Včerejší, více než dvouhodinové, startovní okno pro raketu Delta IV Heavy s lodí Orion, nakonec ke startu nevedlo. Nejprve zážehu motorů zabránila loď, která vplula do uzavřené oblasti, následovalo překročení limitů pro rychlost větru a nakonec všechno zhatil problém s ventily, které se odmítly zavřít. Pozemní týmy tedy rozhodly o odkladu startu o 24 hodin. Druhá šance proto přichází dnes. Startovní okno se otevírá ve 13:05 našeho času, technici už dostali povolení k tankování paliva do nádrží rakety, ale start není vůbec jistý. Meteorologové totiž hovoří jen o 40% pravděpodobnosti vhodných podmínek. V našem dnešním článku jste mohli sledovat živý videopřenos ze startu. Nyní jsme doplnili záznamy úspěšného startu a přistání.
Aktuální informace v češtině můžete sledovat na těchto stránkách:
Naše diskusní fórum
Náš Facebook
Kosmo.cz
Zdroje obrázků:
http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/…129562970446777_702073_1681953535_n1.jpg
Tak jim to dnes klaplo.
Konečně nová generace kosmických lodí, i když do plného provozu s posádkou ještě hodně zbývá. Když si člověk představí jeho budoucí možnosti, že, je to velmi nadějné. Hlavně aby ty možnosti se využily.
Ale stejně si myslím, Sojuz zdaleka není mrtev, naopak. Ten bude hojně lítat i za 20 let. Toho se ale už asi nedožiji.
Zdravím, nemáte někdo záznam startu? Jel jsem online přes web NASA a přesně při zážehu se jim zasekl stream a byl jsem namydlenej … 🙁
Tady to je. Na delší a kvalitnější záznam si ale budeme muset chvíli počkat.
Přímo od NASA je to tady: https://www.youtube.com/watch?v=UEuOpxOrA_0
No hlavně, že to dobře dopadlo.
Teď se můžeme další čtyři roky těšit na opravdový test s kompletním modulem Orion, reálným servisním modulem a raketou SLS.
Snad nám to čekání zkrátí a možná i příjemně překvapí SpaceX nebo číňani.
Otázka je co s tím Orionem budou dělat. Aby to nebylo zase mrtvě narozené dítě, to by byla opravdu škoda.
Má před sebou otevřené dveře a slibnou budoucnost. Doufám, že toho NASA využije.
Mrtvě narozené dítě to jistě nebude. Ale pomalé a neohrabané dítě se dvěma agresivními brášky, to zase jo. V době dalšího nepilotovaného testu Orionu bude mít Dragon a CST-100 za sebou první dopravu astronautů na ISS a zpět. Oba s možností přistání na pevné zemi.
Falcon Heavy bude několikrát vyzkoušený při vynášení nákladů. Pokud se Elon Musk plácne přes kapsu, může první pilotovaný letu Orionu se zaujetím sledovat ze své základny na Měsíci…