sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Juno se začne vracet k Jupiteru

Sonda JUNO u Jupitera v představách umělce

Na začátku července jsme sledovali, jak se americká sonda Juno díky 35 minutovému zážehu usadila na oběžné dráze kolem Jupitera. Dráha, na které se sonda nachází, má nejnižší bod 5 000 kilometrů nad horní vrstvou oblačnosti a nejvzdálenější bod leží celých 8,1 milionů kilometrů od planety. Zítra Juno projde právě tímto nejvzdálenějším bodem a díky gravitaci planety začne opět padat vstříc Jupiteru. Do nejnižšího bodu dráhy se dostane na konci srpna a tohoto průletu využije ke kalibraci svých vědeckých přístrojů.

Na níže přiložené grafice si můžete prohlédnout, jak vypadá aktuální oběžná dráha s dobou oběhu 53,5 dne (vyznačena zeleně) a jak budou oproti ní vypadat modře zvýrazněná dráha s periodou 14 dní. Na modrou dráhu sonda přejde v polovině října, kdy provede brzdící zážeh, který upraví její dráhu. Možná se ptáte, proč sonda nešla na 14 denní dráhu rovnou při brzdícím zážehu. Důvod je prostý – takový zážeh by trval moc dlouho a riskovalo by se poškození motoru.

Diagram zobrazující oběžné dráhy sondy Juno
Diagram zobrazující oběžné dráhy sondy Juno
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/06/JunoAboveClouds.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/orbits_diagram_apojove0feature_0.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Franta
Franta
8 let před

Take by melo vice zazehu v periheliu snizit palivovou narocnost. Ale vzhledem k tomu, ze pravdepodobne bude uz jen jeden, tak se spise jedna o ten motor.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Franta

To je taky pravda. Perijoviem sonda sviští hodně rychle a ztráty by už mohly být výrazné. Po tom říjnovém zážehu bude na Juno čekat už jen závěrečný zážeh v únoru 2018, který sondu namíří do atmosféry.

Franta
Franta
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Chudak 🙂 Me by se tam nechtelo

Vojtěch
8 let před
Odpověď  Franta

mám rád to slovo „sviští“ 🙂

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Franta

Je to obrazně řečeno, ale vzhledem k výšce perijovu už skoro na místě 🙂

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
8 let před

U všech planet se něco děje, nebo v blízké budoucnosti bude dít, jen Uran s Neptunem jsou mimo veškerý zájem. Uvážíme-li, že i americký Voyager 2 je obě navštívil mimo plán mělo by být na čase s tím něco dělat a nečekat na Američany. Je to příležitost pro Rusko, Čínu, Evropu a Japonsko, ti by konečně mohli mít nyní prostředky k takovému letu jako měla Amerika před čtyřiceti lety a to nejen k prostému průletu.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Důvodem je, že je to hrozně náročné. Pokud se tam sonda má dostat v rozumném čase, musí spotřebovat ohromné množství paliva na usazení na orbitě a tím pádem obrovskou raketu pro start ze Země. U Neptunu by to chtělo start na ničem menším než SLS (když je Saturn 5 v důchodu), Uran by se dal zvládnout asi i na Falconu Heavy. NASA na to sice kašle, ale nikdo jiný nemá šanci, protože nemá tak velkou raketu ani ve vývoji (možná těžká Angara, teď nevím).

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
8 let před
Odpověď  Vojta

Když to vztáhnu k Plutu, tak to mělo vlastně štěstí, že k němu Voyager 1 tehdy nezamířil. Pokud by se tak tehdy stalo zcela určitě by fantastická mise NH nebyla. Z toho se dá dovodit, že Voyager 2 tehdy sice provedl základní výzkum obou planet v dostačujícím rozsahu a to současně vylučuje potřebu dalších sond a to je ke škodě věci, protože technologie výrazně pokročila a sondy v dnešní úrovni by poslaly mnohem více dat.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Za to tehdy mohl Titan. Voyager 1 byl příliš zvědavý na ten divný měsíc a jeho gravitací byl vychýlen mimo ideální dráhu, tudíš se Pluto nekonalo.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Asi nebude překvapením, pokud v únoru 2018 nedojde k plánovanému vstupu do atmosféry a mise bude jako obvykle prodloužena. Otázka paliva to nebude (korekce stejně nejsou v plánu), tak snad jen stav přístrojů kdyby byl už moc špatný po tak blízkých průletech. Nebo je něco dalšího, co by nutilo k ukončení podle předpokladu?

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Škoda, že plánují potopení sondy „na první dobrou“. Zajímavější by podle mě bylo postupně snižovat perijovum, až by sonda začala olizovat atmosféru a tak ještě provést zajímavá měření. I když na to asi nemá vhodné přístroje, mohl by to být námět na případné prodloužení mise. Blízkost planetě až tak nevadí, horší jsou radiační pásy, které jsou výše a sonda jimi musí prolétat tak jako tak.

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Vojta

To oblietávanie síce prináša nové dáta, ale viac-menej stále z toho istého priestoru. To „potopenie” prinesie naprosto nové dáta z naprosto nového priestoru.
Škoda len že to topenie prebehne hodne rýchlo a tak mnoho tých údajov asi nebude. Môžu však aj tak priniesť niečo naprosto nového a nečakaného.
Takže by sme sa vlastne mali z toho aj tešiť.
pb 🙂

Dan
Dan
8 let před

Dobrý den

Netušíte někdo u té 14denní orbity – to stáčení poloos (napasované orbity tvoří jakýsi vějíř) je dáno čím? Nechci moc věřit tomu, že to budou upravovat motoricky.

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Dan

Práve že sa to robí motoricky.
Ak nepotopíme sondu „včas” kým ešte funguje, možno vzhľadom na vysoké nadčasy doslúži niečo zásadné a nič ďalšie sa už nedozvieme.
pb 🙁

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.