sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

FCC

Federální komunikační komise (Federal Communications Commission) 28. dubna jednomyslně odhlasovala revizi pravidel pro sdílení spektra připojení pro družice. Cílem je aktualizace limitů, které byly zavedeny před více než 30 lety.

Kuiper Government Solutions

Společnost Kuiper Government Solutions (KGS), dceřiná společnost projektu Kuiper, navázala partnerství s dodavatelem obrany L3Harris Technologies s cílem vytvořit družice, které splňují standardy uživatelů z oblasti armády a veřejné bezpečnosti.

FAA

Federální úřad pro letectví potvrdil, že Kelvin Coleman, zástupce správce FAA pro komerční vesmírnou dopravu, je mezi těmi, kdo se přihlásili do druhého kola programu, jehož cílem je snížit celkový počet zaměstnanců ministerstva dopravy, jehož součástí je i FAA.

Spire Global

Družicový operátor Spire Global uzavřel prodej své divize sledování komerční námořní dopravy v hodnotě 241 milionů dolarů belgické společnosti Kpler, která poskytuje analytické služby. Společnost tak končila právní spor ohledně pozastavené transakce.

Robert Ed Smylie

Ve věku 96 let zemřel Robert Ed Smylie. Ed byl zodpovědný za vývoj systémů podpory života, skafandrů a dalšího vybavení v rámci programů Mercury, Gemini, Apollo, Skylab, Apollo-Sojuz a raketoplánu. Je mu připisováno řešení problému odstraňování oxidu uhličitého během mise Apollo 13.
Čest jeho památce.

Chang’e-8

Čínský národní vesmírný úřad (CNSA) 24. dubna oficiálně oznámil výběr projektů spolupráce pro misi Chang’e-8, která má být zahájena v roce 2028 nebo 2029, přičemž vybrala 10 projektů z 11 různých zemí a jedné mezinárodní organizace.

Jared Isaacman

Jared Isaacman, nominovaný na administrátora NASA, uvedl, že v případě potřeby by upřednostnil program Artemis na průzkum Měsíce před lidskými misemi na Mars a potenciální snížení financování vědeckých programů NASA na polovinu nepovažuje za optimální.

GPS

Interference s družicovými signály Global Positioning System se podle nové zprávy Centra pro strategická a mezinárodní studia stala rutinním rysem vojenských konfliktů na Blízkém východě, ve východní Evropě a v částech Asie. Zjištění signalizují rostoucí rizika pro komerční i vojenské aktéry na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jídlo a pití ve skafandru

Vzpomínky na výcvik

„Možná vám už někdy vrtalo hlavou, jestli astronauti mají během svých náročných výstupů do volného kosmu co jíst a pít. Tyto výstupy totiž zpravidla trvají 7 až 8 hodin. Slyšela jsem, že v minulosti byly ve skafandrech k dispozici nějaké tyčinky. Zkušenost však ukázala, že byly spíše přítěží než pomocí. Co se týče dostatku energie, je lepší se prostě spoléhat na velkou snídani.

Neděle 3. listopadu 2013

Ve skafandru je však vždy k dispozici vak s vodou. Používáme jej i v bazénu v NBL během našich šestihodinových cvičení. Jedná se o gumový pytlík na jedno použití, který obsahuje až 32 uncí obyčejné vody (téměř jeden litr). Když ráno po brífinku dorazíme na břeh bazénu, první věc, kterou uděláme je, že vložíme tento gumový pytlík do znovupoužitelného vaku a nastavíme si hadičku s modrým ventilkem do pozice, v jaké nám v přilbě nejlépe vyhovuje.

Ráno před cvičením si nastavíme hadičku s modrým ventilkem do pozice, v jaké nám v přilbě nejlépe vyhovuje.
Ráno před cvičením si nastavíme hadičku s modrým ventilkem do pozice, v jaké nám v přilbě nejlépe vyhovuje.
Zdroj: https://plus.google.com/

Poté zajistíme vak uvnitř skafandru pomocí suchého zipu a ujistíme se, že na hadičku s ventilkem pohodlně dosáhneme. Stejně jako u běžných vaků na vodu používaných cyklisty nebo jinými sportovci musíte kousnout do konce hadičky, abyste otevřeli vstupní otvor a vysáli vodu z vaku. Jakmile skus povolíte, hadička se sama uzavře, aby zabránila další vodě v úniku z vaku.“

Zdroj informací:
https://plus.google.com/

Zdroj obrázku:
https://plus.google.com/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka
Jirka
9 let před

Živě si představuji, že se nasnídám, pak nastoupím osmihodinovou fyzicky náročnou šichtu, během které nemám možnost sníst ani to nejmenší. A přesto že se námahou potím, na celý den mám jen 1 litr vody(!) Už nikdy nebudu kosmonautům závidět jejich povolání.

Steve
Steve
9 let před

Pracovat 8 hod v kuse je celkem dost, nechápu proč kosmonauti nemají aspoň po 4 hod přestávku na jídlo jako máme v zaměstnání většina z nás.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Steve

Zkuste si představit, jak těžké by bylo najíst se bez použití rukou. Dříve měli kosmonauti v helmě něco jako fit-tyčinku – stačilo otočit hlavu a kousnout. Jenže to se zavrhlo, protože se drobky znečišťovalo hledí.
A přerušit procházku volným prostorem, vrátit se, najíst a jít zpátky je úplně nereálná představa. Kosmonautům trvá několik desítek minut, než přejdou z přechodové komory na místo určeí, několik desítek minut se z komory vyčerpává vzduch, oblékání / svlékání skafandrů taky nějakou chvíli trvá.

Trubkin
Trubkin
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Mě spíš překvapuje že nemají ještě jeden naustek na energo gely.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Trubkin

Třeba to časem také přijde 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.