sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dva zachráněné stupně vedle sebe

Poté, co první stupeň rakety Falcon 9 opustil přístav Port Canaveral, jsme si řekli, že vyhovíme čtenářům, kteří nás upozorňovali, že se tomuto tématu věnujeme v příliš mnoho článcích. Několik dní jsme se Falconům nevěnovali, ale nyní nadešla chvíle, kdy se k nim vrátíme alespoň formou krátkého článku. SpaceX totiž prezentovala dvě fotky, které ukazují aktuální stav obou prvních stupňů, které se zapsaly do historie kosmonautiky, když dokázaly po splnění své mise měkce přistát – nejprve na pevnině a v případě toho aktuálního na mořské plošině. Navíc se objevily i bližší informace o průběhu testovacích zážehů, které na stupeň zachráněný na moři čekají v nejbližších týdnech.

Vlevo první stupeň, který přistál v prosinci na pevninu - vpravo první stupeň, který dosedl na plošinu v moři
Vlevo první stupeň, který přistál v prosinci na pevninu – vpravo první stupeň, který dosedl na plošinu v moři
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Podle informací, které na fóru kosmo.cz uvedl uživatel Mirek Pospíšil se zdá, že by v první řadě měly přijít statické zážehy všech devíti motorů o délce zhruba dvě sekundy. Tyto zážehy by mohly být minimálně dva. Po této první fázi by se přešlo na zážehy tří motorů, které by trvaly několik sekund. Zda bude následovat i třetí fáze statických zážehů zatím není jisté – vše bude záležet na tom, jaké výsledky přinesou výše popsané první dvě fáze zkoušek. Podle vyjádření Elona Muska (viz tweet níže) by k opakovanému použití prvního stupně, který přistál na plošině mohlo přijít v rozmezí 3 – 4 měsíců, což je změna oproti dosavadním informacím, které hovořily +/- o červnu.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…10153423272397541_8073831462607351647_o.jpg
https://pbs.twimg.com/media/CgcvT0CUUAAee00.jpg:orig

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kolemjdoucí
kolemjdoucí
9 let před

zdá se, že v tom prvním stupni, který přistál na pevnině, jsou již jen 4 motory…

Daniel Heřt
9 let před

Ano, spekuluje se, že byly některé motory vyjmuty aby u nich byly provedeny statické zážehy, je asi jednodušší zkoušet jednotlivé motory než celý stupeň najednou.

Reflectiv
Reflectiv
9 let před
Odpověď  Daniel Heřt

Nevim, jestli je to jednodussi na zkouseni, ale urcite je jednodussi a rychlejsi prepravit do Texasu motor nez cely 1. stupen.

maiden
maiden
9 let před

Přinejhorším z toho můžou udělat obilný silo na kukuřici.

zvejkal
zvejkal
9 let před
Odpověď  maiden

🙂

Jakub
Jakub
9 let před

Ta spacex jenom slibuje sem zvědavý jestli stihnou všechny starty letos měli by přidat…

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Jakub

Nemyslíte si, že je důležitější úspěšné přistávání prvních stupňů než předběžné odhady toho, co by se mohlo stihnout? Ty odhady byly už předem považovány za velmi těžko splnitelné. Osobně se domnívám, že říci o SpaceX, že „jenom slibují“ je hodně odvážné. Jsme svědky začátku revoluce v kosmonautice, pozorujeme úspěchy, kterých ještě nikdy nikdo nedosáhl.

Jakub
Jakub
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

sem myslel starty jako starty těch nepoužitých že to pořad…

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Jakub

Aha, už chápu. Ono je to svým způsobem dobře, protože je tak zajištěna vyšší spolehlivost. SpaceX moc dobře ví, že havárie by pro ni nebyla vůbec dobrou reklamou.

Peter P
Peter P
9 let před
Odpověď  Jakub

Dalsi start sa uskutocni asi 3.5 cize ani nie mesiac po predchadzajucom starte. Bude to uz 4 start v roku 2016. Frekfrencia startov sa bude skracovat a odhadujem ze tento rok bude pre SpaceX rekordny. Pocet startov sice asi nenaplni ocakavania, ale kludne ich moze byt 16 az 18 a to vratane startu Falcon Heavy. Taketo tempo nema ziadna ina spolocnost a ani vlada.

Adam
Adam
9 let před
Odpověď  Jakub

Každej kdo sleduje fungování SpaceX a i Tesly co se týče splňování časových limitů vyhlášených Muskem ví, že to vřdycky aspoň 6x odloží… A je to tak dobře, protože kdyby to dělali na poprvé tak by z toho byl paskvil…

Petr Hájek
Petr Hájek
9 let před

Čtenáři ,kteří Vás upozorňovali že se tomuto tématu věnujete příliš tyto články prostě nemusí číst ,já osobně oceňuji každou informaci o této průkopnické firmě a její úspěchy i neúspechy s nadšením a přáním toho nejlepšího nadšeně sleduji.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Petr Hájek

Děkujeme, ale zároveň chceme vyjít vstříc i čtenářům, kteří preferují tématicky bohatější informační servis. Plně si uvědomujeme výjimečnost aktuální situace, ale zároveň se snažíme respektovat trendy našich čtenářů. Byť je jasné, že nikdy nemůžeme vyjít vstříc všem.

