Současná jednička v hledání planet mimo Sluneční soustavu přežila svou vlastní klinickou smrt a stále posílá vědcům mimořádně cenná vědecká data o vzdálených světech. Jenže jak už to tak bývá – ten skutečný údiv člověka přepadne až ve chvíli, kdy vidí souhrnné statistiky na jednom místě. Na internetu se proto objevila povedená infografika, která ukazuje, čeho teleskop Kepler za svých šest let v kosmu dosáhl. jelikož ne všichni naši čtenáři vládnou angličtinou, rozhodli jsme se obrázek přeložit.
Zdroje obrázků:
http://newstonight.net/assets/imagecache/article/sites/default/files/NASA-Kepler.jpg
http://www.nasa.gov/…/shareable_-_kepler_-_numbers_12may2015-2_1041sq.jpeg
Kepler se od Země momentálně vzdaluje a v určitém okamžiku se naopak začne přibližovat. Je známo, za jak dlouho bude Zemí opět dostižen?
Tak tohle je opravdu hodně těžká otázka. Přesnou odpověď se mi bohužel nepodařilo dohledat, ale bavíme se tu o hodně dlouhém časovém horizontu, který se měří minimálně na desítky let.
Určitě to budou desítky let. Tak si říkám – v té době už budeme technicky předpokládám jinde, Kepler je na dráze 1,041 AU – 0,967 AU…. takže až poletí někde okolo (mohou to být miliony km, ale třeba jen desítky tisíc, podle toho jak to vyjde) to se přímo nabízí třeba i pilotovaná výprava k historickému artefaktu. Pokud samozřejmě nebude jeho dráha něčím nepříznivě ovlivněna.
Samozřejmě, že se ví velmi přesně, kdy proletí kolem Země. Pan Majer má kolegy, kteří jsou odborníky na exoplanety, takže by vás mohl nasměrovat. Já to vím, bohužel bych vás musel odkázat na svůj web a kvůli tomu mohl mít problémy se zdejší redakcí (panem Houskou).
Našel jsem odpověď na Vaši otázku – na facebookovém profilu portálu exoplanety.cz je uvedeno, že se Kepler díky své oběžné dráze vrátí k Zemi 61 let po startu.
Děkuji všem zainteresovaným 🙂 Snad si na něj bude v té době ještě někdo pamatovat a nebude považován za potenciálně nebezpečnou planetku, jako se to stalo Rosettě, když se řítila v roce 2007 od Marsu zpět k Zemi.
A kde sa sonda vlastne nachadza? V nejakom libracnom bode?
Nikoliv – je na oběžné dráze okolo Slunce. Ta dráha se trochu podobá dráze, po které obíhá Země.
Je na heliocentrické dráze typu ETHO (Earth Trailing Heliocentric Orbit). Obíhá Slunce ve vzdálenosti Země, ale je o něco málo pomalejší, takže za Zemí postupně zaostává. Totéž Spitzer.
Nejsem si zcela jist, ale nemělo by to být „o Kepleru“?
Ano, gramaticky ano, ale fanoušci kosmonautiky své teleskopy polidšťují – stejně jako mluvíme o Hubbleovi a přitom jde o neživý stroj. 😉
velky palec hore za stranku. v poslednom obdobi sledujem, ze sa clanky zlepsuju, pribudaju co do rozsahu a mnozstva a ‚redakcia‘ sa pyta na zaujem citatelov.
mal by som jeden navrh, ktory vyplynul z citania tohto clanku, povedal by som bleskovky. uvital by som najprv komplexny clanok o danej teme, v tomto pripade keplerovi a neskor pridavat bleskovky. bleskovky by sa v mohli priamo alebo pomocou stitkov mozu odkazovat na hlavny clanok. je dobre si osviezit pamat takymto sposobom a nemusiet googlit.
Díky za pochvalu i za tip. Snažíme se postupně zlepšovat kvalitu článků a jednou se třeba dostane i na Váš tip.