sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Úžasná čísla o Keplerovi

Kepler na oběžné dráze Slunce

Současná jednička v hledání planet mimo Sluneční soustavu přežila svou vlastní klinickou smrt a stále posílá vědcům mimořádně cenná vědecká data o vzdálených světech. Jenže jak už to tak bývá – ten skutečný údiv člověka přepadne až ve chvíli, kdy vidí souhrnné statistiky na jednom místě. Na internetu se proto objevila povedená infografika, která ukazuje, čeho teleskop Kepler za svých šest let v kosmu dosáhl. jelikož ne všichni naši čtenáři vládnou angličtinou, rozhodli jsme se obrázek přeložit.

Statistiky teleskopu Kepler
Statistiky teleskopu Kepler
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Překlad: Autor

Zdroje obrázků:
http://newstonight.net/assets/imagecache/article/sites/default/files/NASA-Kepler.jpg
http://www.nasa.gov/…/shareable_-_kepler_-_numbers_12may2015-2_1041sq.jpeg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
10 let před

Kepler se od Země momentálně vzdaluje a v určitém okamžiku se naopak začne přibližovat. Je známo, za jak dlouho bude Zemí opět dostižen?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před

Tak tohle je opravdu hodně těžká otázka. Přesnou odpověď se mi bohužel nepodařilo dohledat, ale bavíme se tu o hodně dlouhém časovém horizontu, který se měří minimálně na desítky let.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Určitě to budou desítky let. Tak si říkám – v té době už budeme technicky předpokládám jinde, Kepler je na dráze 1,041 AU – 0,967 AU…. takže až poletí někde okolo (mohou to být miliony km, ale třeba jen desítky tisíc, podle toho jak to vyjde) to se přímo nabízí třeba i pilotovaná výprava k historickému artefaktu. Pokud samozřejmě nebude jeho dráha něčím nepříznivě ovlivněna.

Petr Kubala
Petr Kubala
10 let před

Samozřejmě, že se ví velmi přesně, kdy proletí kolem Země. Pan Majer má kolegy, kteří jsou odborníky na exoplanety, takže by vás mohl nasměrovat. Já to vím, bohužel bych vás musel odkázat na svůj web a kvůli tomu mohl mít problémy se zdejší redakcí (panem Houskou).

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před

Našel jsem odpověď na Vaši otázku – na facebookovém profilu portálu exoplanety.cz je uvedeno, že se Kepler díky své oběžné dráze vrátí k Zemi 61 let po startu.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
10 let před

Děkuji všem zainteresovaným 🙂 Snad si na něj bude v té době ještě někdo pamatovat a nebude považován za potenciálně nebezpečnou planetku, jako se to stalo Rosettě, když se řítila v roce 2007 od Marsu zpět k Zemi.

zvejkal
zvejkal
10 let před

A kde sa sonda vlastne nachadza? V nejakom libracnom bode?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  zvejkal

Nikoliv – je na oběžné dráze okolo Slunce. Ta dráha se trochu podobá dráze, po které obíhá Země.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
10 let před
Odpověď  zvejkal

Je na heliocentrické dráze typu ETHO (Earth Trailing Heliocentric Orbit). Obíhá Slunce ve vzdálenosti Země, ale je o něco málo pomalejší, takže za Zemí postupně zaostává. Totéž Spitzer.

gg
gg
10 let před

Nejsem si zcela jist, ale nemělo by to být „o Kepleru“?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  gg

Ano, gramaticky ano, ale fanoušci kosmonautiky své teleskopy polidšťují – stejně jako mluvíme o Hubbleovi a přitom jde o neživý stroj. 😉

vedator
vedator
10 let před

velky palec hore za stranku. v poslednom obdobi sledujem, ze sa clanky zlepsuju, pribudaju co do rozsahu a mnozstva a ‚redakcia‘ sa pyta na zaujem citatelov.

mal by som jeden navrh, ktory vyplynul z citania tohto clanku, povedal by som bleskovky. uvital by som najprv komplexny clanok o danej teme, v tomto pripade keplerovi a neskor pridavat bleskovky. bleskovky by sa v mohli priamo alebo pomocou stitkov mozu odkazovat na hlavny clanok. je dobre si osviezit pamat takymto sposobom a nemusiet googlit.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  vedator

Díky za pochvalu i za tip. Snažíme se postupně zlepšovat kvalitu článků a jednou se třeba dostane i na Váš tip.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.