sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

NRO

Američtí poskytovatelé družicových snímků zintenzivňují svá varování před navrhovanými škrty v rozpočtu Národního průzkumného úřadu na komerční snímky a tvrdí, že tyto škrty představují rostoucí riziko pro národní bezpečnost a životaschopnost domácího kosmického průmyslu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zbrzdí soukromé lodě zákonodárci?

NASA si každý rok prochází martyriem schvalování rozpočtu na příští rok. Jednotlivé projekty obhajují své rozpočty před zákonodárci, kteří je mohou schválit, snížit, nebo také zvýšit. O pořádný rozruch se v posledních dnech postaral Senát, který sice navýšil financování superrakety SLS pro fiskální rok 2016 o půl miliardy dolarů, ale na druhou stranu uřízl 300 milionů z návrhu pro soukromé lodě, které mají na ISS vozit posádku. Tento krok vedl k tomu, že jindy politicky velmi korektní NASA sáhla k vydání prohlášení, které má fungovat jako budíček.

Své „hluboké zklamání“ vyjádřil v oficiálním vyjádření i sám Charles Bolden, hlavní administrátor NASA. Jemu i dalším lidem z kosmické agentury vadí hlavně to, že seškrtání rozpočtu pro SpaceX a Boeing přinese odložení realizace celého projektu a tím pádem i prodlouží americkou závislost na křeslech v lodích Sojuz. Z NASA zaznívají kritické hlasy, které se točí hlavně kolem toho, že místo aby zákonodárci investovali do vlastního průmyslu, tak touhle „úsporou“ vysypou možná ve výsledku úplně stejný objem peněz do ruských kapes.

Některé neoficiální úvahy jsou však ještě ostřejší. Kupříkladu Charles Lurio ve svém (níže přiloženém) tweetu spekuluje, zda osekávání nákladů nesouvisí se skrytým lobbingem ze strany Boeingu. Je málo peněz? Proč vydržovat dvě lodě?  Nebylo by lepší platit jen jednoho provozovatele – Boeing s lodí CST-100?

V roce 2017 se měl uskutečnit minimálně první pilotovaný let soukromé lodě – aby se všechno stihlo, bylo by podle NASA potřeba mít pro fiskální rok 2016 k dispozici 1,2 miliardy dolarů. Návrh Bílého domu počítal s částkou 1,1 miliardy, což by se ještě dalo zvládnout. Podvýbor Senátu však navrhl částku 900 milionů dolarů. Tento návrh by znamenal, že se první let soukromé lodě posune z roku 2017 do vzdálenější budoucnosti.

Logo projektu Commercial Crew Program
Logo projektu Commercial Crew Program
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Současné dohody mezi NASA a Roskosmosem jsou přitom nastaveny jen do roku 2017 s tím, že obsahují i přistání na začátku roku 2018. Pokud by návrh prošel, museli by Američané přikoupit nová místa. Na první pohled se může zdát, že seškrtání rozpočtu o čtvrtinu nezpůsobí velké odklady, ale na problematiku se nesmíme dívat kupeckými počty. Zcela reálně je možné, že při schválení tohoto rozpočtu by byli Američané závislí na Rusech další dva roky!

Zatímco pilotované lodě musí bojovat o každý dolar, SLS má dostat navíc půl miliardy oproti návrhu a Orion dalších 104 milionů. Ano, je z toho lehce cítit nepoměr. SLS, která mám poprvé startovat v roce 2018 je jistě úžasný projekt, který si zaslouží finance, protože posune naše hranice dál. Ale je opravdu nutné cpát do projektu více financí než je potřeba? Opět se ukazuje, že SLS je z velké části politický projekt – právě američtí zákonodárci tento projekt stvořili a i po několika letech na své „dítko“ nezapomínají. Naopak se všemožně snaží, aby náhodou nestrádalo.

Oproti tomu komerční lodě, které mají vozit americké astronauty na ISS málem chodí žebrotou. Ostatně stačí se podívat na graf z minulých let. Modré sloupce značí požadovanou částku, červené sloupce označují, kolik NASA nakonec ve výsledku dostala. Je rozpočet moc vysoký a musíme někde ubrat? Řízneme dopravu astronautů, tam už jsou na to přece zvyklí.

Financování programu dopravy astronautů na ISS soukromými loděmi
Financování programu dopravy astronautů na ISS soukromými loděmi
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Překlad: Autor

Zpráva zřejmě měla částečný úspěch – demokratická senátorka Barbara Mikulski přišla s návrhem, který předpokládá urychlené vytvoření dodatku k zákonu o rozpočtu na rok 2016. Hlavním bodem tohoto dodatku by měla být finanční injekce ve výši 300 milionů amerických dolarů ve prospěch soukromých pilotovaných lodí. Političtí komentátoři se ale shodují, že přijetí tohoto dodatku není příliš pravděpodobné.

Situaci ještě vyostřila zpráva z Bílého domu. Pokud by byl zákon o rozpočtu schválen tak, jak jej sněmovna navrhla, může dojít k jeho vetování. Situace ohledně financí je vždy trochu nepřehledná, ale doufejme, že se stihne dát všechno do pořádku. Asi nikdo by nechtěl opakovat dva roky starou situaci, kdy neschválený rozpočet na několik dní ochromil celou kosmickou agenturu – viz náš starší článek.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
http://www.nasa.gov/
http://spaceflightnow.com/
http://www.appropriations.senate.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/ccp.jpg
http://upload.wikimedia.org/…/Commercial_Crew_Program_logo_-_white_background.png
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/06/ccpfunding.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
gubarev
gubarev
10 let před

Zase jen o důvod víc držet palce firmám jako SpaceX. A fandit technologickému pokroku, který umožní lítat na LEO soukromým subjektům, nezávislým na příšerném politickém aparátu, kde armády Tyranosaurů lobují a prosazují hlavně své jepičí ekonomické zájmy. Výzkum vesmíru je bohužel to poslední, o co tam jde.
A do toho vyhrocené politické vztahy západ vs. Rusko, kde se proti sankcím dělají neoficiálně ty největší možné ústupky, ale o tom se běžne nedočteme. A to už by zde bylo OT.

roman hronza
roman hronza
10 let před

kdysi jsme se ve školách učili, že ekononomie je politická, pak přišel človíček, který nás přesvědčil, že je to především „seriózní věda“, při čtení těchto řádků řádků si povzdechnu: „ula“ (tedy myslím ouha) – on ten vývoj fakt probíhá ve spirále 🙂

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
10 let před

Holt závody v dobývání vesmíru, kdy platilo „Vše pro Apollo“ jsou už dávnou minulostí. Chybí výraznější politická motivace.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.