ŽIVĚ A ČESKY: Poslední let Falconu 9 v1.1

Není to tak dávno, kdy jsme na našem webu psali o tom, že SpaceX nasazuje do provozu novou verzi rakety Falcon 9 označovanou jako 1.1. Bylo září roku 2013 a z Vandenbergovy základny startoval tento nosič s družicí Cassiope. Od té doby uplynuly více než dva roky a nás čeká poslední start této verze. Všechny další Falcony už budou ve verzi 1.2, označované též jako FT. A aby bylo loučení s dosluhující verzí stylové, vracíme se opět na Vandenbergovu základnu. Na start dnes v 19:42 našeho času tu čeká oceánografická družice Jason-3. Pokud máte zájem, dovolujeme si Vás pozvat na přímý, česky komentovaný přenos tohoto startu.

SpaceX by se dnes chtěla pokusit o měkké přistání na plošinu v moři a dokonce bychom se měli dočkat i videopřenosu. Uvidíme, zda se to podaří – meteorologové zatím dávají startu pravděpodobnost 100%. Náš přenos bychom chtěli rozjet okolo 19:30. Jestli máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Důležité je, že startovní okno dnes trvá 30 sekund. Každý větší odklad znamená, že se dnes nepoletí a start se odloží na další den. Nehrozí tedy žádné nepříjemné posuny o několik desítek minut.

AKTUALIZACE:

21:14: Podle tweetu Elona Muska první stupeň dosedl na plošinu správnou rychlostí. Problémem však mělo být neuzamčení jedné z přistávacích nožiček ve vyklopené poloze, což způsobilo převrácení stupně.

20:38: Jason-3 se oddělil na správné dráze od druhého stupně.

Poslední Falcon 9 v1.1 vynáší Jason-3. Zdroj: NASA/Bill Ingalls

Poslední Falcon 9 v1.1 vynáší Jason-3. Zdroj: NASA/Bill Ingalls

NASA TV hlásí výpadek přenosu. Že by za to mohla SpaceX…

NASA TV hlásí výpadek přenosu. Že by za to mohla SpaceX…

20:09: SpaceX potvrdila, že přistání bylo trochu tvrdší, než bylo třeba a jedna z přistávacích noh nevydržela. Můžeme se alespoň těšit na pěkné záběry ze vzduchu…
Jason-3 je spolu s druhým stupněm na parkovací dráze a čeká se na restart motoru, aby byla dráha „zakulacena“.

20:00: Družice by se měla dostat na správnou dráhu, ale o prvním stupni média mlčí. Pravděpodobně se rozbil při dosednutí a přerušil přenos z přistávací plošiny.

Přistávací plošina ASDS těsně před přerušením obrazového přenosu. Zdroj: SpaceX

Přistávací plošina ASDS těsně před přerušením obrazového přenosu. Zdroj: SpaceX

19:52: První stupeň přistál. Nemáme však obraz ani potvrzení. Druhý stupeň je mezitím na parkovací dráze, vypuštění satelitu nic nebrání.

19:48: První stupeň se vrací po správné trajektorii k mořské přistávací plošině. Tři minuty do pokusu o přistání.

19:45: Překročena rychlost zvuku, vše běží normálně. První stupeň se oddělil.

19:42: Start. Motory pracují normálně. 

19:35: Velice se omlouváme, ale technické problémy brání spuštění česky komentovaného přenosu. Sledujte zatím streamy SpaceX:

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://blogs.nasa.gov/…/sites/246/2015/12/19249574346_85c65b02d8_o.jpg
https://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/23814494264/sizes/o/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

86 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Poslední let Falconu 9 v1.1”

 1. Racek napsal:

  V každém případě, je to hodně napínavé a všichni Muskovi držíme palce. Já vizionáře rád a zrovna v USA jich bývalo spousta, zejména těch, kteří své vize uměli uskutečnit. Snad se ta doba vrací. A ty komentáře k přenosu, vážení, kde bychom mohli slyšet takhle zasvěcené. A chybička se vloudí, to se stává. Dobrá práce, pánové z Kosmonautixu.

