Pluto a Charon v barvách

Je asi zbytečné opět připomínat, že se blížíme mílovými kroky k největší události letošního roku – už za tři týdny proletí americká sonda New Horizons poprvé v historii kolem trpasličí planety Pluto. V těchto týdnech si užíváme pocitů, které znali pouze dávní mořeplavci – pomalu odhalujeme svět, který před námi ještě nikdy nikdo neviděl. Fotky jsou samozřejmě stále lepší a lepší. Dnes se na Pluto a jeho největší měsíc Charon podíváme hezky v barvách. V dalších dnech a týdnech budeme na nových fotkách pozorovat stále větší a větší množství detailů. 14. července nás čeká maximální přiblížení, kdy americká sonda proletí jen 12 000 kilometrů od trpasličí planety.

Tato animace je složena ze stejných snímků, jako ta předchozí - byly pořízeny ve stejný čas a ve stejné vzdálenosti. Snímky jsou ale řazeny tak, aby bylo vidět barycentrum mimo povrch Pluta.

Tato animace je složena ze stejných snímků, jako ta předchozí – byly pořízeny ve stejný čas a ve stejné vzdálenosti. Snímky jsou ale řazeny tak, aby bylo vidět barycentrum mimo povrch Pluta.

 

Tato animace je složena ze stejných snímků, jako ta předchozí - byly pořízeny ve stejný čas a ve stejné vzdálenosti. Snímky jsou ale řazeny tak, aby bylo vidět barycentrum mimo povrch Pluta.

Tato animace je složena ze stejných snímků, jako ta předchozí – byly pořízeny ve stejný čas a ve stejné vzdálenosti. Snímky jsou ale řazeny tak, aby bylo vidět barycentrum mimo povrch Pluta.

 

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://media-2.web.britannica.com/eb-media/78/91878-120-D9683A32.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/loop_final.gif
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/loop_bc_final.gif

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

31 komentářů ke článku “Pluto a Charon v barvách”

 1. Pavel Valach napsal:

  Hlavně doufám, že nebudeme na nějaké podrobné fotky čekat týdny a dočkáme se slušné porce už v den D. 😀 Samozřejmě nečekám desítky fotek, ale jednu či dvě.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   No, možná Vás to trochu zklame, ale realita bude taková, že New Horizons nebude v průběhu průletu celých 24 hodin vůbec komunikovat se Zemí – právě proto, aby mohla co nejvíc fotit a nic jí neuteklo. Během následujícího týdne by mělo být odesláno jedno procento nasbíraných dat. Pak se odesílání dat z maximálního přiblížení přeruší a po dobu osmi týdnů bude sonda posílat v reálném čase data ze vzdalovací fáze. Až v polovině září se začne posílat zbývajících 99% dat z maximálního průletu.

  • Michael Voplatka napsal:

   Nic kvalitního v den D bych raději nečekal. New Horizons nebude během průletu 24 hodin komunikovat se Zemí, aby byly natočeny přístroje správným směrem. Anténa tudíž bude otočena jinam. První data bych očekával až v průběhu týdne po průletu. Opravdu kvalitní a detailní fotografie s nějakými zajímavostmi ještě mnohem mnohem později. Já vím, je to pro fanouška kosmonautiky a astronomického nadšence smutné, ale priority jsou jasně dané. Nelze vyčerpat energii baterií na zasílání líbivých fotek, když je Pluto tak blízko a je potřeba jej zkoumat. Stejně tak nemůžeme zamířit anténu k Zemi, aby tím ostatní přístroje neviděli na Pluto. Budeme muset být trpěliví.

   • Kenny007 napsal:

    To není smutné! Naopak 🙂 Alspoň budeme mít delší vánoce a dárečky si rozbalíme postupně 😀

   • gg napsal:

    Vzhledem k tomu, že NH žádné baterie nemá, tak energii baterií skutečně vyčerpat nelze. 😉 Co vyčerpat lze, je dispoziční příkon palubního radioizotopického generátoru.

   • Michael Voplatka napsal:

    Beru zpět, to jsem si nejspíš nějak popletl s Curiosity.

 2. Racek napsal:

  No, bude přímý přenos z průletu, tuším na Spectru

   • Kenny007 napsal:

    Přímý přenos bude tak maximálně z řídícího střediska s pár aktuálními snímky. Vždyť datový tok od Pluta je myslím u této sondy kolem 8bit/sec. Získané snímky bude odesílat ještě dlooouho po průletu. Nepředstavujte si nějaké online video.

