Náš blog slaví třetí narozeniny

Bylo 1. září roku 2012 a šlo o docela běžný den, který ničím výrazně nevybočoval z běžného standardu – dětem jako každý rok skončily prázdniny, ale jelikož byla zrovna sobota, mohly si ještě užívat posledních dní volna. Na adrese blog.kosmonautix.cz se ten den krátce po půlnoci objevil první článek nově spuštěného blogu zaměřeného na informování o kosmonautice. A teď? Letní prázdniny opět končí, dětem tentokrát sobota nepomůže a náš blog, který se přestěhoval na adresu kosmonautix.cz a čítá již téměř 1400 článků, slaví své třetí narozeniny. Přijměte, prosím, mé pozvání k přečtení tohoto článku, ve kterém se pokusím zrekapitulovat hlavní události, které nás během minulého roku potkaly.

Uplynulých 365 dní přineslo z pohledu našeho blogu mnoho změn. Ještě před rokem bylo tradicí, že u nás vycházel jeden článek denně. Bylo nám ale líto, že se při téhle frekvenci nedostane na některá menší témata, ze kterých se sice nedá udělat tradiční článek o alespoň 500 slovech, ale přesto jde o zajímavé informace. 1. září 2014 jsme proto zavedli krátké články, které naše možnosti neuvěřitelně rozšířily.

Najednou jsme mohli začít vydávat články s infografikami, zajímavým videem, nebo třeba jen aktuální informací. Mohli jsme tak našim čtenářům přinášet aktuální informace – například při haváriích, nebo naopak z probuzení pouzdra Philae. Stejně tak jsme začali dělat články s přímým přenosem aktuálních startů raket. Po roce provozu můžeme říct, že se tato změna vyplatila. Takzvané krátké články (byť tohle označení často neodpovídalo skutečnému rozsahu – viz třeba bonusové díly u Deníku astronautky) výrazně rozšířily možnosti našeho portálu a pokud se podíváme na statistiky, tak tento formát článků byl v nemálo případech úspěšnější, než tradiční velké články.

V dubnu se náš portál dočkal velkého ocenění – Akademie věd nás v soutěži SCIAP 2014 umístila na druhé místo v kategorii Internet. Tato soutěž je zaměřená na projekty popularizující vědu – podrobněji jsme o ocenění psali zde. Kromě toho jsme navázali spolupráci s portálem astro.cz. Naše řady rozšířili noví redaktoři, kteří skvěle doplnili náš tým.

K výročím patří i pohled do statistik. Zatímco při druhých narozeninách jsme se chlubili tím, že v nejúspěšnější den nás navštívilo lehce přes 1200 lidí, dnes už jsou čísla jinde. Možná i díky zdvojnásobení počtu vydávaných článků chodí na náš portál denně v průměru 2250 lidí. Děkujeme Vám! Za uplynulých 365 jsme zaznamenali hned dva návštěvnostní vrcholy – jednou když přistávalo evropské pouzdro Philae na jádru komety (8362 návštěv / den) a podruhé při průletu sondy New Horizons kolem Pluta (9 191 návštěv / den). Velmi si ceníme toho, že se k nám vracíte. Těší nás, že se Vám tu líbí. Takto tedy vypadalo několik zajímavých veličin, které jsme naměřili od 1. září 2014 do 31. srpna 2015. Vzestup oproti minulému období je přímo neskutečný – těchto úžasných čísel jsme dosáhli jen díky Vám. V závorce najdete srovnání vůči minulému období (od prvních do druhých narozenin)

Počet návštěv: 750 609 (+ 188,00%)
Nejúspěšnější den: 14.7.2015 (9 191 návštěv)
Počet stránek, odkud k nám přišly návštěvy: 607 (+2 639,13%)
Průměrná doba strávená na stránce: 4 minuty 4 sekundy (+ 17,62%)
Průměrný počet navštívených stránek/návštěvu: 2,63 (13,8%)
Počet klíčových slov, přes která sem někdo přišel z vyhledávačů: 13 371 (+276,20%)
Počet území, odkud jsme zaznamenali návštěvy: 150 (123,67%)
Pár exotických území, odkud přišly návštěvy: Východní Timor, Tanzánie, Surinam, Angola, Jemen, Kuvajt, Mongolsko, Benin, Nepál, Martinik, Zimbabwe, Kapverdy, či Ghana

Vám, návštěvníkům, ještě jednou děkuji za to, jak krásných čísel jste nám pomohli dosáhnout. Můj další dík bude patřit týmu redaktorů, kteří se podílejí na psaní článků pro tento web. Pouze díky jejich píli, odhodlání a někdy i na úkor volného času, či jiných povinností připravují články, abychom nezklamali důvěru, kterou do nás čtenáři vkládají. Děláme to rádi a já jsem opravdu hrdý na to, jaké autory v našem týmu máme. Jde o autory, kteří ve svém volném čase bez nároku na honorář vytváří všechny, co je na tomto blogu k přečtení (momentálně jde o 1388 článků). Je mi ctí být v čele redakce, ve které jsou tak spolehliví lidé jako u nás.

