sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Připomínka černého týdne pilotované kosmonautiky

Na přelomu ledna a února si připomínáme tři tragédie, které připravily o život celkem 17 mužů a žen. Skoro to vypadá jako kdyby nějaká zvrhlá a zákeřná náhoda chtěla tyto tři nehody vměstnat do krátkého časového období – jako kdyby chtěla zdůraznit jak moc nebezpečné lety do vesmíru jsou. Jako kdyby chtěla říct, že kosmonautika byla, je a bude nebezpečná. Jako kdyby nás chtěla postrčit k tomu, abychom k lidem, kteří létají do vesmíru a posouvají naše znalosti dál, chovali ještě větší úctu. Dokud bude kosmonautika pokračovat, dokud si budeme připomínat tyto nehody, pak tito lidé nezemřeli zbytečně. Položili svůj život na oltář technického rozvoje. Za dobývání vesmíru zaplatili tu nejvyšší daň.

Dnes si připomínáme smutné třicáté výročí od zkázy amerického raketoplánu Challenger, ale nesmíme zapomínat, že 27. ledna 1967 vznikl požár v Apollu 1 a 1. února 2003 se při návratu rozpadl raketoplán Columbia. NASA v rámci připomínky těchto událostí připravila tuto speciální stránku.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…613ad8d814c643e0a9eced00d1a82e64&oe=574935A4

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Adhara
Adhara
9 let před

Viete niekto o nejakom americkom lete raketoplánu, čo by po r. 2003 štartoval v čiernom týždni? Ja nie. Ak naozaj žiadny taký let nebol, celkom by ma zaujímalo, či ide o náhodu alebo poverčivosť…

Ak by mal niekto záujem, môj článok o čiernom týždni spred dvoch rokov: http://astrin.planetarium.sk/cierny-tyzden-americkej-kozmonautiky-c07312 . A dnešný o okrúhlom výročí Challengera: http://astrin.planetarium.sk/challenger-osudova-73-sekunda-c07404

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Adhara

Díky za odkazy! Když tak procházím termíny startů, tak také žádný takový záznam nemohu najít. Pověrčivost v tom asi roli hrát bude, ale NASA to asi nepřizná.

Adhara
Adhara
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Za málo. Btw., myslela som nielen štarty, ale aj pristátia (kvôli Columbii), tie som tam tiež nikde nevidela.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Adhara

Tak jsem to zkusil prohledat a nenašel jsem v dané době ani přistání.

Tomas Kohout
Tomas Kohout
9 let před
Odpověď  Adhara

Tuším, Ondra o tom mluvil, že je to opravdu záměr, resp. pověrčivost. Jiný příklad pověrčivosti: Díky armádním startům a jiné tvorbě názvu se také NASA šikovně vyhnula pojmenování STS-13. Jestli počítám správně, tak 13 měla připadnout na STS-41G.

maro
maro
9 let před

Na idnes.cz na Technetu uveřejnil Pavel Toufar včera a dnes zatím dva díly svého článku o Challengeru. Jsou fakt neuvěřitelně napsané, doslova napěchované fakty.
Je to sice vaše internetová „konkurence“, ale snad to nebude vadit. Ty články jsou prostě parádním shrnutím.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  maro

Rozhodně nám to nevadí. Každého, kdo informuje o kosmonautice bereme jako kolegu a nikoliv jako konkurenci. 🙂

Cateye
Cateye
9 let před
Odpověď  maro

Články jsou to zajímavé, ale v několika případech založené vyloženě na spekulacích a subjektivních názorech, ne na faktech…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.