sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Chrliče jisker pro SLS

Nová americká raketa SLS vychází v mnoha ohledech z raketoplánů a proto se na ní budou používat velmi podobné technologie – třeba motory na prvním stupni budou téměř stejné jako ty z raketoplánů. To s sebou nese i potřebu bezpečnostních opatření – spalování kapalného kyslíku a vodíku totiž nelze brát na lehkou váhu. Technici v Marshallově středisku ve městě Huntsville (stát Alabama) proto testují chrliče jisker, které se budou používat při startech rakety SLS. Velmi podobné přístroje známe ještě z éry raketoplánů. Navzdory rozšířené představě neslouží jiskry k zapálení motorů – jde o bezpečnostní prvek, který má před samotným zážehem vypálit případná ložiska nahromaděného vodíku v okolí motorů, který by mohl v případě zážehu explodovat.

Zdroje obrázků:
https://fbexternal-a.akamaihd.net/safe_image.php?…Fimage%2Fhboi_.still017.jpg&cfs=1&upscale=1

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
JP77
JP77
9 let před

tak jsem čekal že se dozvím jak chrlič jisker funguje a nedozvím.

Vlastimil Svoboda
Vlastimil Svoboda
9 let před

Taky to nevím, ale tipnul bych to na trubku naplněnou nějakou nízkoimpulsní složí (pomalé odhořívání) s částicemi kovu (třeba hliník) kvůli těm jiskrám. Takový horší modelářský motor na TPH…

Ale možná je vše jinak, kdo ví?

gg
gg
9 let před

SpaceX používá hypergolický zapalovač, jeden v turbíně, jeden ve spalovací komoře. J-2 používal o něco vylepšenou elektrickou zapalovací svíčku (http://heroicrelics.org/info/j-2/augmented-spark-igniter.html), a SSME měl něco podobného.

gg
gg
9 let před

Promiňte, to mělo jít pod jiný komentář… :/

MRR
MRR
9 let před

Výborný krátky článok, inak tiež by ma zaujímalo ako to funguje. Pri raketoplánoch to vyzeralo na pyrozmes na báze zirkonu ( hypotéza ) ale toto si netrúfam ani odhadnúť….

Ondřej Šamárek
Editor
9 let před
Odpověď  MRR

Je to skutečně tak. Jiskřiče pro Shuttle byly ve své podstatě klasické raketové motorky, které byly schopny zaplnit určený prostor miniaturními (500 mikronů) a velmi horkými částicemi zirkonu, ty pak zapálily případné vodíkové kapsy.
Tady to asi bude stejné, ale ruku do ohně za to nedám…

MRR
MRR
9 let před

Hliník zhorí plameňom, používa sa k zvýšeniu teploty, rýchlosti odhrievania,Isp ale iskry nehádže. Iskry vytvára titan ( biele ) a zirkón ( červené ) – mimo iného sa používal v armádnyh svetliciach- očami laika tovzerá de facto rovnako ako pri raketopláne, ale neviem….

Karel
Karel
9 let před

Čím se tedy zapalují motory SSME nebo i jiné, také jsem si myslel že je zapalují tyto chrliče jisker.
A čím jsou zapalovány motory na horních stupních raket?
Jak je to vlastně se zapalováním u restartovatelných motorů např. J-2? (samozřejmě nemyslím motory na hypergolická paliva)

gg
gg
9 let před
Odpověď  Karel

SpaceX používá hypergolický zapalovač, jeden v turbíně, jeden ve spalovací komoře. J-2 používal o něco vylepšenou elektrickou zapalovací svíčku (http://heroicrelics.org/info/j-2/augmented-spark-igniter.html), a SSME měl něco podobnéh

gg
gg
9 let před
Odpověď  Karel

Jinak motor SSME by zcela jistě nešlo zapálit chrličem jisker, protože pokud by se kyslík a vodík dostaly přes preburnery do spalovací komory bez hoření a vznítily se až od jisker pod motory, tak by ty motory dost možná vybuchly…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.