 2. maro napsal:

  To spekulované „konspirační“ vypnutí přenosu z lodi a ušetření lidí od okamžitého pohledu na výbuch prvního stupně není zas tak nelogické. Primární cíl, vynesení družice, ještě v tu chvíli nebyl dosažen a bylo třeba se soustředit na jeho dosažení. Přímý obrázek vybuchujícího stupně by opravdu negativně ovlivnil i náladu té obrovské spousty lidí shromážděné přímo v hale společnosti SpaceX, kteří by se pak už ani nedokázali pořádně radovat z úspěšného dosažení hlavnho cíle. Lidská psychika prostě upředňostňuje efekt negativního zážitku, takže ten pozitivní ho už pak nevyrovná. A pohled na smutné lidi v té hlavní hale, kteří by se už ani pořádně neradovali z úspěšného vynesení družice, přenášený do světa, by měl opravdu jen celkově vyznívající spíš negativní než pozitivní účinek. A přitom vlastně úplně neprávem kvůli jen minoritnímu problému.

  • Daniel Heřt Redakce napsal:

   Teď si nejsem úplně jistý, ale nejsou náhodou ti lidé za sklem v Hawthorne většinou zaměstnanci SpaceX? Mám pocit, že běžnou veřejnost by takhle blízko nepustili. Pokud to jsou zaměstnanci, tak ti samozřejmě vědí o co jde a co je hlavním cílem. A pokud jde o negativní PR efekt, tak například BBC píše: „SpaceX rocket explodes after space satellite delivery“ – to nezní zrovna moc pozitivně. Sky News zase píše – „Amazing footage of SpaceX failure“. Zkrátka média napíší cokoliv, a přímý přenos by na tom asi moc nezměnil. Myslím že v tomhle případě to byla skutečně technická závada.

   • maro napsal:

    Jasně, že to jsou zaměstnanci SpaceX. Ale nejsou to všechno jen lidé, co tam mají práci s řízením celého letu. Jsou to lidé z různých useků, co se přišli kouknout třeba ve volném čase a někteří z nich pracují třeba zrovna na technice toho prvního stupně, jiní třeba z ekonomického úseku a tak dál. A ti vnímají vše bezprostředně. Nakonec tam nemají nic jiného na práci než se koukat, bavit se a třeba nějak i reagovat na to o vidí na obrazovkách. Takže tu explozi těžko budou nějak přehlížet při vzhlížení vstříc dosažení hlavního cíle.

 3. Štěpán napsal:

  Už se ví, proč se noha nezamkla?

 4. Spytihněv napsal:

  Když už se měl skácet, tak si vybral ideální směr vedle kamery a vypadá to fakt pěkně.

 5. Martin napsal:

  Našel jsem video přistání prvního stupně!

  • David Literák napsal:

   Moc krásně si sedl, škoda že byla asi plošina v pohybu. Před dosednutím jsem zahlédl změnu výšky horizontu. Jaká je šance, že by mohl stupeň pomocí hydrauliky nožiček udržet svou vertikální polohu? Ona to teda asi má dělat plošina, ale silně pochybuju, že by se jí to při její malé velikosti povedlo, když je na vlně, která je větší, než ona sama.

 6. David Literák napsal:

  Mám trošku pocit, jestli ten přenos nebyl odstřihnutý schválně … přece tam je nějaká prodleva mezi pořízením záznamu a streamem … tak nějak mi připadá jako moc velká souhra náhod.

