sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Astronauti opravují chlazení na ISS

Pokud půjde vše dobře, vystoupí dnes ve 13:10 našeho času Scott Kelly a Kjell Lindgren do volného prostoru z modulu Quest na ISS. Celý výstup můžete sledovat v tomto článku živě. Hlavním úkolem dnešního výstupu bude oprava chladícího systému. Astronauti se zaměří na kontrolní systém 2B na segmentu P6 staniční příhradové konstrukce. V roce 2012 byl totiž upraven tak, aby se eliminovaly důsledky úniku chladícího čpavku, který se tu objevil už v roce 2006. Opravy chladícího systému ale pokračovaly i výměnou čpavkového čerpadla a instalací propojky dvou čpavkových okruhů. Tím byl zajištěn nominální chod chlazení stanice a dnes tak mohou Kelly a Lindgren úplně dokončit celou proceduru.

Pokud byste měli zájem o bližší informace, doporučujeme Vám tento článek na webu spaceflight101, kde je velmi důkladně popsána jak historie problémů s chlazením, tak i celý chladící systém.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/2015/11/22588197126_a357d423b5_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Steve
Steve
8 let před

Jaká je venkovní (vnější vesmírná) teplota kolem ISS ?
a) Když je sluneční straně ?
b) Když je ve stínu Země ?
Jestli tomu dobře rozumím ISS se musí chladit jen když na něj dopadá Slunce, když je ve stínu tipuju, že teplota klesá na nějakých -200°C takže na ISS musí topit, aby neumrzli.

Díky.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Steve

Údaje pro ISS jsem nedohledal, ale budou zřejmě +/- nějaké drobné podobné údajům z Měsíce. jeho osvětlená strana má 120°C a neosvětlená -150°C.
K chlazení – v uzavřeném okruhu cirkuluje chladící médium – ale pozor – to slouží k tomu, aby odebíralo přebytečné teplo z počítačů a všech dalších přístrojů uvnitř stanice – tyto zdroje generují velké množství tepla bez ohledu na to, zda je ISS na světle, nebo ve stínu. Ohřátá chladící kapalina pak jde do radiátorů, kde své nasbírané teplo vyzáří pryč. Co to znamená? Že chladící systém se vůbec nestará o to, jaká je zrovna teplota na povrchu stanice. Chladící systém povrch ISS vůbec nechladí, ani nezahřívá, protože jej vůbec neobhospodařuje. Chlazení má na starosti pouze interiér stanice, který se ohřívá pořád stejně.

https://kosmonautix.cz/2015/11/06/zive-astronauti-opravuji-chlazeni-na-iss/