Robotický balet v podání JWST

Detailný popis cesty JWST na obežnú dráhu okolo bodu L2 v sústave Slnko-Zem

Nástupce Hubbleova kosmického teleskopu, tedy dalekohled Jamese Webba má do startu ještě 4 roky, ale už nyní je potřeba otestovat všechny palubní systémy. Jelikož je dalekohled moc velký, nevešel by se v rozloženém stavu pod žádný aerodynamický kryt rakety. Technici jej proto musí složit do kompaktního stavu, ve kterém přečká start a vymyslet, jak pak celou sestavu na oběžné dráze automaticky rozložit. V minulých dnech se proto zkoušelo vyklápění konstrukce, která bude držet sekundární zrcadlo vlastního teleskopu. V našem krátkém článku Vám přinášíme časosběrné video z celé operace.

Zdroje obrázků:
http://www.stfc.ac.uk/resources/image/jpg/jwst_new1.jpg

Robotický balet v podání JWST, 2.5 out of 5 based on 8 ratings
Pin It
(Visited 1 285 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (8 votes cast)
(Visited 1 285 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


4 komentáře ke článku “Robotický balet v podání JWST”

 1. slappy napsal:

  To je až neuvěřitelné, že takováto konstrukce přečká start rakety a tepelné změny na oběžné dráze, perfektně se vyklopí do potřebné polohy a poskytne tak úžasně přesná měření! Skutečný inženýrský div a vrchol lidského konstrukčního umu 🙂

 2. SuperRAPIT napsal:

  Jak to dlouho trvá, než se toto sekundární zrcadlo vyklopí? Jak dlouho asi bude trvat celé rozložení dalekohledu?

  • Dušan Majer napsal:

   Vyklopení sekundárního zrcadla by mělo trvat zhruba dvě hodiny. Kompletní rozložení celého dalekohledu bude probíhat po jednotlivých krocích a očekává se, že cca. 14 dní po startu by teleskop mohl být kompletně rozložený.

   • Pavel Novák napsal:

    Rozložit takové monstrum robotem ve vzdálenosti 1,5 mil. km od Země v L2. To tedy bude frajeřina. Jakmile se něco zasekne, tak tam už nikdo nedoletí. Hubble bylo možné “servisovat”. Tady to buď klapne nebo ne.
    Viz. Progress – tak spolehlivá loď, ale když se něco může pokazit tak se to dříve či později také pokazí. Budiž mu smrt v atmosféře dostatečně žhavá, ať něco nedopadne na Zemi a borcům od JWST přeji hladké důkladné testování / rozkládání.

Zanechte komentář

You must be logged in to post a comment.