sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Progress připraven na startovní rampě

V úterý ráno byla vyvezena raketa Soyuz 2-1A, na jejíž špici je usazena nákladní loď Progress MS-02. Jedná se o druhý exemplář vylepšeného Progressu, který se vydá k ISS. Tím pokračuje velice rušné období u Mezinárodní vesmírné stanice. Před týdnem startovala loď Cygnus, která už se mezitím se stanicí spojila a za zhruba další týden po Progressu bude startovat ještě loď Dragon. Progress doručí na stanici více než dvě a půl tuny zásob, paliva, vody a vědeckých experimentů. Ve středu by se měl od stanice odpojit předchozí Progress M-29M, aby udělal místo pro novou loď. Ta by měla u ISS zůstat až do října, kdy bude naložena odpadky a poté shoří v atmosféře.

Jako obvykle budeme start vysílat v přímém přenosu s českým komentářem. Start je zatím naplánovaný na zítřek v 18:24, náš přenos začne zhruba o 15 minut dříve.

Příprava lodi Progress.
Příprava lodi Progress.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Zapouzdření do aerodynamického krytu.
Zapouzdření do aerodynamického krytu.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Spojení s horním stupněm rakety Sojuz.
Spojení s horním stupněm rakety Sojuz.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Kompletace celé rakety.
Kompletace celé rakety.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Vývoz na startovní rampu.
Vývoz na startovní rampu.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Sojuz připraven na start.
Sojuz připraven na start.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/4750310865.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/1071175556.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/1827630884.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/3080300045.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/3027490734.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/3005735360.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/3066443993.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jindra
Jindra
9 let před

Kolik je vlastně ISS spojovacích uzlů pro lodě. A koli bylo nejvíce připojených lodích? Předem děkuji.

Michael Voplatka
9 let před
Odpověď  Jindra

V ruské části stanice, kde se připojují lodě Sojuz a nákladní lodě Progress, jsou celkem čtyři dokovací porty. K jednomu z nich se v minulosti připojovala i evropská nákladní loď ATV. Porty jsou na modulech Poisk (zenit), Pirs a Rassvět (nadir) a Zvězda (záď).

V americké části stanice se připojují nákladní lodě HTV, Dragon a Cygnus. V minulosti se zde také připojoval raketoplán, který v budoucnu nahradí Dragon 2 a Starliner. K těmto účelům slouží dva druhy portů. Nákladní lodě se připojují na moduly Harmony a Unity (nadir), pilotované lodě se budou připojovat na modulu Harmony (zenit a příď). Americká část stanice má tedy také čtyři porty.

Kolik nejvíce lodí bylo připojeno současně netuším. Bylo jich ale určitě nejméně pět. Ruské porty jsou okupovány prakticky nonstop všechny čtyři a loď, která odlétá (ať už pilotovaná či nákladní) vždy uvolňuje místo nové lodi, která přiletí za pár dní.

Andrej Vrbenský
Andrej Vrbenský
9 let před

Sú tie porty kompatibilné? Predpokladám že nie ale keď ATV mohla ísť na Ruské…

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Andrej Vrbenský

ATV byla vybavena ruským stykovacím zařízením a mohla proto dokovat pouze na ruské uzly. Dokovací porty jsou nekompatibilní. Jak už popsal Michael – na ISS jsou tři různé typy (ruský, americký automatický a americký asistovaný robotickou paží), přičemž je není možné kombinovat. Každá loď se proto může připojit pouze na jeden typ uzlu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.