sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Na průzkumníka Merkuru si musíme počkat

Společná evropsko-japonská mise Bepi Colombo, určená ke studiu první planety Sluneční soustavy měla odstartovat v lednu roku 2017. Jak ale na našem diskusím fóru informoval Michal Václavík z České kosmické kanceláře, projektu se nevyhýbají problémy. Největší starosti dělá pointační mechanizmus vysokoziskové antény, dále energetická jednotka pro elektrický pohon a komplikace neminuly ani laserový výškoměr BELA. Další startovní okna se otevírala v červenci a říjnu roku 2017, což by znamenalo přílet k Merkuru v lednu 2024, nebo v prosinci 2025. V takovém případě by ale muselo definitivnímu usazení na oběžné dráze předcházet 8 průletů kolem nejmenší planety Sluneční soustavy.

Všechny problémy by měly být definitivně odstraněny v lednu 2018, takže se jako startovní termín vybral duben 2018 (15 měsíců po původně plánovaném termínu). Díky tomu ale bude možné realizovat přímý let k Venuši a bude potřeba jen 6 průletů kolem Merkuru. Sonda by měla na jeho oběžnou dráhu vstoupit v prosinci roku 2024. Definitivní zpoždění by tak byl ve výsledku „jen“ jeden rok.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.repstatic.it/…/183234162-cc6d4f88-8adc-4d84-aaf2-0e44b6b0d99f.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Po schválení mise v únoru 2007 se oznámil start v srpnu 2013. V srpnu 2012 už se počítalo s rokem 2015. Pak došlo k posunu na červenec 2016, což se poté opět trochu oddálilo do ledna 2017. A teď tu máme duben 2018. Zajímalo by mě, kde udělali odborníci z ESA nebo JAXA chyby. A kolik jich bylo.

bozner
bozner
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Vleče se to pěkně, že by finance?

Radim
Radim
9 let před
Odpověď  bozner

Financování je jen jedním z aspektů.
Navzdory všeobecnému dojmu, že výzkum vesmíru je dnes už rutina, tyto projekty jsou o originálech/prototypech složitých zařízeních. Jejich součásti (a často samotná zařízení) v době vyhlášení projektu často neexistují, nebo jsou známy jen jejich principy, a je nutné je nejprve vyvinout, postavit a přizpůsobit podmínkám práce v kosmu.
Samotnou kapitolou je testování.
Sumasumárum, prvotní termín je vždy orientační. Snad kromě Apolla nebyl nikdy dodržen. Apollo však provázela mimořádná souhra okolností, která se v dohledné době (možná už nikdy) nebude opakovat.
Překročení termínu není něčí chyba. Je to logický důsledek reálné situace, ve které probíhá kosmický výzkum.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  bozner

Zeptal jsem se přímo Michala Václavíka a podle jeho slov není problém v nedostatku peněz. Jde o technické problémy, které jsou zmíněné v článku.

slappy
9 let před

Bééé.. ale raději ať to odloží a vychytají všechny mouchy, ať pak máme úspěšné sondy.. (a třeba během toho roku navíc stihnou přidat mini lander? haha, zbožné přání)

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  slappy

Opravdu velmi zbožné přání 🙂

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  slappy

Původně byl v plánu čtyřicetikilový lander. Ale bohužel zrušen. Bylo by nadpřirozené, kdyby ho teď pod časovým tlakem a s hlavou plnou problémů narychlo přidali. Navíc do takové celkem komplikované mise 🙂 Nicméně líbil by se mi. Planetární mise bych vybavoval něčím povinně. Lander, atmosférické pouzdro, aerostat, penetrátor… Když už tam letíme… Třeba Juno. Škoda příležitosti.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.