Na úplný závěr dnešního výročního článku ještě dovolte vyhodnocení soutěže o redaktora roku. Stejně jako vlonipředloni jsme sečetli počty vydaných článků, jejich čtenost, ale i hvězdičkové hodnocení. Výsledek nám ukázal pořadí redaktorů, přičemž první trojice se může těšit na věcné ceny – malé plaketky, které jim za pár let připomenou, jak byli na našem webu aktivní.

 1. Dušan Majer – 3 989 bodů
 2. Michael Voplatka – 1 470 bodů
 3. Ondřej Šamárek – 719 bodů

P.S. Pokud jste se dnes těšili na další článek ze seriálu o lodi Sojuz, nesmutněte. Seriál neskončil, za týden se opět vrátí. Jen jsme jej pro tento týden přerušili právě z důvodu dnešního výročí.

Zdroje obrázků:
http://www.blinkdev.com/sites/default/files/birthday-cupcake%5B1%5D.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

58 komentářů ke článku “Náš blog slaví třetí narozeniny”

 1. Tomáš napsal:

  Všechno nejlepší a díky Vám za skvělé články, zpříjemňující mi cestu do práce (rss kanál do čtečky). Na kosmonautix jsem narazil zhruba před rokem a od té doby dočítám i staré články. Ať se i nadále daří.

 2. Petr M. napsal:

  Zdravím,
  Jako vždy píši z mobilu, protože všechny články hltam na cestách do prace a zpět. Takže také přeji všechno nejlepší a spoustu nových čtenářů a děkuji za neuvěřitelně kvalitní články.

  Ps: jediné, co mě trochu zlobí při čtení na mobilu jsou obrázky. Asi je to redakčním systémem, ale zkusil někdo otvírat obrázky z článku na mobilním prohlížeči? Používám Chrome a ty popup obrázky tak jak se otvírají v podstatě není možné zvětšit a zavřít je je ještě větší zážitek 😀

  • Karel napsal:

   Sory, ale mobil není na prohlížení webového obsahu, na to je počítač a velký monitor.
   Mobil je na telefonování. Lidi si to pletou a pak mají zbytečné problémy 😀

   • Petr M. napsal:

    Karle,
    neberte to špatně, ale jsme v roce 2015. Svůj mobil používám na svých cestách naprosto na všechno ke vší spokojenosti a ke všem činnostem. Dokonce můj mobil má vyšší rozlišení obrazovky než můj počítač 🙂 A mobilem v tomto případě nemyslím Nokii 3210.
    Takže to beru jen jako rýpnutí, ale s komentářem k věci to nemá nic společného.

   • Karel napsal:

    To nemělo být rýpnutí, ale jen pokus o vtip.

    A já jsem taky v roce 2015 a mám k plné spokojenosti nokii 6303i. A nemyslím si že je zapotřebí mít v kapse přerostlou placku. To už bych víc uvítal mít za kopcem kosmodrom 😀

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Moc Vám děkujeme za přání. Budeme se snažit i nadále tvořit podobně kvalitní články.

   P.S. Já na náš web chodím přes mobil také – netvrdím, že často, ale minimálně jednou do měsíce zcela jistě. Možná bych Vám doporučil prohlížeč CM Browser, který nemá s obrázky vůbec žádný problém a jejich zvětšení stačí palec a ukazovák (klasické roztahování/stahování).

   • Petr M. napsal:

    Dušane, děkuji za odpověď, ale nevím zda si rozumíme.
    Samozřejmě jedna věc je obrázek roztáhnout přímo v článku, to je možné, ale stále vidím pouze miniaturu, která roztažením ztratí okamžitě kvalitu, což u detailních fotek je problém.
    Druhá věc ale je, když na obrázek kliknu a on se otevře v tom „plovoucím“ modu nad text. Největší problém je, když se otevře větší, než je šířka zobrazené stránky, pak se snažím stránku posunout do boku, abych se dostal na ten zavírací křížek, ale Javascript na stránce ten obrázek posune taky o kousek, takže křížek je zase za rohem a nejde tedy zavřít.
    Ono se to blbě popisuje, chápu že je to minoritní problém a pokud RS webu neumožňuje jiný typ zobrazení obrázků, nemá to cenu řešit. Už jsem si zvykl, že texty čtu na mobilu a galerie si nechávám až na počítač 😉

    Hezký večer a těším se na další rok s vámi.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Já jsme se asi vyjádřil špatně – pokud totiž ve svém prohlížeči obrázek rozkliknu a zvětším, pak jej mohu výše popsaným dvojhmatem zvětšovat a zmenšovat – šířka stránky se mi automaticky upraví a ještě se mi nestalo, že bych neviděl křížek. Schválně vyzkoušejte CM Browser a dejte vědět, jak jste s ním spokojený. 😉

  • Spytihněv Čumpelík napsal:

   Mobil používám na internet často na lecos (pokud nejsem u počítače) a pokud jde o obrázky z kosmonautixu, nemám problém. Používám miniOperu, načtu stránku, ale obrázky už dál neotvírám, prostě je zvětším roztažením jak píše Dušan. Pokud jde o mne, tak i poté si s tím rozlišením vystačím.

