sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rosetta objevila led na kometě

Rosetta opět dokázala svou velkou kvalitu a nedocenitelný význam při studování komet. Na podrobných snímcích jádra se podařilo objevit více než sto míst, kde je vidět odhalená vrstva vodního ledu. Momentálně sice sonda krouží asi 200 kilometrů od jádra a sbírá globální data o chování komety během přibližování ke Slunci, ale v době, kdy kometa ještě nebyla tak blízko ke Slunci a její povrch byl klidnější, mohla podnikat i blízké průlety. Při nich se činila hlavně detailní kamera OSIRIS. Právě její fotky posloužily k aktuálnímu objevu, který byl publikován jako studie v časopisu Astronomy & Astrophysics.

Odhalené světlé body i balvany
Odhalené světlé body i balvany
Zdroj: http://www.esa.int/

Celkem se jedná o asi 120 lokalit, které jsou až desetkrát jasnější, než okolní terén. Tyto jasné body se nachází prakticky na celém povrchu komety. Některé body jsou izolované, jiné se naopak seskupují do větších struktur. Na některých místech můžeme dokonce vidět i balvany se světlým povrchem. Ty se velmi často nachází pod útesy. Nabízí se tedy myšlenka, že jde o pozůstatky nedávné eroze, která odhalila podpovrchové ložisko ledu.

Led by měl být i na jiných místech, než jen na těchto izolovaných ostrůvcích – je ale pokrytý prachem, který do okolí vystřelily plynové výtrysky a pak se snesl zpátky na povrch. Podle výpočtů stačí pouze milimetrová vrstva prachu a kamery nemají šanci led spatřit – ať už jde o led vodní, nebo o pevnou formu oxidu uhličitého, či uhelnatého.

Existuje i teorie, že momentálně pozorované skvrny jsou místa, která byla odhalena při minulém průletu jádra kolem Slunce. Bude jistě zajímavé sledovat, jak se bude situace vyvíjet, protože Rosetta se několik měsíců po maximálním průletu vrátí k blízkým průletům a vědci budou moci porovnat fotky před průletem a po něm.

Další detaily aktuálního objevu si můžete v češtině přečíst v článku na portálu astro.cz.

Snímky kamery OSIRIS pořízené během září 2014, když byla sonda 30 - 40 kilometrů od jádra.
Snáímky kamery OSIRIS pořízené během září 2014, když byla sonda 30 – 40 kilometrů od jádra.
Zdroj: http://www.esa.int/

Zdroje informací:
http://www.astro.cz/
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Ice_on_Comet_67P_Churyumov-Gerasimenko.jpg
http://www.esa.int/…/Icy_clusters_and_individual_boulders.jpg
http://www.esa.int/…/Colour_composites_of_icy_bright_patches_on_comet.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
gg
gg
9 let před

„Rosetta objevila led na kometě“

To je toho. To já dneska našel dříví v lese, to byl šok! 😀

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.