   • gg napsal:

    Kdyby přenosová rychlost byla pouze 8 b/s, pak by odvysílání dat z úložiště na sondě trvalo dvě stě sedmdesát let. A to by jistě nemělo smysl tu misi vůbec podnikat. 😉

    Od časů Voyagerů jsme přeci jen udělali nějaké pokroky, a NH by tak měla komunikovat ze vzdálenosti Pluta rychlostí asi 2000 bitů za sekundu. To by dost možná na „přímý přenos“ (typu jeden snímek za minutu :D) stačit mohlo (samozřejmě při použití vhodné komprese), ale problém je spíš v tom, že sonda z úsporných důvodů (a také kvůli zvýšení spolehlivosti) nemá rotující přístrojovou platformu (se kterou si na Voyagerech vědci užili dost problémů), takže až se při průletu bude vrtět jako káča a provádět nejrůznější měření a pozorování podle předem sestaveného plánu, komunikace současně s prováděním experimentů prostě nebude možná.

   • Kenny007 napsal:

    Šel jsem za roh a dal jsem si fagku. Máte pravdu, je to 1000bitů za sekundu.
    As the New Horizons probe nears Pluto, it’s more than 30 times farther from the sun than Earth is. That means its signal strength is very low and only the most powerful 70-meter Deep Space Network dishes can pick up the data stream. The maximum data rate one of the probe’s antennas can send to Earth is 1 kilobit per second. Its optical camera, known as the Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) takes 1024 x 1024 resolution images, each of which are 2.5 megabits (0.3125 megabytes) uncompressed. To send that one image back to Earth takes 42 minutes. And you thought your Comcast connection was slow.

   • gg napsal:

    Když zapojí oba vysílače, získají diplexní kanál s kapacitou skoro 2 kb/s. 😉

   • Kenny007 napsal:

    Díky za doplnění, tady se člověk opravdu dozví všechno. Je vidět že máte přehled. Těch 8bitů neměly ani Voyagery, teď je jejich data rate asi 160bitů za sekundu.
    http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/index.html
    Nějak netuším kde se mi ta hodnota vylíhnula v hlavě 😀

   • Racek napsal:

    No jistě, ze střediska, jsem si myslel že je to jasné, ale díky za zpřesnění. Upoutávku už vysílají. Očekávám, že bude určitě zajímavá rekapitulace a poslední známé údaje i snímky. Ono to přistání na měsíci bylo taky jen ze střediska, když jsem to před lety sledoval. Až výlez jsme viděli, ale to víte, jen takový duchy. Ale bylo to úžasné.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   S přímým přenosem to bude mimořádně komplikované. Sonda bude během přiblížení fotit ostošest a nebude se zdržovat tím, že by se přeorientovala, aby mohla odeslat fotky. Ty budou chodit až mnohem později. Nicméně na blogu chystáme speciální článek, ve kterém budeme zveřejňovat aktuální informace.

 3. Karel napsal:

  Jáj, to je jako první počítače, taky to byly tenkrát jen kostičky. 😀 Nic proti, ale fakt si počkám na full HD snímky které něco kloudného zobrazí. TOhle je zatím ješt příliš hrozné než abych se tím kochal.
  Těším se.

 4. Kenny007 napsal:

  Složenina předchozích snímků ze 17.6. vzdálenost 32.4 milionu kilometrů
  http://jpeg.cz/images/2015/06/20/vOKU.png

 5. Kenny007 napsal:

  Já fotky z HST znám, narážel jsem na dobu kdy HST ještě neexistoval a já poprvé viděl Pluta na vlastní oči v 20cm dalekohledu jako hvězdičku na pokraji viditelnosti bočním viděním, kterou bych nikdy nenašel bez podrobné mapky. Vydržel jsem se dívat dlouho. Tenkrát jsem si ho představoval jako zmenšeninu našeho měsíce. A teď, po 25 letech uvidím na vlastní oči jak vypadá doopravdy.Neskutečně se těším.
  Ale dost melancholie. Dovolil jsem si v Registaxu 6 složit poslední aktuální snímky Pluta z 18.6.
  http://pluto.jhuapl.edu/soc/Pluto-Encounter/index.php
  Bohužel byly pouze čtyři a ještě k tomu to určitě není v originálním formátu, takže kvalita utrpěla.
  Když skládám obrázek například Jupitera, tak používám řádově stovky snímků. Ale i z těch čtyř něco málo vylezlo.
  Pluto ze vzdálenosti 31,5 milionu kilometrů.
  http://www.jpeg.cz/images/2015/06/20/AEd49.png

 6. Kenny007 napsal:

  Sbírka splašených pixelů. A i přesto dává představu o barvě té soustavy. Myslel jsem že Pluto bude spíše podobné našemu měsíci ono je barevné.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.