sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

    krátké zprávy

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    NOAA

    Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

    EchoStar

    Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

    GOSAT-GW

    Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Ohnivý návrat Orionu z prvního pohledu

    Když jsme minulý týden sledovali misi kosmické lodi Orion, tak asi nemálo z nás napadla otázka jaké by to asi bylo být na palubě Orionu. Jak bychom viděli průchod atmosférou, vystřelení padáků a přistání do mořských vln? Těmto snům je ale konec – můžeme se totiž podívat na skutečný záznam. NASA totiž zveřejnila desetiminutové video, které v nezkrácené verzi zachycuje právě tyto klíčové momenty mise EFT-1. Kamera byla umístěná v horní části lodi – v místě, kde by u ostrého Orionu byl vstupní průlez.

    Zdroje obrázků:
    http://www.nasa.gov/sites/default/files/orion-eft-1-flight-reentry1.jpg

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    9 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    zvejkal
    zvejkal
    10 let před

    Zaujimave video – toto je spravna cesta (podla mna), zverejnovat, ukazovat, vysvetlovat co najviac pre siroke masy (ako som ja 🙂
    Dnesne moznosti internetu su na to ako stvorene.
    Ako naposledy misia ku komete. Tolko laickych fanusikov si tento projekt ziskal – a polku len preto, lebo napriklad velmi vtipne vyuzili socialne siete.
    Mnozstvo ludi, ktori sa nikdy nezaujimali o kozmonautiku (okrem headline sprav, ked nieco rachlo), zrazu ziskalo pocit, ze aj oni su sucastou tohoto dobrodruzstva. Aspon ja to tak vnimam.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    10 let před
    Odpověď  zvejkal

    Přesně tak. Díky internetu (a hlavně sociálním sítím) se otevírají úžasné možnosti popularizace. Agentury si to už pomalu začínají uvědomovat a na tuto oblast se specializují. Jakmile totiž naservírují čtenářům úžasná fakta trochu netradičním způsobem, mají o úspěch postaráno.

    Radim
    Radim
    10 let před

    Ach jo, už i NASA ovládla ta šílenost, že se „hlavní“ děj promítá na vlastním rozmlženém pozadí. Asi už jsem stará páka, ale tohle „dva v jednom“ mě fakt ruší. Jinak samozřejmě nádhera.

    Gulas
    Gulas
    10 let před
    Odpověď  Radim

    Jestli se nepletu, tak je to jen kvuli tomu, ze video neni nahrane v sirokem formatu. Podle me je to dobra obezlicka.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    10 let před
    Odpověď  Radim

    Je to přesně z toho důvodu, který popisuje pan Gulas. Většina přehrávačů má dnes formát 16:9. Video bylo natočené ve formátu 4:3. NASA proto nechtěla nechat postranní oblasti černé a proto do nich vložila rozmazanou kopii toho, co se odehrává ve středové části.

    Vojta
    Vojta
    10 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    To vypadá dokonce na čtvercový (1:1) obraz. Pro kameru, která nemá pořádně své nahoře a dole to není neobvyklé. A pak je ještě otázka, jestli to YouTube nedělá u podobných formátů automaticky (nikdy jsem to nezkoušel) a v NASA to jen odklepli.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    10 let před
    Odpověď  Vojta

    Vidíte, toho, že by to mohlo být 1:1 jsem si upřímně řečeno nevšiml. Vím ale jistě, že YouTube to určitě nedělá automaticky.

    Radim
    Radim
    10 let před
    Odpověď  Vojta

    Mmm, to promítání hlavního děje na rozmáznuté pozadí je trend posledního cca roku. Začalo to v bulváru, rozrostlo se to do zpravodajství a teď to poprvé vidím u NASA. Doposud se různé formáty řešily ořezáváním nebo černými okraji (nekompatibilita formátů je stará vesta).
    Nic proti trendu a gustu. Asi se to lidem líbí, když se to ujalo. Mě to ruší, což není podstatné. Jen mě to „ťuklo“, protože je to u NASA poprvé…

    Karel
    Karel
    10 let před
    Odpověď  Radim

    Mne ty rozmazané strany taky ruší, raději černé okraje!

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.