Vždy, když se na oběžnou dráhu vypustí nová družice, čekají pozemní týmy dlouhé týdny zkoušek všech systémů a pozvolné kalibrace palubních vědeckých přístrojů. Stejnému procesu se nevyhnula ani vědecká družice Sentinel 3A, která se na oběžnou dráhu dostala 16. února. Jako první se aktivovaly optické přístroje, které mají za úkol snímkovat naši planetu. Všechny tři snímky v tomto článku vznikly vědeckým přístrojem OLCI (Ocean and Land Colour Instrument), který navazuje na odkaz legendární družice Envisat a disponuje 21 spektrálními pásmy. Jeho rozlišení je 300 metrů a každý snímek pokrývá oblast širokou 1270 kilometrů.
Vůbec první fotka z tohoto satelitu zachycovala souostroví Špicberky a vznikla 29. února. Ve stejný den pak družice nafotila i další místa na Zemi, která Vám v tomto článku ukážeme. Úspěšné aktivování přístroje OLCI je potěšujícím příslibem do budoucna. Na zprovoznění totiž čekají i další vědecké aparatury.
Zdroje informací:
http://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
http://space.skyrocket.de/img_sat/sentinel-3__1.jpg
http://www.esa.int/…/First_image_from_Sentinel-3A.jpg
http://www.esa.int/…/15841330-2-eng-GB/Iberian_Peninsula.jpg
http://www.esa.int/…/California_from_Sentinel-3A.jpg
Je fajn číst o Evropském projektu. A sondy Sentinel už přeci jen představují solidní „vozový park“. Kdy je naplánována plná aktivace všech systémů? (respektive jak dlouho trvá, než jsou plně aktivní a zkalibrovány všechny subsystémy?)
Většinou je to otázka několika týdnů, u některých velkých projektů se bavíme i o měsících.