poprvé hovoří s ISS!“
  Není to ale tak úplně pravda, živé spojení pomocí telemostu Praha – ISS proběhlo v říjnu 2009, když astronauti Robert Thirsk a Frank De Winne hovořili s účastníky kongresu ASE. Bohužel do komunikace tuším tehdy nevstoupil žádný Čech.

 4. Tomáš Vodička napsal:

  Tyjo, 200 W se směrovou anténou, to už je nějaký výkon. Počítám, že si to vyžádalo spoustu papírování a povolení. Co třeba potenciální ohrožení letového provozu, apod.?
  A dopplerův jev mne ani nenapadl.. takže asi budou muset průběžně ladit nosný kmitočet podle vzájemné rychlosti, že?
  Opravdu těm klukům závidím, já když byl v jejich věku, tak jsem tak akorát postavil krystalku…

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Rád bych Vám na tyhle otázky odpověděl, ale bohužel jde o poměrně specifickou oblast, ve které se neorientuji. Doporučuji kontaktovat přímo organizátory. Na tom, že je to skvělá akce se ale určitě shodneme. 😉

  • Katka napsal:

   O technických záležitostech spojení se můžete dočíst velmi podrobně tady: http://technet.idnes.cz/zeptejte-se-astronautu-na-iss-dka-/tec_vesmir.aspx?c=A160609_174128_tec_vesmir_mla
   Že by to potřebovalo nějaká zvláštní povolení, to nepředpokládám, jde o zcela běžný radioamatérský kmitočet a spojení uskutečňují radioamatéři s koncesí.

   • Tomáš Vodička napsal:

    Díky za ten odkaz – moc zajímavé podrobnosti.
    Pokud jde o to povolení, máte pravdu. Trochu jsem koukal na net, popravdě je to dost složité, ale pokud chápu, licencované stanice zřejmě opravdu nemají žádné výkonové omezení, alespoň tedy ne v tomto pásmu.
    Můj omyl vyšel z matného povědomí o tom, že amatérské rádiové vysílání má výkonové limity běžně v oblasti od stovek mW do jednotek W.
    To se ale zřejmě týká „jen“ nelicencovaných uživatelů ve volných pásmech. Na 2m se ale volně vůbec vysílat nesmí.
    Takže (pokud jsem něco nepřehlédl) koncesovaný „amatér“ by asi mohl postavit a legálně provozovat vysílač libovolného výkonu, což je pro mne docela překvapení.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.