  Pokud je tomu tak, tak mě to trošku mrzí, přece se nemají za co stydět, ale možná, že to obchodní partneři nevnímají dobře, tak jako my a pak jsou asi obavy na místě.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Myslím, že bych v tom záměr nehledal. Přecijen fotky vydali hodně rychle. Kdyby to chtěli tutlat, tak tak dvě hodiny po přistání nepřijdou s první fotkou. .-)

  • Mojmir Byrtus napsal:

   Nemají co tutlat. Přistání na plošinu nebyla priorita a už vůbec ne s posledním exemplářem vysloužilé verze. Navíc v prosinci – s novou verzí – zvládli přistání na pevninu. Něco jiného by bylo, kdyby Falcon startoval s primárním úkolem přistání prvního stupně na ponton. Pak by se dalo mluvit o neúspěchu a pokusu něco tutlat. Ale tady šlo hlavně o Jason-3 a ten je tam, kde má být. Všechno ostatní není důležité

   • David Literák napsal:

    Ale není, jen mi to v tu chvíli napadlo. Jelikož jsem měl tu možnost nahlédnou do politikaření z druhé strany (doporučuji seriál Kancelář Blaník), tak je zkrátka podezřívavost nevyhnutelná … nicméně stejně vždy raději věřím v tu upřímnou verzi, nebere to tolik chuť do života 🙂

   • Jaro Pudelka napsal:

    Prepáčte, nepodarený joke.

  • stealer napsal:

   Mám z toho podobný pocit, kameru na lodi odstřihli, protože jim muselo být jasné, že to přistání na rozkymácené bárce nejspíš neustojí. Výbuchy v přímém přenosu nebudou dobré pro byznys, bez ohledu na to, že hlavní cíl mise splnili. Dost mě to mrzí, ty výmluvy na výpadek signálu jsou trapné, atraktivita přenosu tím pro mě klesla na polovinu…

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Myslíte si, že pokud by tomu tak opravdu bylo, tak že by SpaceX v řádu hodin vydala video, kde je exploze vidět? Osobně bych za tím nic nehledal.

   • stealer napsal:

    Minimálně tím získají nějaký čas, než opadnou emoce. Mezitím mohou pátrat po příčině a vybrat záběry, které nakonec uvolní. Těch pokusů o přistání na plošině už bylo několik a nevzpomínám si, že bychom některý z nich viděli „live“. Ovšem jsou to jejich interní data a jejich rozhodnutí, jak s nimi naloží, i tak SpaceX pořád působí jako nejsdílnější ze všech vesmírných dopravců, grafika s časovou osou a základní telemetrií je bezva, tak snad se v budoucnu zadaří lépe.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    O otevřenosti SpaceX nemusíme vůbec spekulovat. U těch minulých pokusů byly od začátku problémy se signálem a proto firma ani neupozorňovala na to, že by se do přenosu startu mohl dostat živý záběr. Sázelo se na záznamy. Tentokrát to riskli, ale už od začátku upozorňovali, že není jistá kvalita přenosu.

   • David Literák napsal:

    Nemůže přistávací nosič způsobit nejake rušení? Co ja vím, treba ionizací vzduchu v okoli a tím přerušit signál? Nejsem fyzik, jen polemizuji 🙂

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Tak to nevím, ale při přenosu se hovořilo o obecné nestabilitě signálu na moři.

   • David Röhlich napsal:

    Ano, to byla dobrá poznámka – vzduch smíchaný se spalinami motorů je ionizovaný, tedy elektricky vodivý, a to v mnohem větším okolí, než je viditelný plamen. Přenos rediového signálu je v takovém prostředí skoro nemožný. Musel by probíhat např. kabelem nebo laserem na doprovodnou loď a teprve z ní na satelit.

    Ještě, pokud jde o samotné přistání na plošinu, tak si nemyslím, že to je nějaký extra problém. Jistě, to je komplikovanější než na pevnou zem, ale je to minimálně 1000x (ale spíše mnohem vícekrát) odsimulované na počítači, a to při všech myslitelných kombinacích vln a větru. Tyhle věci se prostě ladí na simulátoru, dokud nejsou naprosto O.K. Co simulace buhužel neumí, je předpovědět banální mechanickou závadu primitivního mechanismu.

    Přistání na plošině tedy nevnímám jako nějaké furiantství, ale spíš jako snahu předjít nějakému neštěstí na pevnině, které by mohlo výrazně zkomplikovat Falconu 9 například zmíněné povolení.

