Štítek ‘Tim Peake’

Tim Peake opouští oddíl astronautů

Astronaut Tim Peake se rozhodl opustit sbor astronautů ESA. Nadále se však bude věnovat popularizaci, vzdělávání, podpoře a obhajobě kosmonautiky. 20. ledna 13:30

Procházka po evropském vědeckém modulu

Modul Columbus je jedním z nejvýraznějších příspěvků Evropské kosmické agentury k projektu Mezinárodní vesmírné stanice. Jeho úkolem je hostit nejrůznější vědecké experimenty. Pokud Vás někdy zajímalo, jak to uvnitř tohoto modulu vypadá, pak Vás jistě zaujme video v tomto článku. Jeho autorem je britský astronaut Tim Peake, který na stanici pobýval na přelomu let 2015 a 2016. I bez znalosti angličtiny se můžete kochat pohledem na široké spektrum vědeckých přístrojů, ale evropský astronaut zároveň hovoří o některých zajímavých kouscích – od krevní odstředivky až po zařízení studující chování slitin ve stavu mikrogravitace.

AKTUALIZOVÁNO: Cygnus opouští ISS a čeká na požár

Kosmická loď Cygnus dopravila na konci března k Mezinárodní vesmírné stanici více než tři tuny nákladu včetně mnoha vědeckých experimentů. Nyní je již naložena nepotřebným materiálem a odpadky. Posádka ISS má dnes naplánováno oddělení zásobovací lodi od stanice – Američan Tim Kopra a jeho britský kolega Tim Peake by měli společnými silami loď vypustit z držení staniční robotické paže okolo 15:30 našeho času. Vysílání NASA TV by mělo začít zhruba o půl hodiny dříve. V tomto článku máte možnost sledovat celou operaci živě.

ŽIVĚ: Cygnus se blíží k ISS

Dnes v 11:40 by měla staniční robotická paže zachytit kosmickou loď Cygnus, kterou ve středu ráno našeho času vynesla raketa Atlas V. Hlavním operátorem celého manévru bude Američan Tim Kopra, který má na starosti obsluhování robotické paže. Brit Tim Peake (na úvodní fotce) bude sledovat přílet, posílat lodi příkazy a komunikovat s pozemním týmem. Astronauti před odletem do vesmíru desítky hodin tuto proceduru trénovali a přímo na ISS si celou proceduru nanečisto vyzkoušeli. My máme nyní možnost živě sledovat, jak si budou počínat při ostrém pokusu.

Názorná ukázka gyroskopů

Často se můžeme v různých článcích setkat s informací, že nějaké družice, nebo dokonce stanice využívá ke stabilizaci v prostoru gyroskopy, neboli hezky česky setrvačníky. Málokdo si ale dokáže představit, jak to ve skutečnosti funguje. Jak může něco, co připomíná rotující dětskou káču udržovat orientaci ve stavu beztíže. Britský astronaut Tim Peake, který právě pobývá na ISS se rozhodl, že použije kapesní model gyroskopu, na kterém všem názorně ukáže, jaký je rozdíl mezi neroztočeným a naopak roztočeným setrvačníkem. V tomto případě platí dvojnásobně známé tvrzení o nenahraditelnosti názorné ukázky. Rozdíl je totiž vidět na první pohled.

Kosmotýdeník 182. díl (7.3. – 13.3.2016)

K nedělnímu poledni tradičně patří souhrn zajímavých kosmonautických událostí, které přineslo uplynulých sedm dní. V dnešním vydání Kosmotýdeníku se tak dozvíte, kdo ukousl kus Pluta. Krom toho se vypravíme na start evropské rakety Ariane 5, nebo na nezdařený pokus o start Sojuzu, který se stal včera večer. Nevynecháme ani prohlášení Scotta Kellyho o jeho odstoupení z pozice astronauta. To a mnoho dalšího naleznete v článku. Přeji příjemné čtení a hezkou neděli.

Dva podařené časosběry z paluby ISS

Britský astronaut Tim Peake, který momentálně pobývá na ISS, čas od času pořídí snímky pro časosběrná videa. V posledních dnech se na oficiálním kanálu Evropské kosmické agentury objevila hned dvě taková videa. Na prvním Tim Peake zachytil křehkou krásu polárních září těsně před orbitálním východem slunce a na druhém pak vidíme přelet přes kanál La Manche vstříc severní Evropě a Rusku. Každé video má sice jen okolo 20 sekund, ale jde o velmi uvolňující pohled.

ŽIVĚ: Dva Timové vně ISS

Americký astronaut Tim Kopra a jeho britský kolega Tim Peake by měli dnes ve 12:55 našeho času zahájit zhruba šest a půl hodiny trvající výstup do otevřeného prostoru. Úkolům, které na dvojici čekají jsme se na našem webu již věnovali, takže nyní jen krátce – jde hlavně o výměnu poškozeného zařízení SSU, které zajišťuje převod vyrobené elektřiny z jednoho solárního panelu do staničních rozvodů. Celou kosmickou procházku můžete živě sledovat v tomto článku, prostřednictvím vloženého okna NASA TV.

Kosmická procházka dvou Timů

Pokud pominu nejmladší generaci, tak asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že asi každý někdy viděl americký seriál Kutil Tim. Asi není potřeba připomínat, že technické zlepšováky hlavního hrdiny se jen málokdy daly označit za úspěšné. A vida – náhoda tomu chtěla, že se jmenovci seriálové postavy sešli na palubě Mezinárodní vesmírné stanice a 15. ledna je čeká společný výstup do otevřeného prostoru. Všichni ale očekávají, že jejich práce bude o poznání spolehlivější, než na co jsme od „Tima“ zvyklí z televizního seriálu.

Přání k novému roku z ISS

Poslední den roku je sice až zítra, nicméně už dnes se můžete podívat na přání, které si pro všechny fanoušky připravilo osazenstvo amerického sektoru Mezinárodní vesmírné stanice. V sotva minutovém videu vystupuje velitel 46. dlouhodobé expedice Scott Kelly, jeho krajan Tim Kopra a britský astronaut Tim Peake. Jejich slova nejsou přelomová, nebo unikátní, hovoří o tom, že je pro ně čest sloužit na ISS, děkují pozemním týmům, které jim pomáhají a samozřejmě přejí všem lidem úspěšný vstup do nového roku 2016. Přesto je to krásný pohled, když člověk vidí, jak si mezi sebou ve stavu beztíže posílají mikrofon. A závěrečné skupinové salto vynikne hlavně díky tomu, že video bylo natočeno s frekvencí 60 snímků / sekundu.