sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Juno se začne vracet k Jupiteru

Sonda JUNO u Jupitera v představách umělce

Na začátku července jsme sledovali, jak se americká sonda Juno díky 35 minutovému zážehu usadila na oběžné dráze kolem Jupitera. Dráha, na které se sonda nachází, má nejnižší bod 5 000 kilometrů nad horní vrstvou oblačnosti a nejvzdálenější bod leží celých 8,1 milionů kilometrů od planety. Zítra Juno projde právě tímto nejvzdálenějším bodem a díky gravitaci planety začne opět padat vstříc Jupiteru. Do nejnižšího bodu dráhy se dostane na konci srpna a tohoto průletu využije ke kalibraci svých vědeckých přístrojů.

Na níže přiložené grafice si můžete prohlédnout, jak vypadá aktuální oběžná dráha s dobou oběhu 53,5 dne (vyznačena zeleně) a jak budou oproti ní vypadat modře zvýrazněná dráha s periodou 14 dní. Na modrou dráhu sonda přejde v polovině října, kdy provede brzdící zážeh, který upraví její dráhu. Možná se ptáte, proč sonda nešla na 14 denní dráhu rovnou při brzdícím zážehu. Důvod je prostý – takový zážeh by trval moc dlouho a riskovalo by se poškození motoru.

Diagram zobrazující oběžné dráhy sondy Juno
Diagram zobrazující oběžné dráhy sondy Juno
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/06/JunoAboveClouds.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/orbits_diagram_apojove0feature_0.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Franta
Franta
8 let před

Take by melo vice zazehu v periheliu snizit palivovou narocnost. Ale vzhledem k tomu, ze pravdepodobne bude uz jen jeden, tak se spise jedna o ten motor.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Franta

To je taky pravda. Perijoviem sonda sviští hodně rychle a ztráty by už mohly být výrazné. Po tom říjnovém zážehu bude na Juno čekat už jen závěrečný zážeh v únoru 2018, který sondu namíří do atmosféry.

Franta
Franta
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Chudak 🙂 Me by se tam nechtelo

Vojtěch
8 let před
Odpověď  Franta

mám rád to slovo „sviští“ 🙂

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Franta

Je to obrazně řečeno, ale vzhledem k výšce perijovu už skoro na místě 🙂

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
8 let před

U všech planet se něco děje, nebo v blízké budoucnosti bude dít, jen Uran s Neptunem jsou mimo veškerý zájem. Uvážíme-li, že i americký Voyager 2 je obě navštívil mimo plán mělo by být na čase s tím něco dělat a nečekat na Američany. Je to příležitost pro Rusko, Čínu, Evropu a Japonsko, ti by konečně mohli mít nyní prostředky k takovému letu jako měla Amerika před čtyřiceti lety a to nejen k prostému průletu.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Důvodem je, že je to hrozně náročné. Pokud se tam sonda má dostat v rozumném čase, musí spotřebovat ohromné množství paliva na usazení na orbitě a tím pádem obrovskou raketu pro start ze Země. U Neptunu by to chtělo start na ničem menším než SLS (když je Saturn 5 v důchodu), Uran by se dal zvládnout asi i na Falconu Heavy. NASA na to sice kašle, ale nikdo jiný nemá šanci, protože nemá tak velkou raketu ani ve vývoji (možná těžká Angara, teď nevím).

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
8 let před
Odpověď  Vojta

Když to vztáhnu k Plutu, tak to mělo vlastně štěstí, že k němu Voyager 1 tehdy nezamířil. Pokud by se tak tehdy stalo zcela určitě by fantastická mise NH nebyla. Z toho se dá dovodit, že Voyager 2 tehdy sice provedl základní výzkum obou planet v dostačujícím rozsahu a to současně vylučuje potřebu dalších sond a to je ke škodě věci, protože technologie výrazně pokročila a sondy v dnešní úrovni by poslaly mnohem více dat.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Za to tehdy mohl Titan. Voyager 1 byl příliš zvědavý na ten divný měsíc a jeho gravitací byl vychýlen mimo ideální dráhu, tudíš se Pluto nekonalo.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Asi nebude překvapením, pokud v únoru 2018 nedojde k plánovanému vstupu do atmosféry a mise bude jako obvykle prodloužena. Otázka paliva to nebude (korekce stejně nejsou v plánu), tak snad jen stav přístrojů kdyby byl už moc špatný po tak blízkých průletech. Nebo je něco dalšího, co by nutilo k ukončení podle předpokladu?

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Škoda, že plánují potopení sondy „na první dobrou“. Zajímavější by podle mě bylo postupně snižovat perijovum, až by sonda začala olizovat atmosféru a tak ještě provést zajímavá měření. I když na to asi nemá vhodné přístroje, mohl by to být námět na případné prodloužení mise. Blízkost planetě až tak nevadí, horší jsou radiační pásy, které jsou výše a sonda jimi musí prolétat tak jako tak.

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Vojta

To oblietávanie síce prináša nové dáta, ale viac-menej stále z toho istého priestoru. To „potopenie” prinesie naprosto nové dáta z naprosto nového priestoru.
Škoda len že to topenie prebehne hodne rýchlo a tak mnoho tých údajov asi nebude. Môžu však aj tak priniesť niečo naprosto nového a nečakaného.
Takže by sme sa vlastne mali z toho aj tešiť.
pb 🙂

Dan
Dan
8 let před

Dobrý den

Netušíte někdo u té 14denní orbity – to stáčení poloos (napasované orbity tvoří jakýsi vějíř) je dáno čím? Nechci moc věřit tomu, že to budou upravovat motoricky.

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Dan

Práve že sa to robí motoricky.
Ak nepotopíme sondu „včas” kým ešte funguje, možno vzhľadom na vysoké nadčasy doslúži niečo zásadné a nič ďalšie sa už nedozvieme.
pb 🙁

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.