 7. Mojmir Byrtus napsal:

  Dušane, jen se zeptám, vzhledem k výpadku počítače… Nebylo by – čistě teoreticky – vhodný, mít na tyhle streamy PC/NTB primárně určený jen k týhle činnosti? Já vím, že to stojí peníze, že to je železo navíc, ale na druhou stranu, šance chytit potom „breberu“, která zkomplikuje, nebo znemožní stream by byla minimální.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Nápad dobrý, ale jelikož streamujeme ve FullHD, tak by to musel být výkonný počítač a opravdu jen kvůli tomu ho kupovat nechci. A upřímně řečeno – tenhle PC mám už skoro dva a půl roku a je to poprvé, kdy k něčemu podobnému došlo. Nyní přeinstaluju systém a zase to poběží správně.

   • kopapaka napsal:

    No já nevím, kdyby v budoucnu mělo dojít k technickým potížím, tak je mi FullHD ve vašem streamu celkem ukradené – vždycky si můžu pustit oficiální přenos SpaceX nebo NASA. Tady se dívám hlavně kvůli komentáři a částečně kvůli chatu, takže prosím – streamujte třeba z mobilu a se statickým obrázkem(v případě nějakých problémů)… Jen ať slyšíme a rozumíme 🙂

   • Mojmir Byrtus napsal:

    Souhlasím, na tyhle starty s českým komentářem nechodíme jen kvůli obrazu, ale především proto, že je to „ČESKY“. Kolik z nás si to opravdu pustí ve FullHD? Osobně budu radši za nižší rozlišení, hlavně když to bude s komentářem.

    Dušane, nám nejde jen o to, že to je česky. I naprostý lajk ze streamu NASA, nebo SpaceX pochopí, nad čím se právě ve studiu jásá, díky nové grafice i vidí, co bude následovat a kdy. Váš komentář do obrazu taky není jen „syrovým komentářem“, jde i o informace kolem toho všeho. To je to, co mají lidi rádi, doplňující informace, připravené vstupy. Ale chápu, že chcete odvést co nejlepší práci…

 8. Muminek napsal:

  Tak to asi dnes nedopadlo, neda se svitit. Dusane, nesel by jste nekdy na pivo? Prizveme treba pana Remka, ale nevim jestli pujde.

 9. Peter napsal:

  Skoda prveho stupna. Mozno keby ta plosina bola o nieco vacsia a stabilnejsia tak by sa to podarilo. Urcite ta zlomena noha aspon pomoze vylepsit a zdokonalit hardware. Aj tieto nehody su cenne. Aj tak je tato misia uspech pretoze Jason 3 je na polarnej orbite. Uspech je to aj vdaka tomu, ze je to kombinacia NASA a Americka armada cize SpaceX sa bude moct uchadzat o dalsie zakazky a konkurovat ULA, ktora mala donedavna monopolne postavenie pri vynasani nakladu pre US air force. Dostavala obrovske subvencie (1mld dolarov rocne) a ceny ktore si uctuje su vyse 300m $ za jeden start. SpaceX ponuka cenu mnohonasobne nizsiu ale aj tak musi o kontakty tazko bojovat. Drzim SpaceX palce a gratulujem k dnesnemu startu.

 10. Universe napsal:

  Zdravím pane Majere, děkuji za zpřístupnění přenosů. Nevadí, že se nepodařilo český přenos spustit, hlavně že se Jason-3 dostal na svou oběžnou dráhu. 🙂

 11. martin napsal:

  Neviem ci som len nevsimavy alebo to nebolo povedane v clankoch ale aky bol dovod na pristavanie na mori? legalny? – to nepredpokladam sak naposledy bol na miesto startu. alebo to ze sa jednalo o F9 v1.1? alebo sa jednalo len o pokus ci to vobec ide na mori – a ak ake to ma vyhody? preco sa o to vobec pokusat ked je to omnoho nevyspitatelnejsie a narocnejsie?

