Kosmotýdeník 165. díl (9.11. – 15.11.2015)

Je tu nedělní poledne a to znamená, že nastal ten správný čas pro aktuální vydání Kosmotýdeníku. Dnes bude o trochu kratší, než byl ten minulý, protože se nám na portále Kosmonautix povedlo zpracovat většinu velkých událostí uplynulého týdne. Přesto se však podíváme na několik zpráv, které jste u nás ještě nečetli. Podrobně se podíváme na náklad rakety Ariane 5, který tento týden vynesla dva telekomunikační satelity. Navštívíme testování motorů SuperDraco, podíváme se ke kometě 67P a nevynecháme ani poslední průlet sondy Cassini kolem měsíce Tethys. Dokonce se podíváme i na dění v Brazilské kosmické agentuře. Příjemné čtení a hezkou neděli.

Ariane 5 má za sebou další úspěšný start

Arabsat 6B

Arabsat 6B
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

V úterý desátého listopadu se na kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně zažehl motor Vulkan a dva urychlovací motory na tuhá paliva a svým výkonem vyslaly raketu Ariane 5 k obloze. Nákladem rakety byly dva telekomunikační satelity, které měly cíl na geostacionární oběžné dráze. Tento start znamenal pro Ariane 5 již šestý úspěšný start v roce 2015 a celkem šedesátou devátou úspěšnou misi od roku 2003. Nákladem byl telekomunikační satelit Arabsat 6B, který vlastní Saudská Arábie a indický telekomunikační satelit GSAT-15. Raketa satelity doručila na dráhu s parametry 35 786 x 247 km. Na výslednou geostacionární dráhu se satelity dostanou již vlastními silami. Video ze startu si můžete prohlédnout zde.

GSAT-15

GSAT-15
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Arabský satelit Arabsat 6B, byl ihned po úspěšném vypuštění přejmenován na Badr 7. K tomu se vyjádřil i zástupce vlastníka satelitu na kosmodromu: „Právě jsme podepsali rodný list Badr 7,“ řekl Mueid Al-Zahrani, technologický ředitel společnosti Rijád ze Saúdské Arábie. Satelit má poskytovat televizní a rozhlasové vysílání pro oblast východní Afriky, Středního východu a jižní Asie po dobu patnácti let jeho životnosti. Satelit v době startu vážil 5 798 kg. Komunikační schopnosti satelitu prezentuje celkem 24 transpondérů v Ku pásmu a dalších 24 v Ka pásmu. Satelit si v roce 2009 objednalo konsorcium Astrium and Thales Alenia Space a jeho definitivní schválení proběhlo na začátku roku 2013, kdy se začal stavět.

Indický satelit GSAT-15 váží o něco méně, jeho váha je 3 164 kg. Tento satelit je zatím poslední součástí základní fáze výstavby regionálního navigačního indického systému GAGAN. Společně se satelity GSAT-8 a GSAT-10, které jsou již na oběžné dráze, má zajistit přesnost tohoto navigačního systému kolem tří metrů (1,5 m horizontálně a 2,5 m vertikálně). Systém funguje tak, že spolupracuje se systémem GPS, akorát tím, že satelity poskytují referenční signál, může být systém na indickém území přesnější a plně využívaný pro indické potřeby. K těmto účelům je satelit vybaven celkem dvaceti čtyřmi transpondéry v Ku pásmu. Životnost satelitu je dvanáct let.

Ariane 5, 10. listopadu 2015

Ariane 5, 10. listopadu 2015
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Ariane 5

Ariane 5
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Kosmický přehled týdne:

Brazilská kosmická agentura má za sebou neúspěšný start jejich suborbitálního nosiče VS-40. Start probíhal z kosmodromu Alcantra a úkol bylo vynést zkušební návratovou kapsli SARA. Bohužel došlo k výbuch přímo při startu.

Dle pozorování, které provádí sonda Rosetta se zdá, že kometa 67P má nyní světlejší odstín. Je to způsobeno tím, že dochází k uvolňování podpovrchových materiálu, které pak ve formě prachu dopadají zpět na povrch a překrývají tmavší materiál, který byl dlouho vystaven kosmickému prostředí. A když už jsme u sondy Rosetta, ESA vydala nový díl oblíbeného cyklu Once upone a time.

