sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

    krátké zprávy

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    NOAA

    Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

    EchoStar

    Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

    GOSAT-GW

    Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Jak se vlastně jmenuje nová loď SpaceX?

    Jak jsme psali už v článku, o výběru nového jména pro americkou raketu SLS, není jméno pro raketovou techniku podstatné, ale přesto se nevyplácí jej podceňovat. Druhým extrémem je, pokud se pro jednu techniku používá více jmen a nezaujatý divák v tom má potom v hlavě hokej. Vzorný příklad nám v posledních měsících předvádí společnost SpaceX okolo své nově připravované kosmické lodi. Rozhodli jsme se proto sepsat tento krátký článek, který se pokusí připomenout celou genezi názvu soukromé lodi.

    Už v roce 2012 bylo téměř jisté, že nepilotovaná loď Dragon jednou bude mít bratříčka pro lety pilotované. Tento stroj měl podle „neoficiálně oficiálních“ informací dostat pojmenování DragonRider. Jméno to bylo snadno zapamatovatelné, originální a hravé, protože evokovalo představy fantasy postav, které osedlaly draky. Jedinou výtkou bylo, že se takové označení hodí spíše pro astronauty na palubě, než pro loď samotnou.

    Dragon V2 během představení
    Dragon V2 během představení
    Zdroj: http://maagg.com/

    V řece času uplynulo několik let a SpaceX vloni představila podobu své kosmické lodi pro posádku a s ní přišel i nový název – Dragon V2. Ačkoliv písmeno V nezastupovalo Vergeltungswaffe, ale version (jako při přechodu z Falconu 9 na Falcon 9 v1.1), negativní historické souvislosti způsobily, že nové jméno bylo přijato – diplomatickou řečí „docela chladně“.

    V dalších měsících se proto začal používat název Dragon 2. Ty nejlepší změny bývají často nejjednodušší – stačilo ze sporného názvu vypustit jediné písmeno a spokojené jsou obě strany – dvojka jasně ukazuje pokročilou verzi a jméno přitom nikoho neuráží. Jenže v posledních týdnech se stále častěji začalo používat nové jméno – Crew Dragon. Jelikož tento název používá sama SpaceX, je zřejmé, že půjde o oficiální pojmenování lodi. Sice to není žádný „sexy“ název, prostě jen „Dragon pro posádku“, ale na jméně přece nezáleží. Hlavně, že bude nový Crew Dragon bezpečný.

    Logo lodi Dragon
    Logo lodi Dragon
    Zdroj: http://i.stack.imgur.com/

    Zdroje informací:
    http://spaceflightnow.com/
    http://www.space.com/
    http://www.nasaspaceflight.com/
    http://www.nasa.gov/

    Zdroje obrázků:
    http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s–7RouQBe8–/wa83ha3jv11ssop9emp6.jpg
    http://maagg.com/wp-content/uploads/2014/05/17919-thumb.png
    http://i.stack.imgur.com/GWVll.jpg

    Rubrika:

    Štítky:

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    4 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    Kenny007
    Kenny007
    10 let před

    Myslím že to opravdu skončí jako Crew Dragon. Krásná dračí loď, a s tím trunkem je dost sexy.

    Vojta
    Vojta
    10 let před
    Odpověď  Kenny007

    Mně se trunk nelíbí. Je takový moc obyčejný a k Dragonu se nehodí. Evidentně ho navrhoval někdo jiný a ani ho nesladili s Dragonem barevně. Ale co, hlavně když bude fungovat.
    Mimochodem, ta stylizovaná dračí hlava v logu je sice pěkná, ale stejně se mi víc líbí to původní logo. Ještě lepší by možná mohla být kombinace ve stylu původního draka s agresivnějším výrazem.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    10 let před
    Odpověď  Vojta

    Já bych řekl, že trunk je především funkční část, u které by případné estetické „kudrlinky“ byly spíše na obtíž. 🙂

    kopapaka
    kopapaka
    10 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Nevyrábí se trunk na stejné „lince“ jako nádrže? Pak by bylo naprosto jasné, proč je to jen trubka 🙂
    Pořád mi vrtá v hlavě varianta Dragonu s tlakovaným trunkem pro lety o něco delší než jen k ISS. Jen by se muselo vyřešit přesunutí k dokovacímu portu Dragonu, třeba nějakou jednoduchou „rukou“.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.