sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ceres v detailech

Trpasličí planeta Ceres nás prostřednictvím americké sondy Dawn a jejího postupného klesání na stále nižší oběžné dráhy prováděla celým loňským rokem. Nyní je již usazena ve výšce 375 kilometrů a níže klesat nebude. Vědci se tak mohou probírat záplavou fotek a měření dalších přístrojů, které ve výsledku napoví, jaké procesy formovaly toto největší těleso mezi Marsem a Jupiterem a nepřímo tak prozradí cenné informace o procesech, které formovaly celou naši Sluneční soustavu. Odborníci z JPL se pokusili z nejlepších fotek, které sonda Dawn pořídila, vytvořit zhruba dvouapůlminutové video, které ukazuje, co všechno už jejich sonda dokázala.

A ještě jednu důležitou zprávu bychom Vám chtěli předat – na webu astro.cz vychází seriál Petra Scheiricha „Ceres po roce se sondou Dawn“, kde autor velmi podrobně, se znalostí tématiky, ale přitom čtivě vysvětluje, co všechno už lidstvo o této trpasličí planetě zjistilo. Celý seriál vřele doporučujeme. Zatím vyšly tři díly (zde odkazy na první, druhý a třetí).

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://www.jpl.nasa.gov/images/asteroid/20150909/PIA19889-16.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza
Honza
8 let před

Hurá, díky za video. Ty kopce na těch fotkách konečně na videu vypadají jako krátery :-). Asi mám nějakou úchylku, ale na fotkách to prostě nedávám. A můžu otáčet monitor nebo sebe jak chci, mžourat a poulit oči, nic nepomáhá. Pořád tam vidím kopce.

Tinny
Tinny
8 let před
Odpovědět  Honza
Steve
Steve
8 let před

Děkuji pane Majere, další pěkný článek o výsledcích snímání Ceresu z nízké oběžné dráhy. Dávám si to do oblíbených, bohužel mám teď dočasně jen pomalý prehistorický mobilní internet 2G/EDGE, kdy na načítání webu čekám kolikrát 5 min a videa nespustím vůbec 🙁 Hold malá středočeská vesnice, božský klid a idylka, ale 3G ani LTE sítě k nám ještě nezavedli.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Steve

Nemáte vůbec za co děkovat, rádo se stalo. 🙂

A to, že na vesnici nemáte rychlý internet nevadí, zase jsou tam jiné věci, které ve městě chybí. Video neuteče. 😉

Yokotashi
8 let před
Odpovědět  Steve

Doporucuji pustit pres noc skript youtube-dl (typicky je v repozitari, nebo najit googlem a stahnout, vyzaduje python), jako parametr mu dejte link na to video do youtube. Resil jsem to tak na GSM, casem to stahne. Video s priponou .flv prehraje mplayer, mp4 samozrejme taky.

Pokud nemate Linux, tak snad google poradi, co ma verzi i pro jine systemy, nebo co jineho pouzit.

Steve
Steve
8 let před
Odpovědět  Yokotashi

Děkuji za zajímavou radu.

https://kosmonautix.cz/2016/03/29/ceres-v-detailech/