sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

OroraTech

Německý družicový operátor OroraTech 14. května oznámil, že si zajistil dalších 12 milionů eur v rámci rizikového financování série B na urychlení rozšíření své konstelace pro monitorování lesních požárů.

Americká administrativa

Američtí zákonodárci 14. května vyjádřili obavy kvůli údajným plánům administrativy prezidenta omezit financování komerčních nákupů družicových snímků. Podle kritiků by mohl tento krok podkopat americké zpravodajské schopnosti a být v rozporu s deklarovanými prioritami Bílého domu.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile plánuje od července vypouštět družice pro svou konstelaci širokopásmového připojení přímo do chytrých telefonů každý jeden až dva měsíce. Cílem je spustit beta verzi služeb pro AT&T a Verizon ve Spojených státech do konce roku.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Tři malé měsíce Pluta

Když se řekne New Horizons, každému se vybaví Pluto, někteří doplní, že tahle sonda snímkovala i největší měsíc Charon. Ale co zbylé měsíce? I na ně sonda pohlédla svými kamerami, ale jelikož jde o malá tělesa, která navíc obíhají relativně daleko od Pluta, bylo už předem jasné, že není možné pořídit mimořádně detailní fotky. Sonda proto zaměřila svou hlavní pozornost na Pluto a Charon. V dnešním článku Vám přinášíme doposud nejlepší snímky tří malých měsíců, které jsou momentálně k dispozici (na náhledové fotce ještě navíc vidíme odděleně měsíc Nix). Je možné, že se časem dočkáme ještě lepších snímků s více detaily, ale nemělo by jít o nic přelomového. Možná si říkáte, kam se poděl Kerberos. Tento měsíček sonda fotila ze všech nejméně a zatím jsme se nedočkali jeho fotek.

Aktuálně nejlepší fotky tří malých měsíců trpasličí planety Pluto
Aktuálně nejlepší fotky tří malých měsíců trpasličí planety Pluto
Zdroj: https://pbs.twimg.com
Vyobrazení oběžných drah měsíců kolem Pluta
Vyobrazení oběžných drah měsíců kolem Pluta
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://blogs.nasa.gov/…/2015/10/nh-10-4blog-frame4_annotated.png
https://pbs.twimg.com/media/CQ6N6eGUsAAUYcP.jpg:large
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…10153592972801772_7191598693796819286_o.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Zvláště u Nix je ta změna proti prvním snímkům, kdy to byl prakticky jen takový flek bez struktury, opravdu dramatická. Jestli se mi to podařilo dobře dohledat, tak nejbližší vzdálenosti, ve kterých byly přístroje nasměrovány na jednotlivé měsíce (takže nemusí jít přímo o největší přiblížení sondy jako takové) jsou tyto: Nix 22 235, Hydra 156 723, Kerberos 350 000, Styx 600 000. To by znamenalo, že nějakého alespoň symbolického záběru na Kerbera bychom se ještě dočkat snad měli.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Ano, myslím, že bychom mohli. Pak ještě existuje možnost, že se fotka z jakéhokoliv důvodů nepovedla. I s tím se musí počítat.

slappy
9 let před

Hmmm… Pořád jsou to jen takové brambory. Doufám, že přijdou ještě o něco lepší snímky, abychom jasně viděli míru kráterování a aby bylo s čím porovnávat těleso, kolem kterého NH ještě proletí.. Tyhle malá tělesa nám mohou hodně prozradit o poměrech v Kuiperově pásu a o historii Pluta. A i samotné malé měsíce umějí být nesmírně rozmanité (viz Helene, Epimetheus, Methone, … – všechny u Saturnu a jak rozdílné!)

Brič Jan
Brič Jan
9 let před

Jedním slovem vzrušující!Před 55lety kdy jsem se o kosmonautiku jako takovou začal zajímat,byly moje představy o kosmu asi trošku jiné.Možná to bylo ovlivěno romány J.Werna,které jsem hodně četl.Dnes tady všechny články poctivě přečtu a těším se na další,hlavně od p.Majera

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Brič Jan

Velice Vám děkuji za pochvalu. Ale myslím si, že na našem webu vychází články od lepších autorů než jsem já.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.