  • Daniel Heřt Redakce napsal:

   Přistání na moři je potřeba při startu na GTO s těžkými satelity, nebo například pro centrální stupěň falconu heavy. Pro návrat zpátky na zem zkrátka nezbývá dost paliva. Dnes bylo sice přebytečného paliva dost, ale Spacex se rozhodla zkusit přistání na plošině, protože je potřeba ho vypilovat pro ostatní starty. Poslední první stupeň Falconu 9 v 1.1 už by stejně znovu neletěl, takže jeho ztráta není problém.

   • martin napsal:

    pokial som spravne pochopil plany SpaceX tak falcon havy by ma mat let s pristanim bocnych boostrov na mieste startu (zapadne pobrezie) a centralneho stupna na vychodnom pobrezi USA a tam by sa malo vyhnut pristavaniu na vode (za predpokladu startu na zhruba rovnikovu orbitu)

   • Daniel Heřt Redakce napsal:

    Jako že by startovali z Vandenbergu a pak přistávali na Floridě? To určitě ne. Současné plány jsou starty z Floridy, boční stupně by šli na RTLS, centrální stupeň na ASDS. Do budoucna se plánuje startovat z Texasu, kde Spacex buduje nový kosmodrom. Tady jsem slyšel spekulace že by mohl centrální stupeň přistávat na Floridě, ale mám pocit že je to stejně moc daleko, a bude se přistávat zas na ASDS

   • martin napsal:

    pardon, nepametam si uplne presne informacie a nemam presne spocitane na ake vzdialonosti to vychadza pointa bola v rozmiestneni startov a pristani napriec USA tak aby sa dalo vzdy pristat na zemi (https://www.youtube.com/watch?v=4Ca6x4QbpoM mimo ine tato ich animacia (ano chapem ze je to len reklama o predstave cize neni presna) ich zobrazuje uplne na jednom mieste)

  • maiden napsal:

   Úspora paliva ve směru startu rakety. Protože když se vracíš zpátky na zem, tak toho prostě musíš mít víc na samotný návrat.
   Takže to Musk chce za každou cenu zprovoznit na tom moři.

   A možná jsou tam i bezpečnostní rizika – když to spadne na hlavu verlybě, tak to je sice smutný, ale dá se s tím spát. Když to spadne někde na hotel v Las Vegas, nedej bože do Dysneylandu, tak by si to pár úředníků na ministerstvech mohlo odskákat.

   • martin napsal:

    nepekne to sice moze byt ale statystycky velmi nepravdepodobne nakolko je len velmi velmi mala plocha usa pokryta obydliami (a taktiez to ze trafis velrybu :D)

   • Daniel Heřt Redakce napsal:

    A všechny pokusy o přistání zatím trefily místo přistání velice přesně.

   • maiden napsal:

    Tak kdyby to náhodou padalo na Areu51, tak to nestačí vystrčit ani nožičky.
    Sundaji to ještě ve vzduchu.

   • Aurelius napsal:

    trafiť veľrybu… to mi pripomenulo :D, istej doby na internátoch v Bratislave zasiahla jedno dievča labuť, ktorá spadla z oblohy, holka skončila v nemocnici, tiež by neverila tomu, že hmmm, dnes asi na mna z oblohy padne labuť ktorá odpadne počas letu… myslené len na odľahčenie 🙂 každopádne sa to naozaj stalo
    http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/300252-slovenske-studentce-vletela-do-hlavy-ziva-labut.html

   • Jaro Pudelka napsal:

    Všetky pokusy o pristátie na plošine skončili neúspešne. Čo je však dôležité, prvý stupeň vždy trafil plošinu. A v tomto poslednom prípade došlo k de-facto úplne „smiešnej“ chybe.
    Treba to len vyladiť.
    Som presvedčený o tom, že toto je správna cesta. A jedine taký buldog ako Elon, to zrejme dokáže.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   SpaceX nemohla sedat na Vandenbergovu základnu, ačkoliv vynášená družice byla lehká a mířila jen na nízkou dráhu, takže by to zvládl i Falcon ve verzi 1.1. Leč firma zatím nemá environmentální schválení.

