sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Potvrzeno! Rosetta přistane na kometě

Dlouho se spekulovalo o tom, že by sonda Rosetta mohla svou mimořádně úspěšnou misi korunovat přistáním na povrchu jádra komety 67P-Čurjumov/Gerasimenko. Ale nyní se zdá, že už je tato atraktivní možnost schválená a příští rok v září se máme skutečně na co těšit. Bude to zajímavé i z vědeckého hlediska – zatímco Philae klesal neřízeně volným pádem, Rosetta bude moci svůj sestup mnohem přesněji řídit. Díky tomu bude klesat pomaleji než Philae, což přinese více naměřených informací i kvalitnější fotky.

Jakmile se Rosetta dostane pod výšku 4 kilometrů, bude možné rozlišovat plyny vypařující se z různých míst jádra. Po přiblížení na 500 metrů se můžeme těšit na dechberoucí rozlišení fotek 1 centimetr na pixel. Technici se budou snažit vybrat dráhu tak, aby Rosetta mohla odesílat data co nejdéle, tedy aby k měkkému přistání došlo na straně otočené k Zemi. Orientace ve velké blízkosti u jádra ale nebude snadná kvůli jeho nepravidelnému tvaru.

Jedno je jisté – jakmile Rosetta dosedne na povrch, už nebude možné namířit anténu k Zemi ani nasměrovat solární panely ke Slunci – sonda se tak odmlčí a ztratí energii. Na druhou stranu to bude velmi stylové zakončení mise, které přinese mnoho zajímavých informací. Pokud by Rosetta zůstala na oběžné dráze a čekala na další přílet ke Slunci, pravděpodobně by tuto hibernaci také nepřečkala a navíc bychom nedostali výše popsané informace z přistávací fáze.

Zdroje informací:
http://www.nature.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.dailymail.co.uk/

Zdroje obrázků:
http://i.dailymail.co.uk/…/2E198A0800000578-0-image-a-26_1446642261640.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dan H.
Dan H.
9 let před

Nebylo by možné aby rosetta těsně před přistáním zase zapálila motory a vrátila se zpět na oběžnou dráhu? Mohla by pak přistání opakovat na jiném místě nebo risknout hybernaci.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Dan H.

Myslím, že to není moc pravděpodobné. Přeci jen zásoby paliva už se budou také tenčit.

gg
gg
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Zase ale úniková rychlost je tam něco půl metru za sekundu, takže ono až tolik paliva by na takový manévr zapotřebí být nebylo.

miro macko
miro macko
9 let před

asi bude vsetko zavisiet od zasoby paliva… a verim tomu, ze uz teraz maju v riadiacom stredisku rozne varianty priblizenia a dosadnutia a bude dost dlho trvat kym vyberu ten najvhodnejsi variant ktory budem mat najvacsi vedecky prinos.

Vítek
Vítek
9 let před

Jen škoda, že na misi nakonec nespolupracovala NASA (alespoň teda ne v původně zamýšlené míře), ta měla zajistit kontejner pro návrat vzorků z Rosettiny komety …

Racek
Racek
9 let před

I s automaty se dá dnes prožít veliká dobrodružství.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Řekl bych, že je to pěkně načasované. V září bude jádro s Rosettou už 700 milionů km od Země a navíc zrovna dojde ke konstelaci Země-Slunce-kometa v zákrytu. Asi je rozumné ji uložit, než riskovat, že takové chaotické těleso způsobí nějakou nepředloženost během doby (odhaduji to na dva měsíce), kdy nebudeme moci kontrolovat polohu sondy (berte toto jen jako mou osobní spekulaci na základě simulace dráhy sondy 🙂

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Někdy koncem října měl být učiněn další pokus o kontakt s Philae. Zatím je ticho. Takže pořád platí poslední 9. července?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Ano, zatím žádné nové informace nejsou.

Adhara
Adhara
9 let před

To bude pekné zakončenie držiace tradíciu zavedenú sondou NEAR Shoemaker.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Adhara

Přesně, taky jsem si na ni vzpomněl 🙂

MU
MU
9 let před

Před lety jsem si stáhl renderované video přistání té sondy NEAR, byla to působivá frajeřina..
Video jsem si opět pustil a zavzpomínal…

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  MU

Ano, tehdy to byla opravdu velká věc a myslím, že u Rosetty to bude minimálně stejné 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.