sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Hledání Philae úspěšně pokračuje

Evropský přistávací modul Philae už několik dní hibernuje a čeká, zda během přiblížení ke Slunci dostane druhou šanci. Vědci zatím rozebírají data, která stihl během své krátké služby poslat na Zemi. Jedním z úkolů je i určení místa, kam modul dosedl. Až donedávna se pracovalo s poměrně velkou oblastí, nicméně díky datům z kamer OSIRIS a NAVCAM na sondě Rosetta se daří stahovat smyčku. Pomáhá i experiment CONSERT, který vyměňoval radiové vlny mezi Rosettou a Philae. Vědci díky tomu vytipovali oblast dlouhou zhruba 350 a širokou 30 metrů.

Červeně vyznačena oblast plánovaného přistání, modře pak původně zvažovaná oblast, ve které by se Philae mohlo nacházet nyní.
Červeně vyznačena oblast plánovaného přistání, modře pak původně zvažovaná oblast, ve které by se Philae mohlo nacházet nyní.
Zdroj: http://www.diregiovani.it/
Zpřesněný odhad místa přistání vyznačený modře/zeleně.
Zpřesněný odhad místa přistání vyznačený modře/zeleně.
Zdroj: http://blogs.esa.int/

Zdroje informací:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/21/homing-in-on-philaes-final-landing-site/

Zdroje obrázků:
http://i3.mirror.co.uk/…/alternates/s510b/Rosetta-space-craft.jpg
http://www.diregiovani.it/codimmagine/49128/philae_position.jpg
http://blogs.esa.int/…/ESA_Rosetta_Philae_CONSERT_landingsiteestimate.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
slappy
10 let před

Žlutý a modrý kosodélník na obrázcích si ale neodpovídají ne? Ten modrý byl pokud vím jen odhad objevivší se krátce po přistání na základě předpokladu, že se Philae odrazil vertikálně a za ty dvě hodiny se pod ním kometa otočila, takže by skončil zhruba tam. Zatímco snímky OSIRIS kamery ukázaly, že modul při odrazu nabral směr, čemuž odpovídá žlutá oblast dosednutí. Mám to špatně?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  slappy

Vypadá to, že se oblast posunula ve srovnání s prvním obrázkem trochu dolů. Ale moje prostorová představivost není vzorná, takže to neberte jistě. 🙂

Martin Gembec
Martin Gembec
10 let před

Dušane podle struktur na kraji kráteru (kruhové struktury, na jejímž okraji hledáme) je dobře vidět, že nově vytipovaná oblast je zcela mimo původní odhad. Důvod změny je známý směr letu po odrazu. Proto je dnes hledán jinde. Podle mě jsou teď dvě možnosti. Pravděpodobněji bych sázel na tu variantu za okrajem, protože je hodně ve stínu. Smysl dává ale i ta zelená oblast za předpokladu, že nejdřív narazil na kraj kráteru a ten jej odrazil zpět a zde zapadl do nějaké díry.

Jsem napjatý, kdy se jim ho podaří vyfotit.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Martin Gembec

Je to tak, moje prostorová představivost není dobrá, ale podle toho, jak jsi to napsal jsem si toho všiml, díky!

Steve
Steve
10 let před

Bude zajímavé sledovat, kdy vědci Philae lokalizují. Reálně zřejmě půjde modul najít až v lednu 2015, kdy Rosetta sestoupí jen na 5 km vzdálenost a bude pořizovat superdetailní snímky včetně té oblasti, kde se Philae ztratil. Myslím si, že podle přesné polohy, kde půjde vidět v jak velké stínové oblasti se modul nachází, tak na základě toho půjdou vypracovat lepší odhady, kdy by eventuálně mohlo tuto oblast více osvítit Slunce. Rosetta zná rotaci komety, ví se i směr kudy Slunce svítí, ví se i dráha komety a z toho snad půjde vypočítat, jak se bude měnit směr paprsků při obletu Slunce. Věřím tomu, že na Philae musí příští rok, až bude v jiném úhlu vůči Slunci, dopadnout světlo.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Steve

Těšme se, jak to celé dopadne. 🙂

Radoslav Packa
Radoslav Packa
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Chcelo by to trochu svetla (slnka) do toho.:-):-):-)

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.