Společnost SpaceX na testovacím Standu provedla další z řady testů svých motorů SuperDraco, které po osmi kusech budou vždy umístěny na lodi Crew Dragon, která má za úkol vynášet astronauty. Tyto motory budou složit k přistávání na pevnině, ale hlavně jako záchranný systém pro případ havárie nosné rakety při startu, který nahrazuje známé záchranné věžičky. Video z testu si můžete prohlédnout zde.

SuperDraco test

SuperDraco test
Zdroj: http://blogs.nasa.gov/

Velmi zajímavá gif animace vznikla při průletu sondy Cassini kolem měsíce Tethys (o průměru 1 065 km), který probíhal 11. listopadu. Průlet byl součástí gravitačních manévrů, které sondu Cassini nasměřovaly k průletu kolem měsíce Titan, který proběhl 13. listopadu. Mimochodem, pokud chcete mít přehled o tom, kdy proběhne nějaký zajímavý průlet kolem některého z měsíců Saturnu, podívejte se sem.

Toto video ukazuje, jak rotují jednotlivé měsíce trpasličí planety Pluto. Data byla samozřejmě získána při průletu sondy New Horizons.

Přehled z Kosmonautixu:

I tento týden přinesl mnoho zajímavých událostí, které jsme pro vás zprostředkovali na našem portále. Zajímavý technický projekt, kterým se zabývá NASA je použití metanových motorů pro budoucí přistávání na Marsu. Na floridském kosmodromu se dokončují práce na obslužné věži pro pilotovanou loď Starliner. Zdá se, že na trpasličí planetě Pluto jsou aktivní kryovulkány. Co všechno nás ještě čeká před tím, než v roce 2018 odstartuje raketa SLS na svoji premiérovou misi? Podívali jsme se, jak se pomalu oprašují plány na misi k Venuši, kterou by společně prováděly USA a Rusko.

Snímek týdne:

I tentokrát jsem se pokusil vám vybrat snímek, který byl nejazjímavější, nebo nejpůsobivější v uplynulém týdnu. V současnosti asi nejočekávanější start k ISS se má odehrát už na začátku prosince a bude jím let lodi Cygnus na raketě Altas V. Punc výjimečnosti mu dodává právě nosič, který k Mezinárodní vesmírné stanici zamíří vůbec poprvé. Právě v tomto týdnu se začala raketa sestavovat a zároveň proběhlo „pokřtění“ lodě Cygnus, která dostala jméno Deke Slayton II. Jméno Deke Slayton nesla původně loď Cygnus, která minulý rok 28. října havarovala společně s raketou Antares při startu. Fotografie z představení jména je tím snímkem, který jsem pro tento týden vybral.

Loď Cygnus s krytem rakety Atlas V

Loď Cygnus s krytem rakety Atlas V
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/2015/11/10/arab-and-indian-satellites-fly-aboard-ariane-5/
http://spaceflightnow.com/2015/11/10/va-227-mission-status-center/
http://www.space.com/31093-ariane5-rocket-launches-satellites-last-of-2015.html
http://space.skyrocket.de/doc_sdat/arabsat-6b.htm
http://space.skyrocket.de/doc_sdat/gsat-15.htm
http://space.skyrocket.de/doc_lau/vs40.htm

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/11/12241178_998980500140298_5288270860967558368_n.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/11/arabsat6b.png
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/11/6deployment-test-of-gsat-15-reflector-french-guiana.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/11/VA227_Dec_ss_txt.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/11/VA227_Dec_planLarge_ssTxt.jpg
http://blogs.nasa.gov/commercialcrew/wp-content/uploads/sites/230/2015/11/SuperDracoMontage3a.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/11/41.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 165. díl (9.11. – 15.11.2015)”

  1. Pospíšil Redakce napsal:

    „Společnost SpaceX… provedla další z řady testů svých motorů SuperDraco… Tyto motory budou složit k přistávání na pevnině.“
    To bude až jejich sekundární role v budoucnu. Hlavním účelem SD je především záchrana posádky při přerušení startu – integrovaný LAS systém.

  2. TCM napsal:

    Povedlo se vůbec někdy Brazilcům úspěšně vypustit nějakou raketu?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.