sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První stupeň Falconu opustil přístav

Pokud sledujete přímý přenos z kamery v přístavu Port Canaveral, mohli jste si všimnout, že tahač, který měl za sebou naložený speciální přívěs s konstrukcí, která jistila první stupeň Falconu 9 začal okolo 15:30 našeho času opouštět zorné pole kamery. Krátce před čtvrtou odpoledne našeho času už bylo vidět, že tahač s cenným nákladem pomalu míří pryč. To znamená jediné – skončila fáze přístavních operací, které obnášely první kontrolu raketového stupně, odčerpání pohonných látek, demontáž nohou a sklopení do horizontální polohy, které jsme podrobně sledovali včera. Nyní se nabízí otázka, co přesně se bude se stupněm dít dále.

Podle zatím dostupných informací se zdá, že náklad zamíří do montážní haly HIF (Horizontal Intagration Facility) na mysu Canaveral u rampy 39A. Očekává se, že by právě na této rampě mělo dojít ke zkušebním zážehům – stále se počítá s až deseti opakováními. Teprve až poté by první stupeň prokázal, že je schopný opakovaného nasazení, které by mohlo přijít v nejbližších měsících.

Detail motorové sekce při výjezdu z přístavu
Detail motorové sekce při výjezdu z přístavu
Zdroj: http://www.portcanaveralwebcam.com/

Statické zážehy na rampě 39A by znamenaly první využití této rampy od doby, kdy z ní startovaly raketoplány – testovací zážeh stupně, který přistál v prosinci, proběhl na rampě 40. Můžeme Vám slíbit, že se i nadále budeme věnovat všem novinkám v tomto projektu – především pak statickým zážehům.

První stupeň na cestě z přístavu
První stupeň na cestě z přístavu
Zdroj: http://www.portcanaveralwebcam.com/

Na konec článku se ještě sluší přidat velké poděkování obsluze kamery, která nám v posledních dnech zprostředkovala živý pohled na všechny důležité operace. Vím, že si to správci asi nepřečtou, ale považuji za vhodné jim touto cestou vyseknout poklonu a asi budu mluvit i za ostatní když řeknu, že se už teď těšíme na další podobné momenty.

První stupeň opouští přístav
První stupeň opouští přístav
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/
Tahač, který převáží cenný náklad
Tahač, který převáží cenný náklad
Zdroj: https://pbs.twimg.com
Nadměrný náklad na cestě
Nadměrný náklad na cestě
Zdroj: https://i.imgur.com
Převoz probíhá za denního světla po běžných silnicích.
Převoz probíhá za denního světla po běžných silnicích.
Zdroj: http://i.imgur.com/

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
http://www.portcanaveralwebcam.com/
http://www.portfever.com/
http://www.kosmo.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.portfever.com/archive_pcw/20160419/tl00000574.jpg
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…60aaf156ff8d6c6b6095458f1556c2&oe=577ACA6F
https://pbs.twimg.com/media/Cga4ffOW8AA1yi2.jpg:large
https://i.imgur.com/woU0lf4.jpg
http://i.imgur.com/hu1pc43.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jindra
Jindra
8 let před

Z jaké rampy bude startovat raketa SLS když obě rampy 39 využívá spaceX

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Jindra

SpaceX má jen 39A, SLS by měla využívat 39B. Pak je tu ještě 39C a tu mají využívat malé nosné rakety.

Jindra
Jindra
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Falcon 9 startuje vlastně odkud a oni mají dostavět 39C předem děkuji za odpověď

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Jindra

Pokud Falcon startuje z Floridy, pak využívá rampu 40. Počítá se výhledově také se starty ze 39A.

Štěpán
Štěpán
8 let před

Máte tam chybu – 15.30 našeho času ZAČAL OPOUŠTĚT… 🙂 už mě ty články začínají připomínat Paparazzi , falcon je teď tam a tam… 😀 ale nic ve zlém! 😉

bill
bill
8 let před
Odpověď  Štěpán

Zdravím Vás Štěpáně. Vím jak jste to myslel, chtěl bych Vás ale požádat, abyste více rozvažoval, než něco jen tak spontáně napíšete. Tato Vaše připomínka je zbytečná a ničemu neprospívá. Jistě internet je svobodný prostor, ale na druhou stranu je tu také i elementární úcta k práci druhých.

