Vesmírné výzvy – Říjen 2015

Říjen 2015, sonda VERITAS nad Venuší zdroj:nasa.gov, wikimedia.org

Je první listopadový den a tak nemohou chybět Vesmírné výzvy, které shrnují to nejdůležitější a nejzajímavější, co se událo v kosmonautice minulý měsíc. Takových „pecek“ jako v září, jsme se v říjnu nedočkali. I tak nemůžeme říci, že by se v kosmonautice nic neudálo. Sonda Dawn slétla níže k trpasličí planetě Ceres a my jsme tak mohli vidět větší detaily, kosmonauti na ISS vyrazili na kosmickou procházku, stavba teleskopu JWST zaznamenala dílčí pokroky a program Discovery zúžil počet kandidátů pro nízkonákladové meziplanetární mise z 28 na 5, které si představíme podrobněji.

V krátkých zprávách vám ukážeme, jak se změnil harmonogram letů raket Falcon, necháme odstartovat zásobovací loď Progress, zjistíme, co se děje okolo nové lodi Orion a poskytneme vám informace o problémech při výstavbě ruského kosmodromu Vostočnyj.

Oproti minulému měsíci jsou Vesmírné výzvy o maličko delší. Atakují devatenáctiminutovou hranici. A ještě jedna věc se změnila. Jelikož je k dispozici čím dál více videí ve vysokém rozlišení, můžete se kochat počínaje tímto měsícem Vesmírnými výzvami ve Full HD (1920×1080). Přejeme příjemný kosmonautický zážitek.


Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
http://discovery.nasa.gov/images/news/ARTICLE%209.30.15%20veritas20150930.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Vesmírné výzvy – Říjen 2015”

 1. Spytihněv napsal:

  Opět se to moc pěkně sleduje i poslouchá, dost se mi líbí i hudební podkres. Pokud jde o obsah, mám dotaz k termínu „lander“ u DA VINCI. Měl jsem za to, že se bude jednat spíše o misi ve stylu atmoférických pouzder Pioneer 13 než přistávacích modulů Veněra. Lander je podle mě plnohodnotné přistávací zařízení, nikoli atmosférické pouzdro, které se nějak dostane na povrch a uskuteční na něm měření. Což je zhruba představa, kterou mám o DA VINCI. Pokud se ale opravdu bude jednat o lander v pravém slova smyslu, budu jedině rád.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Tenhle projekt o sobě mnoho informací nesděluje. Jisté je, že středobodem výzkumu bude sestup atmosférou. Ale myslím si, že věda bude pokračovat i krátce po přistání.

   • Spytihněv napsal:

    Jen jsem se chtěl dopátrat podoby toho přistání nebo co to vlastně bude. Ale máte pravdu. Počkáme si na bližší informace.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Přesně tak. Všechny týmy dostaly finance, aby zpracovaly opravdu důkladný rozbor svého projektu. Pak budeme moudřejší – vždyť u některých projektů dodnes chybí vizualizace. Tím se ukazuje, že zatím jde o předčasnou fázi návrhu.

  • Tomáš Kohout Redakce napsal:

   Ono pouzdro pro průlet atmosférou a lander na Venuši trochu splývá. Jakmile rozevřete padák, tak je jisté, že měkce dosednete. Dokonce je to pravděpodobné i když žádný padák sonda mít nebude, jenom bude dostatečně pevná a robustní jako se to stalo u jednoho z pouzder sondy Pioneer-Venus 2.

   Pro Venuši bych si přál spíš balonovou sondu, která by se udržela v atmosféře delší dobu. Kdyby se jí navíc dařilo odebírat vzorky z povrchu (prakticky lopatka na laně), které by tak mohla analyzovat z různých míst planety, byla by to pro mě dokonalá mise.

   • Spytihněv napsal:

    To je věc definice. Podle mě lander musí mít nějaké přistávací zařízení, musí se předem počítat s jeho dosednutím a následným programem. Na Venuši třeba Veněra 9 a následné. Ale třeba atmosférická pouzdra Veněra 7 a 8 sice asi víceméně měkce dosedla a vysílala z povrchu, ale landerem bych je nenazval.

    Stejně tak podle mě není lander denní pouzdro Pioneeru 13, které zmiňujete a které vysílalo ještě více než hodinu z povrchu, což bylo opravdu překvapivé u nebržděné sondy (ale holt atmosféra Venuše je fenomenální záležitost 🙂 Mimochodem z povrchu vysílalo pár vteřin i noční pouzdro.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.