Ceres v detailech

Trpasličí planeta Ceres nás prostřednictvím americké sondy Dawn a jejího postupného klesání na stále nižší oběžné dráhy prováděla celým loňským rokem. Nyní je již usazena ve výšce 375 kilometrů a níže klesat nebude. Vědci se tak mohou probírat záplavou fotek a měření dalších přístrojů, které ve výsledku napoví, jaké procesy formovaly toto největší těleso mezi Marsem a Jupiterem a nepřímo tak prozradí cenné informace o procesech, které formovaly celou naši Sluneční soustavu. Odborníci z JPL se pokusili z nejlepších fotek, které sonda Dawn pořídila, vytvořit zhruba dvouapůlminutové video, které ukazuje, co všechno už jejich sonda dokázala.

A ještě jednu důležitou zprávu bychom Vám chtěli předat – na webu astro.cz vychází seriál Petra Scheiricha „Ceres po roce se sondou Dawn“, kde autor velmi podrobně, se znalostí tématiky, ale přitom čtivě vysvětluje, co všechno už lidstvo o této trpasličí planetě zjistilo. Celý seriál vřele doporučujeme. Zatím vyšly tři díly (zde odkazy na první, druhý a třetí).

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://www.jpl.nasa.gov/images/asteroid/20150909/PIA19889-16.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Ceres v detailech”

  1. Steve napsal:

    Děkuji pane Majere, další pěkný článek o výsledcích snímání Ceresu z nízké oběžné dráhy. Dávám si to do oblíbených, bohužel mám teď dočasně jen pomalý prehistorický mobilní internet 2G/EDGE, kdy na načítání webu čekám kolikrát 5 min a videa nespustím vůbec 🙁 Hold malá středočeská vesnice, božský klid a idylka, ale 3G ani LTE sítě k nám ještě nezavedli.

  2. Honza napsal:

    Hurá, díky za video. Ty kopce na těch fotkách konečně na videu vypadají jako krátery :-). Asi mám nějakou úchylku, ale na fotkách to prostě nedávám. A můžu otáčet monitor nebo sebe jak chci, mžourat a poulit oči, nic nepomáhá. Pořád tam vidím kopce.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.