sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Ax-4)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

BlackSky

Společnost BlackSky oznámila plány na vývoj nového typu družice pro pozorování Země, která bude určena k zachycení velkých oblastí planety. Nová družice se zaměří na aplikace vyžadující široké geografické pokrytí, včetně mapování v měřítku jednotlivých zemí, monitorování námořní dopravy a vytváření virtuálních replik fyzických lokalit.

Astroscale

Společnost Astroscale 16. června oznámila uzavření britské vládní zakázky v hodnotě přibližně 7 milionů dolarů na nasazení dvojice cubesatů v roce 2027, které budou monitorovat vesmírné počasí a zároveň sledovat další objekty na nízké oběžné dráze Země (LEO).

FCC

Federální komunikační komise (FCC) mění způsob regulace vesmírných systémů. Jay Schwarz, šéf kosmického oddělení, nastínil řadu probíhajících reforem zaměřených na modernizaci licencování družic a otevření nových spektrálních pásem.

CSES-2

Raketa Dlouhý pochod 2D vynesla seismoelektromagnetickou družici, jejímž cílem je detekovat elektromagnetické projevy přírodních katastrof, jako jsou zemětřesení. Družice CSES-2 je založena na sondě CSES-1, která byla vypuštěna v roce 2018 a vyvinuta ve spolupráci s Itálií.

Look Up

Francouzská společnost Look Up, která se zabývá situačním povědomím o vesmíru, získala téměř 50 milionů eur na pokračování ve vývoji radarové sítě pro sledování vesmírných objektů.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile dosáhla dohody, která umožňuje zkrachovalému družicovému operátorovi Ligado Networks zaplatit více než 500 milionů dolarů, které dluží společnosti Viasat, výměnou za dlouhodobý přístup ke spektru v pásmu L.

ESA

Generální ředitel ESA Josef Aschbacher na tiskové konferenci po zasedání Rady ESA uvedl, že rada schválila usnesení, které umožní program European Resilience from Space (ERS). Program pro pozorování Země, který bude mít civilní i vojenské využití.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Progress připraven na startovní rampě

V úterý ráno byla vyvezena raketa Soyuz 2-1A, na jejíž špici je usazena nákladní loď Progress MS-02. Jedná se o druhý exemplář vylepšeného Progressu, který se vydá k ISS. Tím pokračuje velice rušné období u Mezinárodní vesmírné stanice. Před týdnem startovala loď Cygnus, která už se mezitím se stanicí spojila a za zhruba další týden po Progressu bude startovat ještě loď Dragon. Progress doručí na stanici více než dvě a půl tuny zásob, paliva, vody a vědeckých experimentů. Ve středu by se měl od stanice odpojit předchozí Progress M-29M, aby udělal místo pro novou loď. Ta by měla u ISS zůstat až do října, kdy bude naložena odpadky a poté shoří v atmosféře.

Jako obvykle budeme start vysílat v přímém přenosu s českým komentářem. Start je zatím naplánovaný na zítřek v 18:24, náš přenos začne zhruba o 15 minut dříve.

Příprava lodi Progress.
Příprava lodi Progress.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Zapouzdření do aerodynamického krytu.
Zapouzdření do aerodynamického krytu.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Spojení s horním stupněm rakety Sojuz.
Spojení s horním stupněm rakety Sojuz.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Kompletace celé rakety.
Kompletace celé rakety.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Vývoz na startovní rampu.
Vývoz na startovní rampu.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Sojuz připraven na start.
Sojuz připraven na start.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/4750310865.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/1071175556.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/1827630884.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/3080300045.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/3027490734.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/3005735360.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/3066443993.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jindra
Jindra
9 let před

Kolik je vlastně ISS spojovacích uzlů pro lodě. A koli bylo nejvíce připojených lodích? Předem děkuji.

Michael Voplatka
9 let před
Odpověď  Jindra

V ruské části stanice, kde se připojují lodě Sojuz a nákladní lodě Progress, jsou celkem čtyři dokovací porty. K jednomu z nich se v minulosti připojovala i evropská nákladní loď ATV. Porty jsou na modulech Poisk (zenit), Pirs a Rassvět (nadir) a Zvězda (záď).

V americké části stanice se připojují nákladní lodě HTV, Dragon a Cygnus. V minulosti se zde také připojoval raketoplán, který v budoucnu nahradí Dragon 2 a Starliner. K těmto účelům slouží dva druhy portů. Nákladní lodě se připojují na moduly Harmony a Unity (nadir), pilotované lodě se budou připojovat na modulu Harmony (zenit a příď). Americká část stanice má tedy také čtyři porty.

Kolik nejvíce lodí bylo připojeno současně netuším. Bylo jich ale určitě nejméně pět. Ruské porty jsou okupovány prakticky nonstop všechny čtyři a loď, která odlétá (ať už pilotovaná či nákladní) vždy uvolňuje místo nové lodi, která přiletí za pár dní.

Andrej Vrbenský
Andrej Vrbenský
9 let před

Sú tie porty kompatibilné? Predpokladám že nie ale keď ATV mohla ísť na Ruské…

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Andrej Vrbenský

ATV byla vybavena ruským stykovacím zařízením a mohla proto dokovat pouze na ruské uzly. Dokovací porty jsou nekompatibilní. Jak už popsal Michael – na ISS jsou tři různé typy (ruský, americký automatický a americký asistovaný robotickou paží), přičemž je není možné kombinovat. Každá loď se proto může připojit pouze na jeden typ uzlu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.