 3. Karel napsal:

  [url=http://postimg.org/image/nybc67jg3/][img]http://s5.postimg.org/nybc67jg3/3_narozeniny.jpg[/img][/url]

 4. vedator napsal:

  Vsetko najlepsie K a autorom a prispievatelom na stranke vela zdravia a dobrych napadov!

 5. Brič Jan napsal:

  Vážená redakce,přeji vám ať se vám nadále daří a těším se na každý článek o kosmonautice.Dění kolem letectví a kosmonautiky sleduji dobrých 50 let a je to stále vzrušující.Děkuji vám za všechny informace které zde uvádíte.Přeji vám ať kosmonautix.cz nikdy nekončí!

 6. Petr Hájek napsal:

  Též se připojim ke gratulaci a k díkům .Dobrá práce se pozná podle dobrého výsledku ,který bezesporu máte.

 7. Jaroslav Scharf napsal:

  Vážená redakce,byť nepatřím mezi psavce a navíc jsem starší ročník. Ale k narozkám Vám přeji mnoho zdraví a chuti do velice záslužné práce. Chodím sem každý den a na články upozorňuji také dědka, který má sice trochu jiné zájmy, ale to nevadí. Ještě jednou gratuluji a děkuji.

 8. Hombre napsal:

  Milý Kosmonautixi, všechno nejlepší k narozeninám, ať žiješ!

 9. Vincent Kerman napsal:

  Na váš portál jsem se dostal když jsem hledal jak funguje podpora života na ISS. Nikde jsem nenašel pořádné vysvětlení a tady to bylo krásně přehledně v jednom článku! Od té doby jsem tu (skoro) denně. To bylo asi tak už před víc jak půl rokem. Proto rád vidím, že tento portál dostal i nějaká ta ocenení no a ať se vám daří i ten další rok!

 10. roman hronza napsal:

  Respekt k vašemu Vašemu úsilí, kterého nebýt, dali by se určité informace interpretovat jinak. Přeji hodně sil, pozitivního myšlení, nadhledu a dobré nálady do dalších let 🙂 .

 11. Karel Zvoník Redakce napsal:

  Tak redakce. Zase jsi o rok starší? Teda, to to letí 😀 co? Tento rok (promiňte mi ten výraz, nenašel jsem lepší :D) byl hotové „kosmoporno“ a to zdaleka není u konce (.)(.) .Přeji vám hodně takových let, aby bylo stále o čem psát. Chtěl bych vám všem poděkovat za aktuální informace a pěkné články. Za vaši práci na sociálních sítích, reporty startů, které často probíhají již časně ráno. A i když rakety někdy mizí brzo za mraky, vždy to stojí za to. Takže všechno nejlepší.
  Karel.

 12. endemit napsal:

  Předtím jsem denně pročítal novinky na blogu p. Přibyla. Jakmile jeho blog skončil, našel jsem naštěstí vás a musím říct, že jste výborní. Posílám gratulaci a hodně štěstí do dalších let.

 13. Pedro napsal:

  Vše nej k narozeninám,

  hodně energie, sil, témat a zdrojů informací do další práce.

  Jste dobře fungující tým a úžasně to tu šlape.

  Díky.

 14. Evžen111 napsal:

  Východní Timor a Nepál mne docela dostaly. Tož to je paráda! Už s vámi trávíme tři roky! Díky nejenom za články a stránky jako takové, ale i za fórum a tím pádem i za další data a data dalších zajímavostí.
  Díky taky všem, co na fórum přispívají do různých debat a všechny zásobují dalšími informacemi, fotkami a videi. Díky všem a tím pádem také všem VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!
  E

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Ano, je pravda, že jsem na tyhle státy také koukal docela nevěřícně. nicméně ve výpisu ze statistik byly 🙂

   Hlavně je potřeba říct, že tohle by nikdy nevzniklo, pokud by k nám nechodili čtenáři. Když bychom viděli, že články nikdo nečte, tak by se zanedlouho vypařilo úvodní nadšení, přišlo by zklamání a úpadek. Jsou to právě čtenáři, kteří nám dodávají energii a kvůli kterým rádi tlačíme tuhle skvělou káru dál. 🙂

 15. Josef Pazdera napsal:

  Od našeho ušatce a za všechny oslaře, tlumočím gratulaci a přání jen tak dál!

