SLEDUJEME: První stupeň Falconu čeká na transport

První stupeň rakety Falcon 9, který 8. dubna úspěšně přistál na mořské plošině připlul minulý týden do přístavu, kde technici v průběhu několika dní odčerpali pohonné látky i chemikálie, které se používají jako zápalná směs. Následovalo postupné odpojení výsuvných teleskopických pístů, které zajišťují otevření přistávacích nohou a nakonec došlo i na demontáž samotných přistávacích nohou. Dalším logickým krokem bude sklopení celého stupně a jeho umístění na speciální transportér. Jelikož se dá očekávat, že k tomuto kroku dojde již v nejbližších hodinách, rozhodli jsme se Vám tuto událost zprostředkovat pomocí aktualizovaného článku.

Připravili jsme pro Vás psaný online přenos, který bude velmi podobný tomu, na co jste zvyklí během česky komentovaných přenosů. Nebudete tedy muset stránku obnovovat – systém Vám nové příspěvky zobrazí automaticky. Jelikož se dá očekávat, že manévry potrvají několik hodin, budou se i naše příspěvky objevovat s různými časovými rozestupy.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.kosmo.cz/
http://www.portcanaveralwebcam.com/

Zdroje obrázků:
http://www.portcanaveralwebcam.com/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

21 komentářů ke článku “SLEDUJEME: První stupeň Falconu čeká na transport”

 1. dolph1888 napsal:

  Experimenty zajímavé, jistě je náročné s tím přistát, ale v tom případě musí být u paliva počítáno i s tím, čímž klesá hmotnost nákladu (pochopitelně i podpůrné zařízení má svůj vliv) a další věc. I u raketoplánu měl jeho návrat mimo jiné šetřit náklady, nakonec se ukázalo, že obnova modulů SRB a nakonec i vždy nutná výměna (s generálkou) SSME k žádných úsporám nevedl.
  > Raketa vypadá dost zbědovaně a docela jsem nikdy neslyšel v jakém stavu je motor.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Raketa vypadá docela dobře, je jenom trochu očouzená od sazí. Stav motorů odhalí až zkušební zážehy. U stupně, který přistál na pevninu vloni v prosinci se zážeh podařil, ale netrval dlouho kvůli nečistotě v palivu. Uvidíme, jak to bude nyní. Zážehů má být asi deset, pak by měla být jistota, že je stupeň schopen znovupoužití.

   • Radovan Kubrt napsal:

    To že onen zážeh netrval dlouho rozhodně nebylo kvůli nečistotě v palivu. Byla to plánovaná délka zážehu. Se stejně dlouhými ověřovacími zážehy se počítá minimálně zpočátku i u tohoto stupně.

    Mimoto zápalná směs se obvykle neodčerpává, nýbrž spaluje při posledním zážehu motoru.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Měl jsem dojem, že kvůli té nečistotě byl zážeh ještě o chlup kratší, než měl původně být.

 2. kolemjdoucí napsal:

  …trochu z jiného soudku
  Zdá se, že X-Ray dalekohled Hitomi (ASTRO-H) je na pět kusů 🙁
  Podrobněji zde – http://global.jaxa.jp/projects/sat/astro_h/topics.html

 3. maro napsal:

  Tak on ten dusík je zatraceně levnější než helium. Je to taky inertní plyn a pro zajištění pevnosti po natlakování stupně je to ekonomické řešení. U SpeceX se neplýtvá. To je na nich skvělé. Všechno promyšlené, aby to stačilo právě tak akorát na splnění úkolu.

 4. Fuji napsal:

  Zajímavý formát zpravodajství! Chválím. Napínavější než sportovní klání a dokonce i s obrázky (řečeno klasikem). Fakt povedené, díky…

 5. Amper napsal:

  Ty trubky jsou na 99% nadrze na plyn. Osobne bych to odhadnul na dusik kterym by natlakovali nadrze pro zlepseni integrity. Ale na druhou stranu – kdyz se ta nadrz nezlomila pri pokladani tak prevoz by ji vadit nemel.

  Delaj se v ruznych velikostech priklad je treba zde : http://blog.fibatech.com/wp-content/uploads/2012/11/cng-tube-trailer-fiba.jpg

 6. Samo napsal:

  som nečakal že to tak rýchlo sklopia 😀

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.