sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – Září 2015

Vesmírné výzvy - září 2015 zdroje: nasa.gov, wikimedia.org

73. díl Vesmírných výzev je připraven pro všechny, kdož mají rádi obsáhlejší zpravodajství z kosmonautiky. Měsíc září byl hlavně ve znamení změny koncepce zasílání fotek Pluta a jeho měsíců. Dříve, než bylo původně plánováno, jsme se tak mohli kochat nekomprimovanými snímky, které lze ozdobit všemi existujícími superlativy. Nezapomeneme ani na rotace posádek Mezinárodní kosmické stanice včetně návštěvnické posádky a samozřejmě nevynecháme ani nejnovější zprávy z NASA ohledně tekoucí vody na Marsu. V kostce si shrneme i další události spojené s dobýváním vesmíru.

Přes 18 minut kosmonautické podívané vás čeká, pokud kliknete na následující video:


Dnešní den je pro Dušana Majera a jeho pořady spojen s malým výročím. Blíže už o tom on sám:

Ke konci měsíce už neoddělitelně 6 let patří Vesmírné výzvy. Je to neuvěřitelné, ale první díl tohoto seriálu vyšel 10. října roku 2009 a informoval o událostech ze září 2009. Za tu dobu se toho stalo tak strašně moc – a to nemluvíme o kosmonautice. Z projektu, který měl sotva tři minuty se stal pořad se stopáží, která běžně atakuje dvacetiminutovou hranici a přináší skutečný průřez všemi momenty, které kosmonautika za uplynulý měsíc přinesla. Jde tak svým způsobem o jakousi videokroniku kosmonautiky.
V době, kdy vznikl první díl Vesmírných výzev jsem netušil, kam tenhle seriál dospěje. Že jej jednou ocení Akademie věd na soutěži SCIAP a že mi de facto otevře cestu do Streamu. Právě díky tomu, že se producentovi této internetové televize Vesmírné výzvy líbily, mi nabídl možnost dělat týdenní zpravodajství z kosmonautiky.
Dnešní den je pro mne výjimečný i tím, že přesně před čtyřmi lety vyšel na Streamu první díl Dobývání vesmíru. Někteří lidé se tehdy báli, zda to nebude znamenat konec Vesmírných výzev. Zda se z nich nestane jen slepenec informací z Dobývání. Po čtyřech letech mám nejen pocit, že si oba pořady nekonkurují, ale že se dokonce výborně doplňují. Zatímco Dobývání vesmíru cílí na širokou veřejnost, která si s kosmonautikou až tak netyká, Vesmírné výzvy si pustí spíše lidé, kteří o kosmonautice alespoň něco málo vědí a tak mohu jít do větších detailů.

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční obloha a bonusová videa jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
http://apod.nasa.gov/apod/image/1509/PlutoSnakeskin_NHdetail.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.