sociální sítě

Přímé přenosy

Atlas V (Kuiper-1)
00
DNY
:
17
HOD
:
54
MIN
:
33
SEK

krátké zprávy

Astroscale

Společnost Astroscale US oznámila na 40. kosmickém sympoziu 8. dubna, že její družice Astroscale US Refueler, známá také jako APS-R, dotankuje hydrazin do dvou družic U.S. Space Force.

CLPS

Společnosti Redwire a ispace podepsaly memorandum o porozumění během 40. vesmírného sympozia 8. dubna, v němž se dohodly na společném provádění lunárních misí, jako jsou ty v rámci programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

Orbital Watch

Nákupní oddělení U.S. Space Force oznámilo nový program sdílení zpravodajských informací, Orbital Watch, jehož cílem je varovat provozovatele komerčních družic před potenciálními hrozbami pro jejich orbitální prostředky.

GPS III SV-08

U.S. Space Force převádí vynesení družice GPS od společnosti United Launch Alliance ke SpaceX. Družice GPS III SV-08, osmá v konstelaci GPS III, je nyní naplánována ke startu nejdříve koncem května na palubě rakety Falcon 9.

LeoLabs

LeoLabs, kalifornská společnost specializující se na sledování vesmírných objektů, představila mobilní sledovací radarový systém zaměřený na vojenské zákazníky. Nový systém Scout je přenosnou verzí zavedené pevné radarové infrastruktury společnosti.

Americké ministerstvo obrany

Americké ministerstvo obrany udělilo dohromady 13,7 miliardy dolarů v kontraktech na služby pro vynášení nákladů společnostem SpaceX, United Launch Alliance (ULA) a Blue Origin, což je poprvé, kdy tři společnosti budou sdílet odpovědnost za vynesení vojenských a zpravodajských zařízení s vysokou prioritou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rozkládáme Webbův teleskop se zrcadlem

Až v roce 2018 odstartuje toužebně očekávaný Webbův teleskop, bude muset provést složitou sekvenci pohybů, které jej rozloží do operačního stavu. Teleskop bude totiž tak velký, že by se v rozloženém stavu nevešel pod žádný aerodynamický kryt rakety. Aby všechno proběhlo na jedničku, musí se každý krok zvrubně otestovat v laboratoři. O tom, že se se zkouší rozkládání celé „trojnožkové“ konstrukce, jsme informovali již v tomto článku. Zkoušky ale pokročily a Technici v Goddardově středisku postoupili do další fáze – tentokrát se zkouší rozkládání konstrukce s rozměry dvoupatrového domu i s přiloženým sekundárním zrcadlem (na obrázku). Žlutá konstrukce v tomto případě simuluje podmínky stavu beztíže, ale požadavky jsou přísné – při rozložení musí být pozice přesná na jeden milimetr.

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/…/705719main_IMAGE3-Operation-SMALL_full.jpg?itok=iPqqz68h

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
roman hronza
roman hronza
9 let před

Děkuji za video. V porovnání s lidskou postavou vynikne o jak rozměrnou konstrukci se jedná. Až tam bude (v L2) bude to „bomba“. Těžko předvídat jak hluboké budou dopady dat, která přinese, do lidského poznávání vesmíru…

Racek
Racek
9 let před
Odpověď  roman hronza

To jistě, navíc „výkonnost“ dalekohledů stoupá s časem, takže objevy mohou být časem epochální. No, snad životnost neskončí v nejlepším.

Racek
Racek
9 let před

Úplně mi zamrazilo pře sledování animace rozvinutí dalekohledu. Když si vzpomenu, kolikrát se to v historii kosmonautiky nepodařilo, a tohle je mnohonásobně složitější operace, nezbývá než držet palce.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Racek

To je pravda, NASA si je toho velmi dobře vědoma, ale dnešní technika už je mnohem vyspělejší a proto si může klást větší cíle. Navíc všechny technologie JWST prochází mimořádně důkladným testováním. Testovací hardware se vyrábí téměř stejně jako ten letový, aby bylo možné všechno co nejlépe otestovat.

Kenny007
Kenny007
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Mám trochu obavy z namáhání konstrukce dalekohledu při startu. Jaký nosič vlastně hodlají použít?

Kenny007
Kenny007
9 let před
Odpověď  Kenny007

Aha, bude to Ariane5.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Kenny007

Ano vybrali Ariane 5. I vibrace při startu jsou důvodem, proč bude dalekohled složený – pak může lépe odolávat působení sil.

zvejkal
zvejkal
9 let před

Nie je to trochu privelke riziko, takyto projekt? V pripade HST sme (vtedy) aspon mali moznost vyslat servisne misie, ak bolo treba.
V pripade tohoto teleskopu to asi nebude mozne, alebo sa mylim?

Kedze tu ide o milimetre a vsetko musi klapnut, tak spoliehanie na to, ze to vyjde mi pride ako odvazne. Kazdopadne drzim palec.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  zvejkal

Právě proto se všechno tak důkladně a opakovaně testuje. Proto se testovací hardware vyrábí téměř navlas stejně jako ten letový, což misi tak enormně prodražuje.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  zvejkal

Bohužel to možné nebude. I kdybychom pořád ještě disponovali flotilou raketoplánů. Dalekohled totiž umístíme čtyřikrát dále než jsme kdysi umístili Měsíc.

Aurelius
Aurelius
9 let před

a nezvládne to napr. Orion? či to je priveľké sci-fi?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Aurelius

Teoreticky ano, ale JWST má startovat v roce 2018, Orion poprvé poletí s posádkou až o tři roky později.
Navíc je ohromný rozdíl, pokud od začátku konstruujete nějaký přístroj tak, aby jej bylo možné opravovat, nebo pokud děláte přístroj u kterého se opravovat nedá. Stačí když uvedu jednoduchý příklad: Opravovatelný přístroj bude mít díly spojené pomocí šroubů, neopravovatelný je bude mít svařené / slepené / zatavené. A to byl jen nástřel jednoho jediného konstrukčního prvku.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Aurelius

Osobně tomu moc nevěřím. Bude úspěch, pokud se do roku 2020 uskuteční let Orionu alespoň k asteroidu (nebo k velkému balvanu), který bude přivlečen k Měsíci. Natož aby se konala výprava do L2. V budoucnu určitě ano, ale to už bude mít JWST doslouženo. HST sice maká už 25 let, ale bez průběžných oprav by už dávno dosloužil.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Aurelius

Tak to jsem přehnal. Rok 2020 opravdu nehrozí. To by mohl být max. tak teprve start automatické mise ARM, která má ten balvan ulovit.

gg
gg
9 let před
Odpověď  Aurelius

SpaceX kromě rychlíku na Mars jistě na požádání zavede i regionální linku Zem옗L2/Země/Slunce. 😀

zvejkal
zvejkal
9 let před

„nez jsme kdysi umistnili Mesic“ … tak to bolo pekne 🙂

miro macko
miro macko
9 let před

nenašla by sa nejaka animacia celeho rozlozenia, tu je to len take zjednodusene

miro macko
miro macko
9 let před
Odpověď  miro macko