sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Probudí se Philae?

V dalších týdnech a měsících nás čeká velmi napínavé období, kdy bude Evropská kosmická agentura čekat na signál z přistávacího pouzdra Philae, které vloni v listopadu úspěšně dosedlo na povrch jádra komety – jako první lidmi vyrobený objekt v historii. Jelikož se kometa v této době blíží ke Slunci, dopadá na její povrch více světla, což by mohlo nabít palubní baterie a snad Philae oživne. Bude fascinující sledovat, jak tenhle příběh dopadne. Náš dnešní článek přináší stručné shrnutí událostí, které se týkají Philae a zároveň nabízí i očekávaný přehled událostí v dalších týdnech,

Téměř stokilové pouzdro Philae se 12. listopadu oddělilo od mateřské sondy Rosetta, se kterou bylo deset let a vydalo se k povrchu komety 67P-Čurjumov/Gerasimenko. Pouzdro dosedlo do přesně vytipované oblasti, ale jelikož se nevystřelily jeho kotvící harpuny, odrazilo se od povrchu a pokračovalo v cestě. Po sérii odrazů nakonec aparát skončil ve skalní rozsedlině vzdálené několik set metrů od plánovaného místa přistání.

Příběh Philae zaujal lidi na celém světě. Internetová veřejnost okamžitě začala vytvářet vtípky na toto téma.
Příběh Philae zaujal lidi na celém světě. Internetová veřejnost okamžitě začala vytvářet vtípky na toto téma.
Zdroj: http://asset-e.soup.io/

Tím největším problémem bylo, že lander skončil v oblasti, kam Slunce svítí jen 90 minut za jednu otočku jádra kolem osy (cca. 12 hodin). To je pro dobití palubních baterií málo. Philae tedy uskutečnilo pouze primární měření. Po téměř třech dnech mu došla energie a modul přešel do stavu hibernace.

U Philae je ale možnost, že se v budoucnu může probrat – modul už dříve dlouhodobě hibernoval – ještě v době, kdy byl připojen k Rosettě. Kometa 67P obíhá kolem Slunce po lehce protáhlé dráze – v nejvzdálenějším bodě je 5,6 AU daleko, v nejbližším se ke Slunci přiblíží na 1,2 AU. To znamená, že nikdy není ke Slunci blíže než naše planeta.

Další výtvor internetové komunity  - imaginární zpráva od Philae psaná zkratkovitou internetovou řečí - "Budu hned zpátky, je tu na mne moc zima"
Další výtvor internetové komunity – imaginární zpráva od Philae psaná zkratkovitou internetovou řečí – „Budu hned zpátky, je tu na mne moc zima“
Zdroj: http://cdn.slashgear.com/

K maximálnímu přiblížení ke Slunci dojde 13. srpna letošního roku. Momentálně se tedy kometa blíží ke Slunci. Společně s ní míří tímto směrem i Rosetta na oběžné dráze a Philae. Za těch několik měsíců, které uplynuly od přistání už začalo na povrch jádra dopadat dvakrát více slunečních paprsků. A proto ESA zahajuje fázi, kdy bude Rosetta poslouchat, zda Philae neposílá z povrchu nějaké signály.

Pravděpodobná orientace pouzdra Philae
Pravděpodobná orientace pouzdra Philae
Zdroj: http://blogs.esa.int/

Vědci už první krok k poslouchání udělali – Přes Rosettu poslali Philae několik pokynů, které upravovaly třeba režim hospodaření s teplem a využívání komunikačních antén. I kdyby prozatím nedokázalo odpovídat, je možné, že dokáže přijímat příkazy.

První ostré pokusy začnou už dnes. V 5:00 našeho času Rosetta poprvé zkusí naslouchat signálu z povrchu. Aby se signál podařilo zachytit, musí se splnit několik podmínek. Nejprve musí být teplota interiéru minimálně -45°C a Philae musí mít k dispozici alespoň 5,5 W. Jakmile počítač pozná, že ze solárních panelů dostává více než 5,5 W a jeho interiér je teplejší, než -45°C, začne zapínat své systémy, které jej začnou dále ohřívat a zkusí ukládat energii do palubních baterií. V této fázi by mělo Philae podle pokynů každých 30 minut vysílat signál. Abychom mohli využívat obousměrnou komunikaci, je potřeba 19 W.

Podle plánů Evropské kosmické agentury by měla první fáze naslouchání trvat od 12. do 20. března, což obnáší celkem 11 přeletů nad místem, kde by se Philae mělo nacházet. I kdyby se to ale v tomto období nepodařilo, rozhodně není nic ztraceno. Až do srpna bude na povrch komety dopadat stále více a více slunečních paprsků, takže pokusy o probuzení budou následovat i v příštích měsících.

Zdroje informací:
http://blogs.esa.int/
http://www.tajemstvi-vesmiru.cz/

Zdroje obrázků:
http://4.bp.blogspot.com/…/s1600/B5oJaLZCIAEWKlV%2B-%2BKopia.jpg
http://asset-e.soup.io/asset/8872/6740_ed39_960.jpeg
http://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2015/02/goldcold.jpg
http://blogs.esa.int/rosetta/files/2014/12/AGU14_Philae_orientation.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Aleš Borovička
Aleš Borovička
9 let před

Ten kreslený večerníček je fakt milej 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.