ŽIVĚ A ČESKY: Sojuz TMA-19M míří k ISS

Pokud se všechno podaří, jak má, měly by se ve 12:03 našeho času zažehnout motory na raketě Sojuz-FG, která vynese na oběžnou dráhu kosmickou loď Sojuz TMA-19M. V jejích útrobách budou sedět Rus Jurij Malenčenko, Brit Timothy Peake a Američan Timothy Kopra. Zhruba šest hodin po startu doletí kosmická loď k Mezinárodní vesmírné stanici a trojice astronautů se stane součástí 46. dlouhodobé expedice na ISS. Celý start pro Vás pokryjeme v rámci našeho přímého, česky komentovaného přenosu.

Náš stream by se měl rozjet v 11:45 našeho času. Obrazovou stránku přenosu budeme čerpat z NASA TV a kromě toho se můžete těšit i na několik předpřipravených bloků s dodatečnými informacemi. Martin Gembec si pro Vás třeba připravil popis rakety Sojuz-FG i s využitím tohoto dokumentu.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
https://www.youtube.com/
http://spaceflight101.com/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

24 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Sojuz TMA-19M míří k ISS”

 1. Láďa napsal:

  Jen pro pobavení tady je odkaz na videa ze startu TMA 19 v provedení Kerbal Space Program. Případně i dalších misí. https://goo.gl/WRuuyL

 2. Honza napsal:

  Díky za parádní komentovaný start, a neméně povedené stránky! Právě jste získali jednoho věrného fanouška, který se těší, až si pročtě všechny zajímavé články! Btw. proč jsme se tohle neučili ve škole?

 3. edemski napsal:

  Skvělý záznam!

  Jen mně jako vyučeného stavaře železnic a mostů zarazila „trámová“ konstrukce. Asi bych spíše řekl „příhradová“ konstrukce.

 4. Jakub napsal:

  Mě by zajímalo jak funguje ten držák rakety jak se to tak rychle odklopí a raketa se neponičí:

 5. maro napsal:

  Parádní přenos. A ta obloha dokonale vymetená. Takhle skvělě jsem odhození bloků prvního stupně ještě opravdu neviděl. Sledování až do výšky 80 km. A ten pohled na startující raketu z ISS zrovna tak skvělý.

 6. Martin Gembec Administrátor napsal:

  Pane Majere, vaše přenosy nemají chybu 🙂 Jsem rád, že jsem mohl být součástí jak jako člen týmu, tak jako divák. Jsou to vzácné okamžiky a těším se na další.

 7. Pedro napsal:

  Bohužel se na to budu muset podívat až ze záznamu, ale teď jsem na radiu Beat slyšel upoutávku na záznam startu s českým komentářem. Nepředpokládám, že by takových nadšenců, kteří k takovéto události tvoří český komentář bylo v té naší maličké kotlině více, takže pane Majere veliká gratulace. Celostátní media už jsou nadosah.

  BOMBA

 8. Radoslav Packa napsal:

  Dušan, super pri komentovanom prenose vlastne všetci sledujeme štart s komentátorom. Výborný počin.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.