Jméno pro novou ruskou pilotovanou loď (aktualizováno)

Přes ne zcela pozitivní zprávy o momentálním stavu financování ruského kosmického programu a ještě horší výhled přísunu financí na další roky probíhá na stránkách Roskomosu zajímavá anketa. Veřejnost v ní dostala možnost vybrat jméno pro pilotovanou loď nové generace, která je zatím známa pod akronymem PTK-NP („Пилотируемый Транспортный Корабль Нового Поколения“ – pilotovaná transportní loď nové generace). Na výběr je z deseti více či méně patriotických názvů a hlasovat nemusí pouze občané Ruské federace. Možnost zasáhnout do výběru jména pro novou ruskou loď tak mají i naši čtenáři. Jedná se o jedinečnou příležitost, kterou si asi málokterý fanoušek kosmonautiky nechá ujít. Ovšem, jak už to občas chodí, celá záležitost má pár malých háčků…

Zřejmě hlavním problémem je nedávná „sekyra“ ministerstva financí RF, které navrhlo snížit objem finančních prostředků pro Roskosmos na období let 2016-2025 o 50 %, tedy zhruba na 1 bilion rublů. Nakonec byly škrty redukovány a částka, se kterou bude moci Roskosmos hospodařit, by měla činit 1,406 bilionu rublů s tím, že v průběhu období bude částku možno navýšit na 1,521 bilionu rublů, což znamená škrty o velikosti zhruba 30 %. Přestože se podařilo odvrátit katastrofický propad, finanční situace pro ruský kosmický program zůstává vážná. Podle některých zdrojů bude jedním z projektů, který škrty postihnou nejvíce, těžký nosič Angara-5V. Právě ten měl vynášet novou loď PTK-NP. Té se škrty zřejmě okrajově dotknou také a lze se domnívat, že současný plán, předpokládající první start s posádkou v roce 2023 bude muset být revidován. Už nyní se hovoří o přesunu na rok 2024.

Zvažovaná podoba lodi PTK-NP - její realizace se po aktuálních škrtech odsouvá do fáze ještě větší nejistoty.

Zvažovaná podoba lodi PTK-NP – její realizace se po aktuálních škrtech odsouvá do fáze ještě větší nejistoty.
Zdroj: http://i42.tinypic.com/

Ovšem malému zaškobrtnutí se nevyhnul ani samotný výběr jmen. Od 30. srpna do 2. listopadu měla veřejnost posílat své návrhy na název nové lodi. Z nich bylo nutno vybrat deset nejslibnějších kandidátů. To dostala na starost komise, ve které zasedli prezident RKK Energia Vladimir Solncev, první náměstek hlavního konstruktéra RKK Eněrgija Vladimir Solovjev, generální konstruktér pokročilých kosmických komplexů a systémů Nikolaj Brjuchanov, vedoucí Centra pro přípravu kosmonautů Jurij Lončakov, vedoucí televizního studia Roskomosu Alexandr Ostrovskij, kosmonauti Fjodor Jurčichin a Jelena Serova a vedoucí tiskového centra RKK Energija Irina Romanova.

Sešlo se 5817 návrhů, ze kterých komise vybrala deset nejslibnějších kandidátů. Vybraných deset jmen, pro které je možno hlasovat, zní: „Федерация (Federace)“, „Гагарин (Gagarin)“, „Родина (Vlast)“, „Звезда (Hvězda)“, „Лидер (Lídr)“, „Галактика (Galaktika)“, „Мир (Mír, také možno přeložit jako Svět)“, „Зодиак (Zodiak, tedy Zvířetník)“, „Астра (Astra)“ a „Вектор (Vektor)“. A právě tady to dle mnohých malinko zaskřípalo. Do užšího výběru se totiž dostaly i názvy Mir, Zvezda a Astra, které označovaly a označují jiné kosmické projekty a stroje.

Nic to však nemění na tom, že 3. prosince byla spuštěna anketa, na jejímž konci (tedy 23. prosince) by měla zůstat tři nejpopulárnější jména. Do 10. ledna pak komise vybere ze tří finalistů definitivní název, jenž bude o pět dní později představen veřejnosti. Hlasovat může kdokoli na této stránce.

