sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Proxima na ISS

Minulý týden Evropská kosmická agentura představila oficiální název i podobu loga, které budou zaštiťovat půlroční pobyt francouzského astronauta Thomase Pesqueta na ISS. Pokud půjde všechno dobře, vydá se zástupce země galského kohouta ne největší lidskou stavbu v kosmu příští rok v listopadu. Thomas se tak stane desátým Francouzem, který zažije stav beztíže. Název jeho mise Proxima navazuje na francouzskou tradici pojmenovávat mise podle hvězd, nebo souhvězdí. Celkem dorazilo na začátku letošního roku téměř 1300 návrhů, ze kterých komise vybrala návrh třináctiletého Samuela Planase z francouzského Toulouse. „Proxima je k našemu Slunci nejbližší hvězda a je to logický první cíl pro cesty mimo Sluneční soustavu,“ popisuje výběr jména sám mladý autor.

Thomas Pesquet s logem mise Proxima
Thomas Pesquet s logem mise Proxima
Zdroj: http://www.esa.int/

Oficiálního oznámení 12. listopadu na půdě francouzského ministerstva pro vyšší vzdělávání a výzkum. Do Paříže dorazili ministr Thierry Mandon, generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner a prezident francouzské kosmické agentury CNES, Jean-Yves Le Gall. Představené logo navazuje na dřívější tradici a pracuje s motivy průzkumu vesmíru – jde třeba o čáry symbolizující pohyb hvězd při budoucích cestách mimo blízké okolí Země. Dva stylizované body mohou symbolizovat jak Zemi a Měsíc, tak i Zemi a Mars.

Střed loga tvoří písmeno X a má označovat místo, kde leží Proxima Centauri. Stejně tak toto písmeno už z historie označuje cosi neznámého, vzpomeňme třeba na paprsky X. A třetí význam písmene X najdeme v již zmíněném faktu, že Pesquet bude desátým francouzským kosmonautem. Číslovka deset se totiž v římském systému označuje právě písmenem X.

Nad nápisem spatříme tři svislé čáry, které mají symbolizovat ISS, ale tak jde o barvy Země (modrá), Měsíce (bílá) a Marsu (červená). Stejně tak jde o barvy, které najdeme na francouzské vlajce – její exemplář dostal Thomas Pesquet během tiskové konference od ministra Mandona. Tato vlajka by se měla vydat s astronautem do kosmu a následně se vrátit zpátky.

Thomas Pesquet a ministr Mandon - astronaut drží francouzskou vlajku, kterou dopraví na ISS
Thomas Pesquet a ministr Mandon – astronaut drží francouzskou vlajku, kterou dopraví na ISS
Zdroj: http://www.esa.int/

Thomas Pesquet momentálně prochází důkladným výcvikem a přípravou na svou kosmickou misi. Už nyní se učí obsluhovat vědecké přístroje, se kterými se setká na ISS a zároveň podstupuje lékařská vyšetření, jejichž výsledky se budou porovnávat s hodnotami na měřenými na oběžné dráze. Do startu momentálně zbývá ještě rok a je proto dost času na všechny přípravy.

Thomas Pesquet během výcviku v USA
Thomas Pesquet během výcviku v USA
Zdroj: http://www.esa.int/

Thomas dorazil na pařížskou tiskovou konferenci z Houstonu, kde se připravoval na svůj kosmický let a jeho další kroky zamíří do Hvězdného městečka u Moskvy, kde bude jeho výcvik pokračovat. „Zvu všechny zájemce, aby sledovali moje dobrodružství na sociálních sítích,“ vyzývá francouzský astronaut všechny zájemce o kosmonautiku a dodává: „Chci ukázat, že pilotovaná kosmonautika je službou pro naši planetu – skrze vědecké objevy a výzkum. Chtěl bych sdílet tyto zkušenosti a inspirovat veřejnost.“

Francouzský astronaut by měl startovat v lodi Sojuz MS-03 s Olegem Novickým z Ruska a Peggy Whitson z USA. Jejich příletem se zkompletuje padesátá expedice na ISS, jejíž součástí budou Robert Kimbrough, Andrej Borisenko a Sergej Ryžikov. Trojice ze Sojuzu MS-03 po několika měsících přejde do 51. dlouhodobé expedice, kterou doplní Alexander Misurkin, Nikolaj Tichonov a Mark Vande Hei.

Thomas Pesquet na Facebooku
Thomas Pesquet na Twitteru

Názvy misí minulých evropských astronautů:

Futura – Samantha Cristoforetti
Blue dot – Alexander Gerst
Volare – Luca Parmitano
Promisse – André Kuipers
Magisstra – Paolo Nespoli
Oasiss – Frank de Winne
Alisse – Christer Fuglesang

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://wsn.spaceflight.esa.int/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/15676772-1-eng-GB/Proxima_mission_logo_node_full_image_2.jpg
http://www.esa.int/…/15678625-2-eng-GB/Proxima_announcement.jpg
http://www.esa.int/…/15678401-2-eng-GB/Thomas_Pesquet_and_Thierry_Mandon.jpg
http://www.esa.int/…/15677879-1-eng-GB/Thomas_training_on_Space_Station_systems.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cecil
cecil
9 let před

Dufam, ze kosmonautix bude prinasat zapisky podobne ako od Samanthy.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  cecil

Uvidíme, jaká bude forma, zatím to nemůžeme slíbit.

Josef
Josef
9 let před

Vzdy jsem si myslel ze zapis cisel abecednimi znaky I,V,X,L,C je system rimsky a ne recky. Pravdepodobne mala chyba v clanku se objevila.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Josef

Ano, to je pravda, opraveno.

Radoslav Packa
Radoslav Packa
9 let před

„Zvu všechny zájemce, aby sledovali moje dobrodružství na sociálních sítích,“
že by Michael dostal podklady pre pokračovanie Denníku astronautky, no to by sa už Thomas mal rozbehnúť.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Uvidíme, jak to všechno bude. 😉

gutentag
gutentag
9 let před

Myslim, že Samuel Planas z francouzskeho Toulouse toto logo nemaloval…. spis jeho tatynek. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  gutentag

Pokud si přečtete onu pasáž ještě jednou, zjistíte, že veřejnost nenavrhovala logo, ale pouze název. O grafické zpracování se následně postarali profesionálové z ESA.

gutentag
gutentag
9 let před

Měl bych číst pomaleji a více se soustředit. Děkuji.
Ale na druhou stranu jsem měl vcelku dobrý úsudek, byť na špatné myšlenkové větvi. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  gutentag

To se někdy stane, nevadí. 😉
Každopádně jste uvažoval správným směrem. 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.