Evropský přistávací modul Philae už několik dní hibernuje a čeká, zda během přiblížení ke Slunci dostane druhou šanci. Vědci zatím rozebírají data, která stihl během své krátké služby poslat na Zemi. Jedním z úkolů je i určení místa, kam modul dosedl. Až donedávna se pracovalo s poměrně velkou oblastí, nicméně díky datům z kamer OSIRIS a NAVCAM na sondě Rosetta se daří stahovat smyčku. Pomáhá i experiment CONSERT, který vyměňoval radiové vlny mezi Rosettou a Philae. Vědci díky tomu vytipovali oblast dlouhou zhruba 350 a širokou 30 metrů.
Zdroje informací:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/21/homing-in-on-philaes-final-landing-site/
Zdroje obrázků:
http://i3.mirror.co.uk/…/alternates/s510b/Rosetta-space-craft.jpg
http://www.diregiovani.it/codimmagine/49128/philae_position.jpg
http://blogs.esa.int/…/ESA_Rosetta_Philae_CONSERT_landingsiteestimate.jpeg
Žlutý a modrý kosodélník na obrázcích si ale neodpovídají ne? Ten modrý byl pokud vím jen odhad objevivší se krátce po přistání na základě předpokladu, že se Philae odrazil vertikálně a za ty dvě hodiny se pod ním kometa otočila, takže by skončil zhruba tam. Zatímco snímky OSIRIS kamery ukázaly, že modul při odrazu nabral směr, čemuž odpovídá žlutá oblast dosednutí. Mám to špatně?
Vypadá to, že se oblast posunula ve srovnání s prvním obrázkem trochu dolů. Ale moje prostorová představivost není vzorná, takže to neberte jistě. 🙂
Dušane podle struktur na kraji kráteru (kruhové struktury, na jejímž okraji hledáme) je dobře vidět, že nově vytipovaná oblast je zcela mimo původní odhad. Důvod změny je známý směr letu po odrazu. Proto je dnes hledán jinde. Podle mě jsou teď dvě možnosti. Pravděpodobněji bych sázel na tu variantu za okrajem, protože je hodně ve stínu. Smysl dává ale i ta zelená oblast za předpokladu, že nejdřív narazil na kraj kráteru a ten jej odrazil zpět a zde zapadl do nějaké díry.
Jsem napjatý, kdy se jim ho podaří vyfotit.
Je to tak, moje prostorová představivost není dobrá, ale podle toho, jak jsi to napsal jsem si toho všiml, díky!
Bude zajímavé sledovat, kdy vědci Philae lokalizují. Reálně zřejmě půjde modul najít až v lednu 2015, kdy Rosetta sestoupí jen na 5 km vzdálenost a bude pořizovat superdetailní snímky včetně té oblasti, kde se Philae ztratil. Myslím si, že podle přesné polohy, kde půjde vidět v jak velké stínové oblasti se modul nachází, tak na základě toho půjdou vypracovat lepší odhady, kdy by eventuálně mohlo tuto oblast více osvítit Slunce. Rosetta zná rotaci komety, ví se i směr kudy Slunce svítí, ví se i dráha komety a z toho snad půjde vypočítat, jak se bude měnit směr paprsků při obletu Slunce. Věřím tomu, že na Philae musí příští rok, až bude v jiném úhlu vůči Slunci, dopadnout světlo.
Těšme se, jak to celé dopadne. 🙂
Chcelo by to trochu svetla (slnka) do toho.:-):-):-)