 12. maiden napsal:

  Vzhledem k tomu, že podle nynější americké administrativy se má NASA zabývat klimatickýma změnama, tak nechápu, proč ještě přenáší přenosy, na který zjevně nemá kapacity (jakož i na další věci).
  Třeba jim linky blokujou nějaký kafrálci, co řeší tání ledu v Arktidě.

 13. Asdf napsal:

  Podle mě se akorát ukazuje, že přistávání na rozhoupané plošině v moři je prostě nesmysl. Nikdy nelze zaručit, že nebudou vlny i když bude počasí pro start OK.
  Pakliže chceme, aby byla znovu použitelnost opravdu realitou, pak i pro přistávání musí být ideální podmínky.

  • Michal Bursík napsal:

   I o samotném přistání prvního stupně se říkalo, že je to nesmysl.
   Takže bych s těmi soudy nebyl tak rychlý.
   Sami dobře vědí jestli ty plošiny budou či nebudou potřebovat a zatím se stále jen učí. Dejme jim čas.
   Stejně to jsou borci 😎

   • maiden napsal:

    Nikdy jsem netvrdil, že přistání prvního stupně je nesmysl. Protože dokaď nepřišel Musk, tak jsem o něčem takovým ani nevěděl.

    Ale kdo to kdy viděl přistávat s raketou na moři?
    To už je skoro stejný, jako stavět loď na kopci.

   • Asdf napsal:

    Ale já netvrdím, že přistání na moři nejde, jen to, že pravděpodobnost, že to zrovna nebude možné např. díky rozhoupané plošině, je dost vysoká. Toť vše.

   • maiden napsal:

    Tam je špatný, že to riziko na moři je větší. Když odepíše každou třetí raketu, tak si ve výsledku moc nepomůže.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Uvidíme, zatím je to všechno teprve v plenkách.

 14. maiden napsal:

  No nic.
  Aspoň si příště rozmyslí přistávat v mlze. 🙂
  Psa by nevyhnal…

  • Daniel Heřt Redakce napsal:

   Mlha byla jenom na místě startu. U plošiny ale byly vlny…

   • maiden napsal:

    Je to škoda. Tam stačí, aby se jako z udělání ta plošina zvedla o metr proti a je vymalováno. Což se asi zvedla.
    Tohle přistání na moři zkusí ještě tak dvakrát a pak je to snad přestane bavit.

  • Racek napsal:

   No, obávám se, že to přistání na moři asi není zrovna nejlepší nápad. Vlny, počasí .. příliš vysoká závislost na souhře příznivých okolností, které nejde příliš předpovědět. Nosné rakety jsou přece jen dost křehká záležitost, že. Spíš vidím cestu záchrany motorů.

   • Jaro Pudelka napsal:

    Vaša typická reakcia.

   • Racek napsal:

    No, že se to nelíbí, ještě nic neznamená. Prostě si něco ověřili.

   • gg napsal:

    Za třicet let se těmhle komentářům zasmějeme. 😀

   • gg napsal:

    Já měl na mysli dlouhodobější retrospektivu. Soudit historii nemá cenu, pokud to není aspoň dvacet let zpátky.

   • Racek napsal:

    To je možné, otázka je, čemu se zasmějeme. Já se smát ale už asi nebudu. Je zcela možné, že za 30 let to bude naprosto běžné. Nebo se najde něco lepšího. Jediné čím jsem si jist, že metoda už je známa. Otázka je , která z nich to je.

   • vedator napsal:

    SpX nema na vyber, vacsina buducich startov bude s takymi parametrami, ktore nebudu umoznovat pristavat na pevnine.
    Napr: Officials admit landing on a ship presents more challenges the returning than booster to land, but if SpaceX eventually aims to recover and reuse all its Falcon 9 boosters, the barge is essential.

 15. Solmyr napsal:

  Zdravim,
  vim, ze jsme vsichni ted napnuti jak to opadlo, ale mel bych dotaz. Tento start byl na polarni drahu?
  Dekuji

 16. maiden napsal:

  Tak podle toho, jak se ta plošina rozhoupala to fláklo přesně vedle.
  Ale třeba se pletu…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.