Jídlo a pití ve skafandru

Vzpomínky na výcvik

„Možná vám už někdy vrtalo hlavou, jestli astronauti mají během svých náročných výstupů do volného kosmu co jíst a pít. Tyto výstupy totiž zpravidla trvají 7 až 8 hodin. Slyšela jsem, že v minulosti byly ve skafandrech k dispozici nějaké tyčinky. Zkušenost však ukázala, že byly spíše přítěží než pomocí. Co se týče dostatku energie, je lepší se prostě spoléhat na velkou snídani.

Neděle 3. listopadu 2013

Ve skafandru je však vždy k dispozici vak s vodou. Používáme jej i v bazénu v NBL během našich šestihodinových cvičení. Jedná se o gumový pytlík na jedno použití, který obsahuje až 32 uncí obyčejné vody (téměř jeden litr). Když ráno po brífinku dorazíme na břeh bazénu, první věc, kterou uděláme je, že vložíme tento gumový pytlík do znovupoužitelného vaku a nastavíme si hadičku s modrým ventilkem do pozice, v jaké nám v přilbě nejlépe vyhovuje.

Ráno před cvičením si nastavíme hadičku s modrým ventilkem do pozice, v jaké nám v přilbě nejlépe vyhovuje.

Ráno před cvičením si nastavíme hadičku s modrým ventilkem do pozice, v jaké nám v přilbě nejlépe vyhovuje.
Zdroj: https://plus.google.com/

Poté zajistíme vak uvnitř skafandru pomocí suchého zipu a ujistíme se, že na hadičku s ventilkem pohodlně dosáhneme. Stejně jako u běžných vaků na vodu používaných cyklisty nebo jinými sportovci musíte kousnout do konce hadičky, abyste otevřeli vstupní otvor a vysáli vodu z vaku. Jakmile skus povolíte, hadička se sama uzavře, aby zabránila další vodě v úniku z vaku.“

Zdroj informací:
https://plus.google.com/

Zdroj obrázku:
https://plus.google.com/

Jídlo a pití ve skafandru, 2.5 out of 5 based on 10 ratings
Pin It
(Visited 1 324 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (10 votes cast)
(Visited 1 324 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


5 komentářů ke článku “Jídlo a pití ve skafandru”

 1. Jirka napsal:

  Živě si představuji, že se nasnídám, pak nastoupím osmihodinovou fyzicky náročnou šichtu, během které nemám možnost sníst ani to nejmenší. A přesto že se námahou potím, na celý den mám jen 1 litr vody(!) Už nikdy nebudu kosmonautům závidět jejich povolání.

 2. Steve napsal:

  Pracovat 8 hod v kuse je celkem dost, nechápu proč kosmonauti nemají aspoň po 4 hod přestávku na jídlo jako máme v zaměstnání většina z nás.

  • Dušan Majer napsal:

   Zkuste si představit, jak těžké by bylo najíst se bez použití rukou. Dříve měli kosmonauti v helmě něco jako fit-tyčinku – stačilo otočit hlavu a kousnout. Jenže to se zavrhlo, protože se drobky znečišťovalo hledí.
   A přerušit procházku volným prostorem, vrátit se, najíst a jít zpátky je úplně nereálná představa. Kosmonautům trvá několik desítek minut, než přejdou z přechodové komory na místo určeí, několik desítek minut se z komory vyčerpává vzduch, oblékání / svlékání skafandrů taky nějakou chvíli trvá.

Zanechte komentář