Sentinel 2B zažije mrazivé léto

Většina lidí chce strávit letní měsíce hezky v teple a přeje si pokud možno nebe bez mráčku, které zajistí vysoké teploty. Satelity si ale vybírat nemohou. Kupříkladu evropská družice Sentinel 2B bude právě během léta vystavena mrazivým podmínkám, které ověří, jak bude fungovat při své hlavní vědecké fázi. V rámci evropského programu Copernicus jsme se dočkali několika úspěchů – na oběžné dráze již krouží dva zástupci rodiny Sentinel 1, jeden zástupce Sentinel 2 a jeden zástupce Sentinel 3. Pokud nepočítáme satelit Sentinel 5P, který je jen mezistupněm mezi odkazem družice Envisat a Sentinel 5, pak příští družicí, která se podívá do vesmíru bude právě Sentinel 2B – druhý zástupce rodiny Setinel 2.

Po vypuštění na oběžnou dráhu bude Sentinel 2B spolupracovat se svým identickým dvojčetem – Sentinelem 2A, který byl na oběžnou dráhu vynesen raketou Vega z kosmodromu v Kourou už v červnu loňského roku. Úkolem družic Sentinel 2 je poskytovat snímky Země ve vysokém rozlišení. Tyto fotky pak mohou mít bezpočet nejrůznějších uplatnění – od sledování zdravotního stavu globální vegetace, přes monitoring toho, jak se mění využívání krajiny až po využití při přírodních katastrofách, kdy je potřeba rychle zmapovat aktuální stav v postiženém regionu.

Obě družice budou obíhat po stejné oběžné dráze, jen s tím rozdílem, že je bude od sebe na pomyslné kružnici dělit 180°. Jinými slovy budou každý na opačné straně Zeměkoule. Každý satelit bude snímkovat krajinu pod sebou, přičemž záběr má šířku 290 kilometrů. Při zapojení obou satelitů se zkrátí doba mezi opakovaným nasnímáním jedné lokality. Ať už je řeč o kontinentální pevnině, ostrovech, pobřežních vodách, nebo vnitrozemním vodstvu, všechny snímky budou maximálně 5 dní staré.

Sentnel 2B v centru ESTEC, kde podstoupí řadu zkoušek

Sentnel 2B v centru ESTEC, kde podstoupí řadu zkoušek
Zdroj: http://www.esa.int

Díky vyšší frekvenci snímkování se oproti minulým misím výrazně zvyšuje pravděpodobnost zachycení bezoblačného stavu. Díky tomu bude snazší sledovat vývoj stavu plodin a jejich růst. Než se ale Sentinel 2B připojí ke svému staršímu sourozenci, musí být jak on sám, tak i všechny jeho palubní systémy důkladně otestovány. Inženýři musí mít naprostou jistotu, že jejich výtvor přečká extrémní vibrace při startu rakety, ale i další nástrahy, které na něj ve vesmíru čekají.

Satelit byl postaven ve firmě Airbus Defence and Space v německém Friedrichshafenu. Technici už zde provedli celou řadu kontrol, načež mohl být Sentinel v polovině června převezen do technologického srdce Evropské kosmické agentury, tedy do střediska ESTEC u nizozemského Noordwijku. Právě zde jsou soustředěny stroje, které dokáží věrně nasimulovat podmínky, které panují na oběžné dráze.

Po příjezdu cenné zásilky následovalo tradiční kolečko vybalování a prvotní inspekce, zda jsou po transportu všechny systémy na pohled v pořádku. Jakmile byla tato kontrola dokončena, mohlo začít čtyři měsíce trvající testování, které zahájily termálně-vakuové zkoušky v komoře Large Space Simulator. Nejde o nic menšího, než o největší vakuovou komoru, kterou na starém kontinentě můžete najít.

Po uložení družice se zavřely dveře komory a vysoce výkonné pumpy z ní vyčerpaly vzduch, takže satelit byl vystaven vakuu. Stěny komory jsou navíc protkány potrubím, kterým cirkuluje kapalný dusík. Družice je tak ochlazena hluboko pod bod mrazu a zažívá tak chlad, kterému bude čelit, pokud na ni nebudou dopadat sluneční paprsky.

Sentinel 2B ve vakuové komoře

Sentinel 2B ve vakuové komoře
Zdroj: http://www.esa.int/

Po mrazivém pobytu v Large Space Simulatoru bude družice přepravena do komory pojmenované Maxwell. Ta je vytvořena tak, aby odstínila všechny vnější elektrické signály. Tato zkouška se označuje jako elektromagnetická kompatibilita. Laicky řečeno se při ní ověřuje, zda je satelit odolný vůči elektromagnetickému rušení a zda i přesto dokáže správně komunikovat s pozemními středisky.

Dalším krokem budou mechanické zkoušky na Large European Acoustic Facility. Tady na Sentinel 2B čekají simulace vibrací, kterým bude vystaven při startu rakety a během cesty na oběžnou dráhu. Při sledování videa se to sice nezdá, ale raketa se při startu opravdu hodně třese a málo odolná družice by se mohla snadno rozsypat.

Kontrola družice Sentinel 2B

Kontrola družice Sentinel 2B
Zdroj: http://www.esa.int/

Závěrečným krokem pak bude série ověření, zda všechny systémy přečkaly uskutečněné zkoušky bez poškození. Pokud půjde všechno podle plánu, bude testovací fáze dokončena v závěru října. V této době bude také definitivně rozhodnuto, zda je družice připravena na start a tím pádem na zdvojnásobení objemu snímků od Sentinelů 2 pro zákazníky v Evropě, ale i po celém světě.

P.S. Nedávno nám jeden čtenář psal, že by ocenil článek o tom, co musí družice podstoupit, než se dostane na oběžnou dráhu. Slíbili jsme mu tehdy, že článek vydáme, jakmile bude k dispozici nějaká konkrétní družice, která budou podstupovat tyto zkoušky.Když potom na webu esa.int vyšel článek, který rozebíral testování Sentinelu 2B, věděli jsme, že tohle prostě nemůžeme nezpracovat.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3d/Sentinel_2-IMG_5873-white_(crop).jpg
http://www.esa.int/…/images/2016/07/standing_proud/16073596-1-eng-GB/Standing_proud.jpg
http://www.esa.int/…/Sentinel-2B_in_vacuum_chamber.jpg
http://www.esa.int/…/2016/07/under_scrutiny/16073648-1-eng-GB/Under_scrutiny.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.