sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

AKTUALIZOVÁNO: Druhý pokus pro premiéru Orionu vyšel na jedničku

Včerejší, více než dvouhodinové, startovní okno pro raketu Delta IV Heavy s lodí Orion, nakonec ke startu nevedlo. Nejprve zážehu motorů zabránila loď, která vplula do uzavřené oblasti, následovalo překročení limitů pro rychlost větru a nakonec všechno zhatil problém s ventily, které se odmítly zavřít. Pozemní týmy tedy rozhodly o odkladu startu o 24 hodin. Druhá šance proto přichází dnes. Startovní okno se otevírá ve 13:05 našeho času, technici už dostali povolení k tankování paliva do nádrží rakety, ale start není vůbec jistý. Meteorologové totiž hovoří jen o 40% pravděpodobnosti vhodných podmínek. V našem dnešním článku jste mohli sledovat živý videopřenos ze startu. Nyní jsme doplnili záznamy úspěšného startu a přistání.

Aktuální informace v češtině můžete sledovat na těchto stránkách:

Naše diskusní fórum
Náš Facebook
Kosmo.cz

Zdroje obrázků:
http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/…129562970446777_702073_1681953535_n1.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PG
PG
10 let před

Tak jim to dnes klaplo.

Racek
Racek
10 let před
Odpověď  PG

Konečně nová generace kosmických lodí, i když do plného provozu s posádkou ještě hodně zbývá. Když si člověk představí jeho budoucí možnosti, že, je to velmi nadějné. Hlavně aby ty možnosti se využily.
Ale stejně si myslím, Sojuz zdaleka není mrtev, naopak. Ten bude hojně lítat i za 20 let. Toho se ale už asi nedožiji.

wiew
wiew
10 let před

Zdravím, nemáte někdo záznam startu? Jel jsem online přes web NASA a přesně při zážehu se jim zasekl stream a byl jsem namydlenej … 🙁

Michael Voplatka
10 let před
Odpověď  wiew

Tady to je. Na delší a kvalitnější záznam si ale budeme muset chvíli počkat.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
10 let před
Odpověď  wiew

Přímo od NASA je to tady: https://www.youtube.com/watch?v=UEuOpxOrA_0

Honza
Honza
10 let před

No hlavně, že to dobře dopadlo.

Teď se můžeme další čtyři roky těšit na opravdový test s kompletním modulem Orion, reálným servisním modulem a raketou SLS.
Snad nám to čekání zkrátí a možná i příjemně překvapí SpaceX nebo číňani.

Racek
Racek
10 let před
Odpověď  Honza

Otázka je co s tím Orionem budou dělat. Aby to nebylo zase mrtvě narozené dítě, to by byla opravdu škoda.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Racek

Má před sebou otevřené dveře a slibnou budoucnost. Doufám, že toho NASA využije.

Honza
Honza
10 let před
Odpověď  Racek

Mrtvě narozené dítě to jistě nebude. Ale pomalé a neohrabané dítě se dvěma agresivními brášky, to zase jo. V době dalšího nepilotovaného testu Orionu bude mít Dragon a CST-100 za sebou první dopravu astronautů na ISS a zpět. Oba s možností přistání na pevné zemi.
Falcon Heavy bude několikrát vyzkoušený při vynášení nákladů. Pokud se Elon Musk plácne přes kapsu, může první pilotovaný letu Orionu se zaujetím sledovat ze své základny na Měsíci…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.