Dan Hořejši
Dan Hořejši
9 let před

Musim říct, že dneska se oba články opravdu povedly. Tím nechci říct, že by byly jindy špatné, ale ta témata dnes prostě sedla.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Dan Hořejši

Děkujeme, to nás opravdu velmi těší.

hansnasa
hansnasa
9 let před

Prosím vás,pište a podávejte veškeré informace o tomto tématu,protože si myslím,že většina fandů na to dychtivě čeká.A musíte počítat s tím,že se vždycky najde nějaký“nespokojený“,který jak správně napsal Petr Hájek,si může vybrat variantu,že článek vynechá.Článek je super a dávám 5 hvězdiček.Díky.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  hansnasa

Děkujeme za názor i za hodnocení. Výběr témat je vždy složitý, protože se nikdy nemůžete zavděčit všem. Třeba u online přenosu ze sklápění prvního stupně nám nějaký čtenář dal jednu hvězdičku. To pak člověk začne přemýšlet, kde byla chyba, v čem byl článek špatný a podobně. Když pak přišly i nějaké komentáře (slušné a věcné), ve kterých čtenáři psali, že bychom měli informovat také o jiných programech, řekli jsme si, že jim zkusíme vyjít vstříc. Navíc se to i hodilo,protože SpaceX také udělala informační pauzu a nebylo tak o čem psát. I do budoucna se budeme snažit přinášet informace o důležitých momentech kosmonautiky – a znovupoužitelnost prvních stupňů do této kategorie patří zcela jistě. Nikdy se nezavděčíme všem, ale budeme se snažit „naštvat“ co nejméně lidí.

zvejkal
zvejkal
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Super.

Sierra
Sierra
9 let před
Odpověď  zvejkal

To se omlouvám, to jsem byl já, četl jsem článek rozespalý a spletl hvězdičky 🙁 Prosím nekamenovat

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Sierra

To vůbec nevadí, rozhodně se nemáte za co omlouvat. 😉 Na své hodnocení (stejně jako na chybu) má každý člověk právo. 🙂

zdenek
zdenek
9 let před

Zdravím, články o Spacex jsou moje snídaně, oběd i večeře. Tuto firmu podle mě musí člověk obdivovat. Podle mě dokázali to co nikdo a článků bych uvítal i mnohem víc, stejně tak jako články o nových pohonech. A věta k zamyšlení: co zkusit psát články o projektech, jejíž realizace se plánuje nejen v brzké době, ale i řádu měsíců? Jinak velký palec nahoru pro Dušan Majer 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  zdenek

Děkujeme, občas se snažíme vydávat články o aktuálním stavu rozpracovanosti některých sond, které mají startovat třeba až za pár let. Těší nás, že je o tato témata zájem, budeme s ev tom snažit pokračovat.

roman.hronza
roman.hronza
9 let před

Tady se píše historie. Informací o SpaceX není nikdy dost ;-))

Honza
Honza
9 let před

Jakožto jeden z těch, kdo si stěžovali, musím říct, že jsem spokojen s kratší přestávkou. Rozhodně bych nerad přišel o jakékoliv zajímavé informace, SpaceX fandím stejně jako vy, ale jsem zvědavý i na další věci a nerad bych, aby se to tu zvrhlo v informační servis SpaceX a psalo se tu v podstatě o každé jednotlivém kroku, když se můžou spojit o jednoho článku kroky dva 🙂 To samozřejmě přeháním a je mi jasné, že tak daleko redakce určitě nezajde, jen chci ozřejmit svoje stanovisko. A i kdyby to tu bylo samý článek o SpaceX, rozhodně je přeskakovat nebudu, nechci o nic přijít 🙂 Ale občas přece jen dělá něco zajímavého i někdo jiný a redakce má talent na to to najít a napsat o tom pro nás článek, proto chci, aby na ty ostatní články zbylo místo. Ale nechávám to zcela na redakci, zdá se, že jsem v menšině a ať se rozhodnete jakkoliv, rozhodně vás nepřestanu číst. Díky za to.

Štěpán
Štěpán
9 let před
Odpověď  Honza

Já osobně Space X obdivuji a mám ji rád, ale stejně jako Honza jsem byl za kratší pauzu rád. S celým jeho komentalřem souhlasím (takže nejste sám). Ale rozhodně mi počet článků nevadí, možná jsem to špatně vystihl :/

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Štěpán

Děkujeme za Váš názor, jsme rádi, že se Vám náš web líbí.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Honza

Děkujeme, že k nám rád chodíte. Toho, že máte aktivní přístup k naší tvorbě si ceníme, protože vidíme, že Vám na našem webu záleží.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.