Hodně lákavá je pak cena pro člověka, jehož návrh na název lodi celou soutěž vyhraje. Může se totiž na jaře 2016 těšit na výlet do Kazachstánu. Na tamním kosmodromu Bajkonur bude jako VIP host přítomen startu některé z pilotovaných kosmických lodí Sojuz ke stanici ISS!

Aktualizace 9.12.

Podle tiskové zprávy koncernu Eněrgija, zveřejněné 8.12., zatím v anketě vede název „Gagarin“ se 4400 hlasy. Za ním následují „Vektor“ (2531 hlasů), „Federace“ (1967 hlasů), „Astra“ (1665 hlasů) a „Galaktika“ (1489 hlasů). Pokud chcete hlasovat a změnit pořadí názvů, máte stále možnost, hlasování probíhá do 23. prosince včetně.

Zdroje informací:
http://gagarin.energia.ru/
http://vk.com/
http://www.federalspace.ru/
http://forum.kosmonautix.cz
http://www.russianspaceweb.com/

Zdroje obrázků:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roscosmos_logo_ru.svg
http://i42.tinypic.com/6hotwx.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

34 komentářů ke článku “Jméno pro novou ruskou pilotovanou loď (aktualizováno)”

 1. Lubomír napsal:

  proč pořád sem taháte politiku ? Máte ji kolem sebe málo ? Běžte s tím na FB , to patří tam. L

  • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

   Pokud myslíte samotné téma článku – to poměrně úzce souvisí s kosmonautikou, což je zaměření našeho portálu. Pokud pak máte na mysli konkrétní komentáře pod článkem, zkuste příště odpovídat pod konkrétním komentem. Takto je to pouze výkřik do tmy, který si svého adresáta nenajde…

 2. Spytihněv napsal:

  Gagarin zatím tedy jednoznačně vede. To bude zmatek. „Gagarin vyletěl do vesmíru“. Možná by to chtělo menší úpravu na „Новый Gagarin“ podle vzoru „New Shepard“. 🙂

 3. Racek napsal:

  Liděr – ono v ruštině to znamená nejen vůdce, ale také něco ve smyslu nejlepší ze všeho, nejpokročilejší a tak. Vyskytuje se poměrně často, třeba se tak nazývá i nový ruský platební systém, nebo třida torpédoborců a pod. Myslím si, že při volbě názvů určitě o vůdce ve smyslu Putin, Stalin a pod. asi nešlo.
  Ta loď zřejmě má opravdu velké ambice. Bohužel, obávám se, prostě asi tak hned to nebude, má dost jiných starostí.
  Ovšem, pozor, Rusko začíná hledat východisko ze své situace ve spolupráci s Čínou, dnes už jí pouští špičkové vojenské technologie. A ta nosiče už rozhodně umí, ale 50 leté zkušenosti s loděmi nemá. Ale zas má peníze a dnes už vyspělou elektroniku a kapacity.

 4. Tano napsal:

  Hlasoval jsem pro Vektor, možná z trochu jiného důvodu než ostatní. Vzpomněl jsem si na jeden americký sportovní vůz co se jmenoval Vektor a ten název se mě líbí.

  Zajímavé je, že v článku je napsané, že člověk může vyhrát zájezd na Bajkonur, ale přitom se před hlasováním nikde nemusel registrovat 🙂

  • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

   Asi malinko zchladím Vaše nadšení – zájezd na Bajkonur člověk, jehož návrh bude pro pojmenování lodi použit. Tedy ten, kdo v prvním kole poslal návrh na jméno a to jméno nakonec loď ponese.
   Současné hlasování už pouze vybírá z deseti finalistů.

 5. maro napsal:

  No, výběr nic moc. Škoda že nezůstali u těch řek. Angara se povedla. Takže Něva, Lena, Volha, Amur.
  I když je Astra i něco jiného, tak já bych teda byl pro Astru. Je to od příjemného A (třeba jako příjemná Arianne či Angara).

