sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Fanoušci kosmonautiky si postavili vesmírnou stanici

Tiangong-1

Pokud je někdo z Vás vášnivým nebo alespoň příležitostným modelářem, nejspíš se u Vás doma vyskytují nějaké modely současných či historických vesmírných lodí, raket, vědeckých sond či přistávacích modulů. Snad každý správný fanoušek kosmonautiky má doma nějaký takovýto výtvor v měřítku, které dovoluje jeho umístění na polici, do vitrínky či zavěšení pod strop. Napadlo Vás ale někdy, postavit si vesmírnou loď nebo orbitální stanici v měřítku 1:1? Partu nadšenců ze severočínské provincie Hebei ano! V malé skupince se pustili do stavby kopie první čínské vesmírné stanice Tiangong-1 o délce desíti metrů a průměru 3,35 m. Nejedná se ale o pouhou maketu. Stanice obsahuje několik funkčních zařízení. Dokončení veledíla jim trvalo čtyři měsíce a my Vám v dnešním krátkém článku jako malou zajímavost nabídneme několik fotografií tohoto modelu.

Model stanice Tiangong-1 v měřítku 1:1.
Model stanice Tiangong-1 v měřítku 1:1.
Zdroj: http://cn.chinadaily.com.cn/
Vesmírný nadšenec Xu Weilong, který se podílel na stavbě stanice, představuje její interiér. Nechybí zde toaleta, systém na recyklaci vody, kabinky pro spánek, kuchyně, posilovna a další zařízení.
Vesmírný nadšenec Xu Weilong, který se podílel na stavbě stanice, představuje její interiér. Nechybí zde toaleta, systém na recyklaci vody, kabinky pro spánek, kuchyně, posilovna a další zařízení.
Zdroj: http://cn.chinadaily.com.cn/
Prezentace interiéru modelu stanice Tiangong-1.
Prezentace interiéru modelu stanice Tiangong-1.
Zdroj: http://cn.chinadaily.com.cn/
Pohled do vnitřního prostoru stanice.
Pohled do vnitřního prostoru stanice.
Zdroj: http://cn.chinadaily.com.cn/
U modelu samozřejmě nesmí chybět dokovací port pro pilotované lodě Shenzhou.
U modelu samozřejmě nesmí chybět dokovací port pro pilotované lodě Shenzhou.
Zdroj: http://cn.chinadaily.com.cn/
Interiér modelu stanice Tiangong-1.
Interiér modelu stanice Tiangong-1.
Zdroj: http://cn.chinadaily.com.cn/

A co vy? Máte doma nějaký povedený model vesmírné techniky? Podělte se s námi v komentářích a nejlépe připojte i odkaz na fotografii. V případě, že Vás modely vesmírné techniky zajímají více, neváhejte navštívit příslušnou sekci našeho diskusního fóra, kde se dočtete nejen o papírových a plastikových modelech, ale také o funkčních modelech raket.

Zdroj informací:
http://cn.chinadaily.com.cn/

Zdroje obrázků:
http://cn.chinadaily.com.cn/
http://space.skyrocket.de/

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radim Fedič
10 let před

Docela prcek. Na fotkách mi stanice vždy připadala větší.

Matěj kroutil
Matěj kroutil
10 let před

Ta Tiangong 1 už je ve vesmíru nebo teprve bude ? Díky

Matěj Kroutil
Matěj Kroutil
10 let před

A Tiangong 1 je menší než ISS že ?

roman hronza
roman hronza
10 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Dobrý den. Nevíte o nějakém srovnání orbitálních stanic Tiangong s ruskými Saljuty ? Mir už byl skládačka (stejně jako dnešní iss).

Asdf
Asdf
10 let před
Odpověď  roman hronza

Oproti Skylabu opravdu prcek.

Amper
Amper
10 let před

Ja teda nevim cim to je ale prijde me ze na podobny kraviny jsou Cinane specialisti. Stanice je pekna a rozhodne je to ten lepsi kousek z podobnych projektu cinskych lidicek.

Napr.http://www.dailymail.co.uk/news/article-2995648/Peasant-father-son-China-create-huge-replicas-film-robots-scrap-metal.html ale videl jsem i mnohem horsi a exotictejsi vecicky.

Asdf
Asdf
10 let před
Odpověď  Amper

Já to beru tak trochu jako důsledek toho jejich režimu. Sice není úplně srovnatelný s tím, který jsme měli před revolucí a Číňani se těší mnohem víc svobodám, nicméně za komoušů se u nás modelářství taky těšilo velké oblibě a řekl bych větší než dnes. Zkrátka jedna z mála oblastí, kde se člověk mohl zcela realizovat, aniž by mu do toho jakkoliv kecal stát.

Karel
Karel
10 let před
Odpověď  Asdf

Nebo spíš protože na to měli čas. V kapitalismu jak se všichni musej ohánět, není už na koníčky čas, anebo nemáte chuť když jste 24 hodin vkuse myšlenkami v práci,..

Racek
Racek
10 let před

Klobouk dolů před těmito fandy. Úžasné.
Ta stanice je sice malá, ale účel plní. Čína prostě postupuje systematicky vpřed a větší stanice se rychle dočkáme.

Asdf
Asdf
10 let před

Docela mě udivuje, kde sebrali přesné plány stanice. Nebo je snad číňani mají někde volně k dispozici? Docela bych pochyboval…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.