Nix a Hydra divoce rotují

My na Zemi bereme jako samozřejmost, že Slunce vychází vždy nad jednou světovou stranou a pokud jeden den vyjde v určitý čas, tak ani neuvažujeme nad tím, že by zítra mohl být východ slunce nějak výrazně odsunutý. Nedávno jsme tu psali o saturnově měsíci Hyperion, který má chaotickou rotaci, která se nedá dopředu odhadnout. Nejnovější měření pomocí Hubbleova teleskopu ale naznačují, že by dva měsíce trpasličí planety Pluto – Nyx a Hydra mohly mít také chaotickou oběžnou dráhu. Potenciální obyvatelé těchto světů by tak nemohli počítat s tím, kde a ani kdy slunce vyjde.

Za všechno může Pluto a jeho největší měsíc Cháron. Jelikož jsou jejich hmotnosti podobné, obíhají kolem společného barycentra mimo povrch Pluta. Tím pádem ale nepravidelně ovlivňují oběžné dráhy dalších měsíců, které obíhají blízko. A právě to se týká Nix i Hydry. Perličkou je pak úvaha o tom, že oba měsíce nemají kulatý, ale spíše šišatý tvar.Světlo do celé problematiky jistě přinese i americká sonda New Horizons, která by kolem trpasličí planety měla proletět už 12. července.

Počítačová simulace měsíce Nix

Počítačová simulace měsíce Nix
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Vizualizace předpokládané rotace měsíce Nix.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/15-111.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/15-111c.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Nix a Hydra divoce rotují”

 1. Milan Štrup Redakce napsal:

  Připomíná mi to librační pohyby našeho Měsíce. Uznávám – obludně zvětšené a asi i krapet složitější.

  • Kenny007 napsal:

   Souhlasím, dost dlouho mě jako astronoma amatéra bavilo nakukovat na odvrácenou stranu Měsíce. Jestli si dobře pamatuju tak ta librace je opticky v rozsahu asi 6 až 7 stupňů v obou osách 🙂 Málo, ale i tak to bylo zajímavé.

  • gg napsal:

   Viděl bych to na nízký moment hybnosti a moment síly indukovaný v šišoidu gravitačním gradientem naší milé dvojplanetky. Kdyby do toho ještě kvůli tvaru toho šišoidu ještě nějak vstoupil Džabenikovův jev, tak to už by muselo být teprv veselo, ale to by ten šišoid musel být asi pěkně trojosý. No, bez ohledu na to budou mít astrodynamici asi druhé vánoce. 😀

 2. charlie napsal:

  kam poletí špunt ze šampaňského?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.