sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První detaily o přistání sondy Rosetta

O tom, že evropská sonda Rosetta zakončí svou mimořádnou misi měkkým přistáním na kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko jsme vás informovali již vloni. Až doposud to ale byly jen obecné a neurčité formulace ve stylu „k přistání dojde na podzim 2016, pravděpodobně v září“. Nyní ale Evropské kosmická agentura poprvé uvolnila bližší informace o celém přistávacím manévru – známe jak čas tak i místo dosednutí. Jako nejpravděpodobnější termín přistání se zatím tváří pátek 30. září. Jako přistávací oblast byla vytipována lokalita Agilkia, kam v listopadu 2014 dosedl modul Philae. Oba stroje by tak měly na povrchu jádra komety spočinout poměrně nedaleko od sebe.

U článků s tématem přistání sondy Rosetta na kometě se velmi často objevuje otázka, proč vlastně s Rosettou přistávat, když to bude znamenat konec její mise (jakmile se dotkne povrchu, nebude možné orientovat anténu k zemi a solární panely vůči Slunci). Nebylo by výhodnější nechat ji na oběžné dráze a za několik let zkusit spojení znovu? Nebylo. Tak se dá odpovědět velmi stručně, ale rádi vám přineseme i důvody.

Rosetta už je na cestě vesmírem už více než dvanáct let. Za tu dobu spotřebovala velkou část paliva ve svých nádržích. Oběžná dráha komety kolem Slunce vede až k dráze Jupitera, kde je málo slunečního světla. Není vůbec jisté, zda by sonda přežila případnou hibernaci a následné probuzení. A i pokud ano, měla by už jen málo paliva.

Navíc můžeme s klidným srdcem říct, že sonda už svůj úkol splnila. Sledovala rostoucí aktivitu jádra během přibližování ke Slunci i jeho klesající aktivitu během vzdalování. Další oběh kolem Slunce by už nepřinesl nic extra nového. Přistání na povrchu oproti tomu nabízí perfektní možnost prozkoumat kometu jinak,než jak jsme ji doposud znali. Jakmile Rosetta překoná vzdálenost 500 metrů, bude pořizovat fotky s rozlišením menším než 1 cm/pixel! Bude to stylové zakončení celé úžasné mise.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://blogs.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://assets.natgeotv.com/Photos/46/115455.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Edemski
Edemski
9 let před

Za mne „ThumbUp“, přece jenom je možnost „řízeného“ dosednutí, a získání potřebných dat, než by se zřítila/odletěla. Svou roli splnila na 200 a více%! Jen doufám, že toho bráchu ještě najde… Držím pěsti furt!

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  Edemski

Podle mého názoru je motivace na Agilkiu jasná. Co kdyby…. 🙂

Karel
Karel
9 let před

„Na kometě“
Jules Verne to sice viděl trochu jinak, ale název jeho knihy budoucí cestování Rosetty vystihuje 🙂

Adam Trhoň
Adam Trhoň
9 let před

A jako bonus pro PR i pěkné zakončení pohádky

Tinny
Tinny
9 let před

Je nějaká šance, že se ještě podaří vyfotografovat místo, kde je Philae? Jestli se nemýlím, pořád se neví kde přesně uvízl?

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  Tinny

Šance je, ale spíše náhodná. Kdyby Philae přistál normálně a spojení probíhalo normálně, tak by lokalizace asi problémem nebyla, i kdybychom neměli vizuální kontakt, ale spojení z povrchu nebylo ideální a po 57 hodinách skončilo úplně. Pak ještě v červnu a červenci došlo k chvilkovým spojením, ale to bylo vše. Od února už se ani nepátrá, už je daleko od Slunce. Takže ano, šance je, ale musíme prohlížet fotky, jestli tam někde nebude ležet.

Štěpán
Štěpán
9 let před

Dobrý den, už se ví zda bude sonda klesat na první dobrou, nebo dojde k postupnému klesání ve kterém bude vždy probíhat po nějakou dobu snímkování povrchu? Nevím jak moc riskantní a vůbec uskutečnitelné je nechat sondu nějakou dobu dejme tomu v 500m, 300m, 150m před samotným dosednutím na povrch?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Štěpán

Bude to postupné, ale kvůli nepravidelnému tvaru jádra bude muset dojít v některé fázi k definitivnímu sestupu. Ale i z té fáze bychom měli dostat nějaké fotky.

Tinny
Tinny
9 let před

Ahoj. Něco nového ze života komet… ze 7 detailněji pozoovaných komet jich 5 má tvar buráku nebo kachničky. Vznikla teorie, že během existence komety a jejího obíhání Slunce a průchody kolem Jupiteru dochází ke změně rotace komety, díky ztrátě materiálu dochází ke změně těžiště a tlaků atd. po nějaké době jsou tlaky na protilehlé části tak velké, že kometa začne ve střední části praskat a po čase se oba kusy oddělí. Oba rotují trochu jinou rychostí a obíhají kolem sebe a po nějaké době, v řádu hodin až týdnů, se zase spojí dohromady (pokud je od sebe zrovna něco nerozhodí, třebaten Jupiter atd.) a vytvoří novou kachničku, tedy dva bloky spojené krkem. A tento proces se stále opakuje. Zajímavé. Aby Philae jednou nebyl dokonce uvnitř komety 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.