 6. Jiří Kos napsal:

  Tipoval bych, že vyberou Lider (tj. Vůdce), když už se do užšího výběru nedostal ani Putin ani Lenin. Výhodou by bylo i to, že až tu loď dostanou nahoru, budou už mít zase jiného Vůdce. (Že by jednou byli bez vůdce, to by nepřežili.)

 7. Spytihněv napsal:

  Federace může být jen dočasný formát státního zřízení, Lídr (Vůdce) je šílenost, Vlast je zbytečně plná hrdosti, Mír (Svět) Hvězda Astra jsou banální (ale to koneckonců na druhou stranu Orion taky a zvykli jsme si), Zodiak mi pro kosmickou loď nepřipadá vhodný a jména lidí bych jim taky nedával, Galaktiku by zase mohl někdo prudit kvůli autorským právům 🙂

  Takže Vektor. A to nejen proto, že ostatní jsem vyřadil, ale opravdu se mi líbí.

  • Asdf napsal:

   Tak za sebe musím říct, že Orion mi přijde jako jeden z nejhezčích názvů, jaký kdy nějaká loď nesla.
   Rozhodně lepší, než Starliner nebo Crew Dragon.

   • Spytihněv napsal:

    Neříkám že není pěkný, ale přiznám se, že když jsem se ho dověděl poprvé, přišel mi takový moc obyčejný… Ale jak říkám, teď už je to synonymum pro pěknou a nadějnou kosmickou loď.

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    V řecké mytologii chodil Orion se sestrou Apolla 🙂

 8. cecil napsal:

  Vektor – neosuchane, ma velkost a smer

 9. Vojta napsal:

  Hlasuji pro Gagarina.
  Galaktika také není špatná a Federace nabízí pěkný dvojsmysl s Ruskou federací a Federací ze Star Treku.
  Vlast a Vůdce jsou na můj vkus moc politické, Mir a Zvezdu mají lidé spojené s jinými kosmickými projekty. Astra je hrozně profláklé slovo, které se používá všude. Vektor a Zodiak mi prostě nesedí.

  • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

   Já osobně jsem hlasoval pro Zodiak, přišlo mi to takové neutrální. Mir, Zvezda a Astra jsou jasně mimo, Lídr, Federace a Vlast jsou moc pompézní, Vektor docela ujde.
   Gagarin a Galaktika mi evokují spíše něco přelomového, zcela nového. A obávám se, že PTK-NP to asi nebude…

  • Asdf napsal:

   Vůdce je opravdu dost divné. Sice se to dá nějak pochopit i nepoliticky, každopádně s ohledem na současnou ruskou politiku to spíš vyplývá jako oslava Putina.

   • roman hronza napsal:

    Na druhou stranu je příjemným překvapením, že ve výběru není název Putin 😉

   • Spytihněv napsal:

    Klidně bych se vsadil, že mezi těmi tisícovkami nápadů Putin mnohokrát figuroval jako zcela vážně míněný návrh.

   • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

    Je to dost dobře možné. A ani bych se nedivil. Stejně jako u nás bych se (samozřejmě v hypotetické rovině) mohl vsadit, že by se určitě minimálně jednou objevilo jméno „Havel“ či „Zeman“, v Indii „Gándhí“, „Nehrú“, v USA „Kennedy, „Reagan“, „Obama“, ve Francii „De Gaulle“, „Mitterand“ atd.
    Jsem ovšem stejně jako Roman Hronza rád, že ruská komise skutečně disponuje zdravým rozumem…

   • roman hronza napsal:

    Tak v tom s Vámi po puntíku souhlasím.

   • roman hronza napsal:

    … do puntíku …

   • Spytihněv napsal:

    To rozhodně ano. Ale jedna věc je navrhnout jméno celosvětově významné osobnosti, která něco dobrého vykonala a druhá věc je navrhnout Putina, což je sice významná osoba, ale bohužel ne tím správným způsobem. Ale dost, debatujeme o tom, jako by ho skutečně nominovali a ono nic, tudíž pryč s Putinem (z této diskuse samozřejmě….)

 10. Jakub sobotka napsal:

  Hlasuju pro Galaktika. Křestní jméno Battlestar.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.