Fanoušci kosmonautiky si postavili vesmírnou stanici

Tiangong-1

Pokud je někdo z Vás vášnivým nebo alespoň příležitostným modelářem, nejspíš se u Vás doma vyskytují nějaké modely současných či historických vesmírných lodí, raket, vědeckých sond či přistávacích modulů. Snad každý správný fanoušek kosmonautiky má doma nějaký takovýto výtvor v měřítku, které dovoluje jeho umístění na polici, do vitrínky či zavěšení pod strop. Napadlo Vás ale někdy, postavit si vesmírnou loď nebo orbitální stanici v měřítku 1:1? Partu nadšenců ze severočínské provincie Hebei ano! V malé skupince se pustili do stavby kopie první čínské vesmírné stanice Tiangong-1 o délce desíti metrů a průměru 3,35 m. Nejedná se ale o pouhou maketu. Stanice obsahuje několik funkčních zařízení. Dokončení veledíla jim trvalo čtyři měsíce a my Vám v dnešním krátkém článku jako malou zajímavost nabídneme několik fotografií tohoto modelu.

Model stanice Tiangong-1 v měřítku 1:1.

Model stanice Tiangong-1 v měřítku 1:1.
Zdroj: http://cn.chinadaily.com.cn/

Vesmírný nadšenec Xu Weilong, který se podílel na stavbě stanice, představuje její interiér. Nechybí zde toaleta, systém na recyklaci vody, kabinky pro spánek, kuchyně, posilovna a další zařízení.

Vesmírný nadšenec Xu Weilong, který se podílel na stavbě stanice, představuje její interiér. Nechybí zde toaleta, systém na recyklaci vody, kabinky pro spánek, kuchyně, posilovna a další zařízení.
Zdroj: http://cn.chinadaily.com.cn/

Prezentace interiéru modelu stanice Tiangong-1.

Prezentace interiéru modelu stanice Tiangong-1.
Zdroj: http://cn.chinadaily.com.cn/

Pohled do vnitřního prostoru stanice.

Pohled do vnitřního prostoru stanice.
Zdroj: http://cn.chinadaily.com.cn/

U modelu samozřejmě nesmí chybět dokovací port pro pilotované lodě Shenzhou.

U modelu samozřejmě nesmí chybět dokovací port pro pilotované lodě Shenzhou.
Zdroj: http://cn.chinadaily.com.cn/

Interiér modelu stanice Tiangong-1.

Interiér modelu stanice Tiangong-1.
Zdroj: http://cn.chinadaily.com.cn/

A co vy? Máte doma nějaký povedený model vesmírné techniky? Podělte se s námi v komentářích a nejlépe připojte i odkaz na fotografii. V případě, že Vás modely vesmírné techniky zajímají více, neváhejte navštívit příslušnou sekci našeho diskusního fóra, kde se dočtete nejen o papírových a plastikových modelech, ale také o funkčních modelech raket.

Zdroj informací:
http://cn.chinadaily.com.cn/

Zdroje obrázků:
http://cn.chinadaily.com.cn/
http://space.skyrocket.de/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

15 komentářů ke článku “Fanoušci kosmonautiky si postavili vesmírnou stanici”

 1. Asdf napsal:

  Docela mě udivuje, kde sebrali přesné plány stanice. Nebo je snad číňani mají někde volně k dispozici? Docela bych pochyboval…

 2. Racek napsal:

  Klobouk dolů před těmito fandy. Úžasné.
  Ta stanice je sice malá, ale účel plní. Čína prostě postupuje systematicky vpřed a větší stanice se rychle dočkáme.

 3. Amper napsal:

  Ja teda nevim cim to je ale prijde me ze na podobny kraviny jsou Cinane specialisti. Stanice je pekna a rozhodne je to ten lepsi kousek z podobnych projektu cinskych lidicek.

  Napr.http://www.dailymail.co.uk/news/article-2995648/Peasant-father-son-China-create-huge-replicas-film-robots-scrap-metal.html ale videl jsem i mnohem horsi a exotictejsi vecicky.

  • Asdf napsal:

   Já to beru tak trochu jako důsledek toho jejich režimu. Sice není úplně srovnatelný s tím, který jsme měli před revolucí a Číňani se těší mnohem víc svobodám, nicméně za komoušů se u nás modelářství taky těšilo velké oblibě a řekl bych větší než dnes. Zkrátka jedna z mála oblastí, kde se člověk mohl zcela realizovat, aniž by mu do toho jakkoliv kecal stát.

   • Karel napsal:

    Nebo spíš protože na to měli čas. V kapitalismu jak se všichni musej ohánět, není už na koníčky čas, anebo nemáte chuť když jste 24 hodin vkuse myšlenkami v práci,..

 4. Matěj Kroutil napsal:

  A Tiangong 1 je menší než ISS že ?

 5. Matěj kroutil napsal:

  Ta Tiangong 1 už je ve vesmíru nebo teprve bude ? Díky

 6. Radim Fedič napsal:

  Docela prcek. Na fotkách mi stanice vždy připadala větší.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.