ŽIVĚ A ČESKY: První modernizovaný Sojuz na startu

Na startovní rampě kosmodromu Bajkonur již stojí raketa Sojuz-FG, která vynese na oběžnou dráhu první exemplář modernizované lodi Sojuz MS i s tříčlennou posádkou. Takovou událost si pochopitelně nemůžeme nechat ujít a tak jsme pro Vás připravili česky komentovaný přímý přenos. Časy kosmonautických událostí nám ale v poslední době moc nepřejí – úspěšný vstup sondy Juno na oběžnou dráhu kolem Jupiteru se odehrál v brzkých ranních hodinách a v případě prvního modernizovaného Sojuzu tomu nebude jinak. Nařiďte si proto budíky, budou se hodit.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy ve čtvrtek 7. července ve 3:36 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 3:20 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Daniel Heřt nebo Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/soyuz-ms-01/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…Ivanishin,_and_astronaut_Takuya_Onishi.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

17 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: První modernizovaný Sojuz na startu”

 1. Jouzef napsal:

  Zase od ruske rezie amaterina jako svin. Nemaji zajem medializovat jejich program? Ani odpocet nic. Nasa je to jedno?

  • maro napsal:

   Oni už to asi berou jako stokrát opakovanou rutinu a spíš nechápou, že to ještě někoho tak extrémně zajímá. Asi jako když obří Airbus A 380 startoval poprvé a pak posté.

  • maro napsal:

   Mimochodem právě ten americký odpočet je opravdu největší nesmysl, který se táhne od dob, kdy vše bylo na zmáčknutí jednoho tlačítka. Dnešní raketový motor je prostě stroj s určitým množstvím rotujících součástek a zvlášť když je jich víc, tak regulace synchronizace jejich tahu je nějaký proces, který trvá pokaždé jinak. Jednou třeba 8 sekund, jindy 11. A až když vše šlape naplno tak jak má, raketa se odlepí od rampy. Nějaké přesné odpočítávání nemá pro tento proces žádný význam.

   • Vojta napsal:

    On i raketový motor na V2 byl plný rotujících součástek. „Na tlačítko“ se zapalují u takto velkých motorů jen bloky na pevné palivo a i u nich zážeh závisí na tom, že hlavní motor na kapalné palivo dosáhne plného tahu (mluvím o raketách jako Ariane 5 nebo Atlas). Zrovna u Sojuzu letícího k ISS odpočítávání důležité je. Sice jedna dvě sekundy velkou roli nehrají, ale stejně je potřeba se co nejlépe trefit do startovacího okna, které je tu „okamžité“. Zpoždění o půl minuty prostě nepřichází v úvahu, protože kdyby došlo ještě k dalším drobným komplikacím, loď by na ISS nemusela doletět. Odpočítávání především říká, kdy má který systém naskočit a v jakém má být kdy stavu. Odchylka od tohoto harmonogramu vede k odložení startu. Takže nebojte, Rusové v řídícím středisku odpočítávají také, i když je to „americký nesmysl“.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Starty zásobovacích lodí k ISS mají okamžité startovní okno, takže je potřeba odstartovat přesně v danou sekundu.

   • maro napsal:

    Samozřejmě že zpoždění půl minuty nepřichází v úvahu, ale ty dvě tři sekundy jsou plus mínus vždy. A pak může to teatrální odpočítávání od desíti k nule vypadat dost divně, když se raketa zvedne dřív než ty stopky k té nule opravdu dojdou, nebo naopak ještě uběhnou další dvě sekundy, než se raketa opravdu začne zvedat. A celý divadelní efekt je pak v danou chvíli v tahu. Prostě těch přesných deset sekund posledního odpočítávání je nesmysl pouze pro efekt.
    A ani ta zásobovací loď nemusí odstartovat přesně v danou sekundu. Ta tolerance je o dost větší. Během těch několika minut vzletu tu raketu potká ještě tolik proměnných, které se musí uregulovat, aby se raketa synchronizovala s ISS, že těch pár sekund odchylky na startu nehraje roli.

   • Vojta napsal:

    Zčásti máte pravdu, ale podle stejné logiky bychom mohli zrušit i jízdní řády vlaků a autobusů. Ty také zhusta neodjedou v tu správnou minutu kvůli různým důvodům. U rakety je třeba předepsáno, že hlavní motory startují v T-3s, a pak mají ty 3 sekundy na najetí na plný tah a vzájemnou synchronizaci. Pokud to stihnou za 2 nebo jim to trvá 5, bude v toleranci, ale 10 je moc a přeruší se start. Každá technologie má povolené odchylky, ale pro zjednodušení se udávají střední hodnoty.

   • maro napsal:

    Vy jste to asi nečetl. Vše je jen o definici přesného okamžiku startu. Ani ty vaše jízdní řády nejsou definovány s přesností na deset sekund a lidem stačí. Start rakety je definován s přesností právě na těch pět či deset vteřin, rozhodně ne na jednu vteřinu, jak by odpovídalo tomu hloupému, ale efektnímu odpočtu od desíti k nule. A ten nesmysl je právě v tom, že nula by měla odpovídat zážehu motorů. To je ten nejpodstatnější okamžik, který inženýry zajímá a ke kterému vše směřuje. Jenže ono by to pak pro laické diváky nevypadalo dobře, kdyby se odpočítalo k nule a raketa by stála ještě další dvě až pět vteřin, než by se začala opravdu pohybovat. Proto se divadlo přizpůsobí divákovi a motory se zapálí dřív a ta nula už pak je jen nejistá záležitost, do které se strefujete s menší či větší přesností. V každém případě je tento poslední desetisekundový teatrální odpočet, a i to, kdy v něm „padne nula“, pro letové inženýry zcela nepodstatný. Podstatné je pro ně jen to, aby se od pro ně daleko důležitějšího okamžiku, tedy zapálení motorů, raketa nejpozději do těch 5 sekund opravdu začala zvedat.
    Mimochodem, ten teatrální poslední odpočet má původ už v nějakém německém filmu z roku 1929. Zajímavý článek o něm je tady: http://www.atlasobscura.com/articles/nasa-stole-the-rocket-countdown-from-a-1929-fritz-lang-film-1d569cc0-50ff-4045-b0c9-1f0d72a193db

 2. JaRon napsal:

  Jestli vyjde organizace druhého kontaktu ARISS, tak se možná díváme na američanku, která si snad již brzy popovídá s ČR

 3. JaRon napsal:

  Ani pofestivalová únava mi nesebere prohlídku startu, těším se na vás borci!

 4. Tomáš napsal:

  Ešteže mám šichtu a môžem si to pozrieť live

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.