Telekomunikační družice si na start musí počkat

Start ruské rakety Proton-M, ke kterému mělo dojít už zítra, tedy 27. listopadu se odkládá na neurčito.Zítra se raketa nevydá k obloze, ale zamíří pryč ze startovacího komplexu 39 do montážní a testovací haly. Tady technici vymění řídící jednotku horního stupně Breeze-M, která pravděpodobně může za aktuální potíže. Technici zároveň plánují vyměnit i pár dalších zařízení na Breeze-M, které vykazovaly nesprávnou funkci a čekají je i dodatečné kontroly.

Všechny tyto úpravy  zpozdí start o několik týdnů. Je totiž potřeba demontovat celou horní část rakety a teprve poté se může přistoupit k opravám a výměnám. Telekomunikační satelit Astra-2G se tedy na oběžnou dráhu dostane nejdříve na konci roku.

Není jasné, jak aktuální zpoždění ovlivní start satelitu Jamal-401, který patří firmě Gazprom. Ke startu mělo dojít 12. prosince, ale termín se už posouvá. Dá se předpokládat, že nikdo nechce riskovat start s horním stupněm Breeze-M, který si v minulých měsících a letech vybral několik havárií, dokud se přesně nezjistí důvod aktuálních komplikací.

Horní stupeň Breeze-M (vpravo) během  připojování k raketě Proton

Horní stupeň Breeze-M (vpravo) během připojování k raketě Proton
Zdroj: http://www.arms-expo.ru.images.1c-bitrix-cdn.ru/

Zdroje informací:
http://novosti-kosmonavtiki.ru/
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.ilslaunch.com/sites/default/files/Astra%202G%20roll%20out_0.JPG
http://www.arms-expo.ru.images.1c-bitrix-cdn.ru/…5cf6d6cac337.jpg?1416318220108432

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.