 16. Matouš Klugar napsal:

  Gratuluji a přeji hodně štěstí do budoucna, děláte všichni moc skvělou práci!

 17. TondaS napsal:

  Tak rovněž veliká gratulace k narozkám!A velké poděkování za vaši práci pro nás fanoušky kosmonautiky a vesmíru,hlavně,prosím,pokračujte!!Myslím,že tato redakce a pan Majer je v současné době jednička v popularizaci vesmíru!(jsem dříve narozený a pamatuju prg.APOLLO a práci pana Vítka=vím,o čem mluvím!)Na stránce jsem každý den a nebylo moc článků,které jsem nečetl.Oceňuji především live přenosy ze startů raket a jejich záznamy.Přeju vám zdraví ajednou přímý přenos ze startu a misi kosmonautů na Mars(samozřejmě komentovaný ala Mrázek,Lála,Vítek a Apollo)!MOC DĚKUJU!!

 18. Lemmy napsal:

  Blahopřeji k výročí a přeji mnoho úspěchů do dalších let. Tento web jsem objevil teprve před rokem, ale od té doby neuplyne den, abych sem nezavítal. Články zde publikované mají velmi vysokou úroveň a obrovskou mírou rozšířily mé znalosti o kosmonautice. Některé články mě doslova ovlivnily. Například po náhodném objevení článku o Speyeru jsem neváhal ani minutu a vyrazil na 800km dlouhou cestu, abych to viděl na vlastní oči.

  Ještě zneužiju tento příspěvek offtopic otázkou. Jak to vypadá s novým pořadem na Streamu o Kritických momentech kosmonautiky? Po prvotním nadšení postupně všechno utichlo a už docela dlouhou dobu jsem nenarazil na žádnou novou informaci.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Tak to nás opravdu velice těší. Opravdu máme radost, že Vás blog zaujal natolik,že se sem rád pravidelně vracíte. A jak se Vám líbilo ve Speyeru, předčila realita očekávání z článku?

   Ohledně „nového projektu“ – nic se nezastavilo, všechno běží a snad již velmi brzo – na podzim bychom to mohli „odpálit“. 😉

   • Lemmy napsal:

    Za tu úmornou cestu to rozhodně stálo. Jenom nevěřím tomu, že jste to byli schopni projít za 4 hodiny. Měl jsem na to vyhrazený čas od otevíračky po zavíračku a tak tak to stačilo. Každý fanoušek techniky by toto muzeum měl navštívit.

    Jsem rád že se práce na „projektu“ nezastavily a už se těším.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Měli jsme na to sice 4 hodiny, ale opravdu to nestačilo. První halu s auty jsme de facto proletěli, chvíli jsme se zdrželi u Boeingu, ale většinu času jsme strávili v „kosmické hale“. Ale nemohlo jít o žádnou detailní prohlídku. Na druhou stranu nás tlačil čas a déle jsme zůstat nemohli.

    Doufám, že nebudete zklamán. 😉

 19. zvejkal napsal:

  Chodim sem rad a aj budem.
  Navyse sa rad chvalim pred znamymi a kamaratmi svojimi znalostami a informaciami o kozmonautike, ktore mam vdaka vam a vasemu webu 🙂
  A na konci ich zakazdnym odporucim ist sem a viem, ze zopar ich sem uz chodi pravidelne …
  Vdaka.

 20. cecil napsal:

  srdečná vďaka redakcii za mimoriadne užitočný a hodnotný portál. či už články alebo fórum – všetko nanajvýš zaujímavé a pútavé čítanie. mnoga léta, mnoga léta

 21. Vojta napsal:

  Je až neuvěřitelné, kolik jste tu za pouhé tři roky nashromáždili obsahu. A ne jen tak ledajakého! Děkuji moc a blahopřeji v výročí.

 22. Kitka napsal:

  Gratulujem k narodeninám!
  Želám Vám pevné zdravie, veľa úspešných „vesmírnych“ správ a mier vo svete, lebo o tom to je.

 23. Karl napsal:

  Všechno nejlepší k narozeninám!

  Nebylo by nějaké selfie z předávání věcných cen?
  Hlavně za to první místo :o)
  (autoportrét autogratulace s autopředáním/převzetím ceny)

 24. inhum napsal:

  Diky Vam vsem v redakci za Vasi skvelou praci, kterou nam vsem, myslim, prinasite jak radost tak dusevni stravu 🙂

  Osobne si myslim, ze nove formaty (kratke zpravy, prelozene infografiky, TOP5 etc.) byly opravdu velmi dobrou volbou.

  Mnoho dalsich uspechu (a nam tedy prijemneho cteni) i dale!

  diky

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.