Již letos se rozšíří ISS o nafukovací modul

bigelow_beam_2015 zdroj:http://spaceref.biz/

Rok 2015 si u Bigelow Aerospace zřejmě zapíší zlatým písmem do firemního alba. K Mezinárodní kosmické stanici se v červenci vydá testovací modul B.E.A.M. (Bigelow Expandable Activity Module). Jedná se o nafukovací modul, jehož předchůdci byli úspěšně otestováni na oběžné dráze v minulých letech. Na ISS ho dopraví nákladní loď Dragon při misi CRS-8 ve své nehermetizované části, které se říká trunk. Z trunku B.E.A.M vyzvedne robotické rameno Canadarm-2 a připojí ho k modulu Tranquility. Po dva roky bude množství senzorů testovat jeho hermetičnost, radiační odolnost a změny teplot. Průlez do modulu by měl být po většinu doby uzavřen a astronauti by do něj měli vstupovat pouze za účelem jeho testování. Po dvou letech se modul odpojí a časem shoří v atmosféře.

Kromě animace letošní mise ve videu Bigwlow Aerospace uvidíte i záběry, které byly pořízeny při testovacích misích prvních dvou modulů Genesis I a Genesis II v letech 2006 a 2007. Nastíněn je i budoucí modul BA 330. Číslovka v názvu znamená 330 m³, kterýžto vnitřní objem modul nabídne k dispozici budoucím návštěvníkům ať už z řad profesionálních kosmonautů a vědců nebo turistů. Ten by měl létat na nízké oběžné dráze. Pro hodně vzdálenou budoucnost Bigelow plánuje modulární stanici Olympus s vnitřním objemem 2250 m³. Ta by se mohla vydat i dál, například k Měsíci či Marsu.

Zdroje informací:
http://spaceref.biz/
http://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://images.spaceref.com/news/2014/bigelow_beam_2015_945.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Již letos se rozšíří ISS o nafukovací modul”

  1. Lubomír napsal:

    Podstatné bude , zda nafukovací moduly budou přínosem pro kosmonautiku nebo ne a jak to bude finančně náročné s porovnáním nákladů s kosmickými prostředky – moduly současnosti .Jestli taková „bublina“ přijde levněji a samozřejmě jaká bude bezpečnost – to především ! .Tak ať to klidně otestují . L.

  2. pidalin napsal:

    Hlavně že maj před videem upozorňění že ho nikomu nesmíme pouštět, kapitalisti pitomý. Oni něco takovýho svořej, něco úžasnýho a unikátního, co by měl každej vidět a pak lidi ani nesměj sdílet video, já ten kapitalismus nechápu.

  3. Racek napsal:

    Má technická starobylá duše se tomu vzpírá mocně, napadá mi spousta věcí proč ne, ale, přátelé, oni to myslí vážně a vypadá to, že to kluci mají dost dobře promyšlený. Takže, mnoho štěstí. Hodně problémů se tím dá vyřešit, jiné vzniknout. Takže takový hybrid tradice a nafukovaček, to bude asi ono.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.