Houston Kosmonautixu: „Děláte to dobře, děkuji.“

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  bill

Děkujeme za pochvalu. Myslím si, že pan Štěpán to nemyslel zle. 🙂

Štěpán
Štěpán
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dušane, vím že mne neznáte a tak de na vás nezlobím. Ale prosím vás, nedávejte mi titul Pan. Jsem ještě student; dávejte to bez oslovení. 😀 chápu, že tu je asi dost čtenářů a toto si nezapamatujte (což mi nevadí), ale kdyby ano, potěšilo by mě to 🙂
A jen tak ze zajímavosti: Kolik asi máte aktivních čtenářů? 🙂
Jo, a ten počet článků z Falkonem mi nevadí, byla to jen narážka, ale i tak děkuji za vysvětlení. (a neměňte to) 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Štěpán

Díky za info, zkusím si to zapamatovat. 🙂 Na našem fóru si všichni tykáme, ale na blogu jme si řekli, že budeme razit trochu „profesionálnější“ přístup ke čtenářům. Proto ten „pan“ – děláme to už jaksi preventivně. Ale myslím, že si to zapamatuju. 😉

K otázce okolo aktivních uživatelů. To se velmi těžko určuje, ale pokud si vezmu čísla z Google analytics od 1. dubna do dneška, pak je statistika následující:

Počet návštěv : Návštěvy : Zobrazení stránek
1 : 9 663 : 24 661
2 : 2 732 : 7 712
3 : 1 688 : 5 013
4 : 1 286 : 3 581
5 : 1 063 : 3 031
6 : 932 : 2 711
7 : 807 : 2 176
8 : 730 : 2 171
9-14 : 3 441 : 9 466
15-25 : 4 340 : 11 336
26-50 : 6 486 : 16 876
51-100 : 8 584 : 21 392
101-200 : 9 332 : 24 100
201+ : 15 724 : 41 053

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Štěpán

Díky za upozornění, opraveno. Myslím si, že takové paparazzi zprávy mají čtenáři rádi, zvláště pokud jde o unikátní událost jako je tato. 🙂

Štěpán
Štěpán
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Mě se zprávy velmi líbí, jen to bylo takové (snad) přátelské pošťouchnutí.
Uznávám, podání mé předchozí zprávy bylo ostré, ale nebylo tak myšleno. Nevím, jak se zde dělá kurzíva, tak jsem to napsal velikým. Nebylo to myšleno jako zveličení, ale ukázka.
Jsem za všechny zprávy vděčný (čtu zde každý den a je to super), avšak vím, jak se kritika důležitá pro rozvoj.
Nicméně se chci omluvit za svůj příspěvek, příště si dám větší pozor 🙂 😉

bill
bill
8 let před
Odpověď  Štěpán

Bravo Štěpáne! 🙂

Honza
Honza
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Já bych si dovolil souhlasit. Jakkoliv SpaceX držím palce a je to nepochybně důležité a přelomové, je těch článků na můj vkus skoro až moc. Konkrétně třeba pro tohle by bohatě stačilo jen aktualizovat včerejší článek (a třeba to napsat do nadpisu a klidně ho i posunout nahoru na hlavní stránce). Poslední dobou zabírá tenhle start snad polovinu článků, to mi přijde skoro příliš, určitě se dějí i jiné zajímavé věci. Navíc mám pocit, že proti minulému přistání je tohle daleko zprofanovanější jen proto, že měli hezčí záběry.
Samozřejmě jsem Vám velmi vděčný za pečlivé informování, jen na mě osobně je toho tentokrát až příliš. Snad mě ostatní neubijou čepicemi 🙂
(Jen tak na okraj, všimli jste si během přistání prodlevy mezi jásáním ve SpaceX a živým přenosem přistání? Až to na mě dělalo dojem, že nebyl tak živý a neúspěšné by nevysílali, ale nerad bych byl paranoidní, můžu se mýlit)

