sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

V centru pozornosti je Charon

Pozornost veřejnosti se ve vztahu k sondě New Horizons točí především kolem Pluta. Je to pochopitelné – jeho povrch přináší jedno překvapení za druhým a ani sami vědci se nestačí divit, co všechno sonda dokázala. Ale New Horizons nefotila během svého průletu jen Pluto, ale i jeho měsíce. Z nich se největší pozornosti dostalo Charonu, který je ze všech měsíců největší. A právě jeho fotky dorazily na Zemi před pár hodinami. Povrch Charonu je na první pohled jiný než na Plutu – máme tak možnost studovat dvě výrazně odlišná tělesa v malé vzdálenosti od sebe. I co se barevnosti povrchu týče, tak Charon zaostává za Plutem. Přesto si však nemůžeme říct, že by tento měsíc byl nezajímavý – ostatně podívejte se na přiložené fotky a posuďte sami.

Snímek Charonu ve vysokém rozlišení pořídila kamera LORRI krátce před nejbližším přiblížením. Barvy pochází z kamery MVIC a jsou oproti originálu jen lehce zvýrazněné. Na snímku vidíme kaňony, krátery i pláně. Nejmenší detaily, které tu můžeme spatřit, mají zhruba 800 metrů.
Snímek Charonu ve vysokém rozlišení pořídila kamera LORRI krátce před nejbližším přiblížením. Barvy pochází z kamery MVIC a jsou oproti originálu jen lehce zvýrazněné. Na snímku vidíme kaňony, krátery i pláně. Nejmenší detaily, které tu můžeme spatřit, mají zhruba 800 metrů.
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Tato fotka vznikla pochopitelně až v pozemských počítačích. Jde o složený snímek, který porovnává velikost a barvu (nikoliv však vzájemnou vzdálenost) Pluta a Charonu. U obou těles byly barvy zvýrazněné stejně. Ačkoliv je vidět, že se Pluto a Charon v barevnosti liší, můžeme zde najít zajímavé souvislosti. Polární oblast na Charonu má velmi podobný červený nádech, jakým se vyznačují rovníkové oblasti Pluta. Snímek vznikl kombinací fotek pořízených kamerou MVIC přes modrý, červený a infračervený filtr.
Tato fotka vznikla pochopitelně až v pozemských počítačích. Jde o složený snímek, který porovnává velikost a barvu (nikoliv však vzájemnou vzdálenost) Pluta a Charonu. U obou těles byly barvy zvýrazněné stejně. Ačkoliv je vidět, že se Pluto a Charon v barevnosti liší, můžeme zde najít zajímavé souvislosti. Polární oblast na Charonu má velmi podobný červený nádech, jakým se vyznačují rovníkové oblasti Pluta. Snímek vznikl kombinací fotek pořízených kamerou MVIC přes modrý, červený a infračervený filtr.
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-charon-neutral-bright-release.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-charon-detail-9-29-15.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-pluto-charon-v2-10-1-15.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Daniel Bozner
Daniel Bozner
9 let před

Charon má povrch poměrně normální, tak nějak by to člověk čekal i u Pluta ale Pluto vyrazilo dech, to je fakt úžasné. Poměrně malý počet kráterů u Charona by nemusel být z důvodu mladšího povrchu ale tím že bombardování před 4 miliardami let v této vzdálenosti bylo mnohem menší, tedy aspoň na mě tak Charon působí. U Pluta je velká část povrchu mladší ale tak část povrchu co má krátery tak jich tam má také podobnou hustotu jako Charon.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
9 let před
Odpověď  Daniel Bozner

U Charona nejde ani tak o to, že by na něm bylo málo kráterů (konec konců stále neznáme jak přesně vypadá populace těles Kuiperova pásu o velikostech menších než stovky km, a právě změřené hustoty kráterování by tuto informaci měly zpřesnit), ale že na jižní polokouli je kráterů méně než na severní, a že je tudíž tato polokoule mladší.

Daniel Bozner
Daniel Bozner
9 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Mě přijde že je to osvětlením sluncem u Charona, že ty krátery nejsou tak vidět když nevrhají stíny.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
9 let před
Odpověď  Daniel Bozner

Asi bych měl specifikovat co mám na mysli, a zároveň říct pár slov o tom, čemu říkáme „severní pól“.

Snímky Pluta a Charona jsou zveřejňovány tak, že (až na některé výjimky z doby přibližovací fáze) je severní pól nahoře, u Charona leží zhruba v centru té hnědé skvrny v horní části. Jestliže tedy píšu o tom, že na jižní polokouli je méně kráterů, mám na mysli tu polokouli v dolní části obrázku. Tato polokoule je ovšem blíž terminátoru, takže naopak na ní jsou krátery mnohem zřetelnější. Při počítání kráterů stejně nějaká zřetelnost nehraje roli, oni jsou vidět i na severní polokouli, jen je třeba se lépe dívat. Takže i přes tyto efekty je na jižní polokouli kráterů méně.

A teď něco k těm pólům, aby v tom byl správný zmatek :-).
Pro planety je konvence IAU taková, že severní pól je vždy ten, který míří nad hlavní rovinu sluneční soustavy (takže např. i Venuše má v této konvenci severní pól na stejné straně jako Země, jen rotuje obráceně). Pro malá tělesa (včetně trpasličích planet) je konvence jiná – severní pól (aby to nemátlo tak se mu také někdy říká pozitivní pól) je definován pravidlem pravé ruky – pokud prsty ukazují směr rotace, tak vztyčený palec ukazuje severní pól. Takže severní pól Pluta míří ve skutečnosti mírně pod rovinu jeho oběhu.

Daniel Bozner
Daniel Bozner
9 let před
Odpověď  Daniel Bozner

Děkuji za odpověď, pochopil jsem že jižní pól je ten spodní. Tipuji že poblíž jižního pólu narazilo nějaké větší těleso a po nárazu se přetavila celá jižní polokoule. Zřejmě to ale bylo nedlouho po utuhnutí (zamrznutí) povrchu Charona.

Racek
Racek
9 let před

Opravdu zvláštní, kontury povrchu značně neostré, jako by zde působilo něco co povrch postupně obrušuje. Na rozdíl od řady měsíců velkých planet, či našeho měsíce. Tím se ovšem podobá Plutu.
V každém případě, planetární i pozemští geologové musejí mít orgasmus :-))

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.