sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Připomínka černého týdne pilotované kosmonautiky

Na přelomu ledna a února si připomínáme tři tragédie, které připravily o život celkem 17 mužů a žen. Skoro to vypadá jako kdyby nějaká zvrhlá a zákeřná náhoda chtěla tyto tři nehody vměstnat do krátkého časového období – jako kdyby chtěla zdůraznit jak moc nebezpečné lety do vesmíru jsou. Jako kdyby chtěla říct, že kosmonautika byla, je a bude nebezpečná. Jako kdyby nás chtěla postrčit k tomu, abychom k lidem, kteří létají do vesmíru a posouvají naše znalosti dál, chovali ještě větší úctu. Dokud bude kosmonautika pokračovat, dokud si budeme připomínat tyto nehody, pak tito lidé nezemřeli zbytečně. Položili svůj život na oltář technického rozvoje. Za dobývání vesmíru zaplatili tu nejvyšší daň.

Dnes si připomínáme smutné třicáté výročí od zkázy amerického raketoplánu Challenger, ale nesmíme zapomínat, že 27. ledna 1967 vznikl požár v Apollu 1 a 1. února 2003 se při návratu rozpadl raketoplán Columbia. NASA v rámci připomínky těchto událostí připravila tuto speciální stránku.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…613ad8d814c643e0a9eced00d1a82e64&oe=574935A4

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Adhara
9 let před

Viete niekto o nejakom americkom lete raketoplánu, čo by po r. 2003 štartoval v čiernom týždni? Ja nie. Ak naozaj žiadny taký let nebol, celkom by ma zaujímalo, či ide o náhodu alebo poverčivosť…

Ak by mal niekto záujem, môj článok o čiernom týždni spred dvoch rokov: http://astrin.planetarium.sk/cierny-tyzden-americkej-kozmonautiky-c07312 . A dnešný o okrúhlom výročí Challengera: http://astrin.planetarium.sk/challenger-osudova-73-sekunda-c07404

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Adhara

Díky za odkazy! Když tak procházím termíny startů, tak také žádný takový záznam nemohu najít. Pověrčivost v tom asi roli hrát bude, ale NASA to asi nepřizná.

Adhara
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Za málo. Btw., myslela som nielen štarty, ale aj pristátia (kvôli Columbii), tie som tam tiež nikde nevidela.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Adhara

Tak jsem to zkusil prohledat a nenašel jsem v dané době ani přistání.

Tomas Kohout
Tomas Kohout
9 let před
Odpověď  Adhara

Tuším, Ondra o tom mluvil, že je to opravdu záměr, resp. pověrčivost. Jiný příklad pověrčivosti: Díky armádním startům a jiné tvorbě názvu se také NASA šikovně vyhnula pojmenování STS-13. Jestli počítám správně, tak 13 měla připadnout na STS-41G.

maro
maro
9 let před

Na idnes.cz na Technetu uveřejnil Pavel Toufar včera a dnes zatím dva díly svého článku o Challengeru. Jsou fakt neuvěřitelně napsané, doslova napěchované fakty.
Je to sice vaše internetová „konkurence“, ale snad to nebude vadit. Ty články jsou prostě parádním shrnutím.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  maro

Rozhodně nám to nevadí. Každého, kdo informuje o kosmonautice bereme jako kolegu a nikoliv jako konkurenci. 🙂

Cateye
Cateye
9 let před
Odpověď  maro

Články jsou to zajímavé, ale v několika případech založené vyloženě na spekulacích a subjektivních názorech, ne na faktech…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.