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Honza

Díky za názor. Skutečnost je taková, že dnes je opravdu více materiálů a právě proto můžeme poskytovat detailnější servis. Pokud bychom měli tolik materiálů u prosincového přistání, dělali bychom to velmi podobně. Navíc je potřeba konstatovat, že se toho v těchto dnech opravdu tolik neděje. Považuji za dobré, že se nám v posledních dnech daří dělat hlavní články o různých jiných tématech, zatímco Falconem vyplňujeme články krátké.
A ještě k tomu nápadu, že se mohl aktualizovat včerejší článek – to by nebylo úplně vhodné. Už jen proto, že jsme do něj včera napsali, že přenos končí a další novinky najdou čtenáři ve speciálních článcích. To by si jej pak mnoho lidí nepřečetlo. Navíc systém neumožňuje měnit pořadí článků a posouvat je nahoru (nebo jsem zatím aspoň nepřišel jak na to).
Snažíme se držet toho, že pokud se děje něco hodně zajímavého, je fér tomu dát větší prostor – proto jsme také před příletem New Horizons k Plutu výrazně zvyšovali počet článků s tímto tématem. Jednak to bylo čtenářsky atraktivní a navíc šlo o vlekou událost, ke které navíc byly pořád nové fotky. To samé ExoMars. Pokaždé, když se děje něco velkého, snažíme se tomu přizpůsobit počet článků, aby to odpovídalo významu dané události.
Přesto děkujeme za názor. Velmi nás těší, že naši čtenáři jsou schopni věcně a konstruktivně formulovat kritiku. Ceníme si toho, že k nám chodí takoví lidé.

Honza
Honza
8 let před
Odpověď  Honza

Paranoidní být klidně můžete, ale živé vysílání není tak úplně živé nikdy. Schválně si někdy zajděte na hokej nebo fotbal a pusťte si tam na tabletu přímý přenos… Ono stačí porovnat na TV zpoždění HD kanálu proti „obyčejnému“, zpoždění TV proti rádiu nebo radia proti jeho internetové verzi a je hned jasněji.

Každopádně i kdyby SpaceX např. v případě nějakého obzvlášť vydařeného výbuchu „přerušila vysílání“, úplně bych je chápal. V dnešním světě ovládaném hysterickými masmédii může být zveřejnění dílčího neúspěchu snadno překrouceno, nafouknuto a ve výsledku použito proti nim.

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před

…tady je celá série videí:
CRS8 – Launch Land Dock 04-08-2016 – https://www.youtube.com/watch?v=bf6hngh7sWE
04-09-2016 a 04-10-2016 byla sobota a neděle
04-11-2016 ??
CRS8 – Booster Returns to Port Canaveral 04-12-2016 – https://www.youtube.com/watch?v=BCO-VQiQYUo
CRS8 Booster at Port Canaveral 04-12-2016 – https://www.youtube.com/watch?v=mDoyWcLtBC4
CRS8 – Booster Workers Port 04-13-2016 – https://www.youtube.com/watch?v=MDoMlCFHoG4
Nature Wash 04-14-2016 – https://www.youtube.com/watch?v=MxmU7MWJYWk
Lost Her Legs 04-15-2016 – https://www.youtube.com/watch?v=q7Qy9I5-Olo
04-16-2016 a 04-17-2016 byla opět sobota a neděle
CRS8 Booster Loaded 4K 04-18-2016 – https://www.youtube.com/watch?v=S0cd_rLI_04
CRS8 Comes Home – SpaceX Falcon 9 Booster 04-19-2016 – https://www.youtube.com/watch?v=YCv31VFk1Lg

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  kolemjdoucí

To je paráda, moc díky!

Drobek
Drobek
8 let před

Trochu mimo, ale v článku Hospodářských novin jsem si všiml, že v týmu SpaceX od léta 2014 pracuje český inženýr David Pavlík (34). Co zkusit sehnat kontakt a trochu jej podrobit „výslechu“ o zákulisí ..

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Drobek

Ano, máte pravdu, pana Pavlíka znám a mám na něj i kontakt. Nějaký rozhovor do budoucna nevylučujeme, ale je potřeba si uvědomit, že on ze své pozice s vlekou pravděpodobností nebude mít informace o některých technických detailech a o jiných zase třeba nebude moci hovořit. Přecijen každá firma má informace, u kterých je uvedeno, kdy až mohou být uveřejněny. A dělat jen všeobecný rozhovor, jakých pan Pavlík už podstoupil několik ve stylu „jak jste se tam dostal, jak se vám tam líbí, vy si opravdu můžete jít sáhnout na raketu?“, do toho se nám moc nechce. Takže uvidíme, myslím, že do budoucna panu Pavlíkovi nějaký rozhovor nabídneme, ale zatím si jeho formu musíme nechat projít hlavou.

Štěpán
Štěpán
8 let před
Odpověď  Drobek

Asi před třemi dny jsem Dušana požádal o kontakt 😀
Kdybyste měl nějaký dotaz (Drobku), nebojte se mi ho napsat, můžu se ho zeptat. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.